انتقادات چندین باره قالیباف از لایحه بودجه ۱۴۰۰

ایرنا نوشت: رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد، گفت: کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل ۱۱۷ درصد، و هزینه‌ها ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده است در حالی که درآمدها حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

«محمد باقر قالیباف» در آغاز نشست جلسه علنی امروز -یکشنبه- با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) بیان داشت: ملت ایران در عزاداری‌های گذشته ارادت قلبی خود را به خاندان عصمت و طهارت نشان دادند.  این روزها نیز همانطور که مراجع عظام تقلید تاکید کرده اند لازم است اقامه عزای حضرت فاطمه الزهرا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: همان گونه که در سال‌های دفاع مقدس رمز بسیاری از پیروزی‌های ملت ما یا فاطمه زهرا بود، امروز نیز دست به دعا برمی‌داریم و عبور از سختی‌های ناشی از همه گیری کرونا و باز شدن گره‌های معیشتی را از ایشان می‌خواهیم.

وی افزود: عزاداری امسال فرصت خوبی برای بزرگداشت مقام مرد میدان عاشق واقعی خاندان اهل بیت و خادم مخلص حضرت فاطمه زهرا، شهید حاج قاسم سلیمانی است که با باور واقعی و قلبی به گره گشا بودن عنایات این خاندان عمر خود را وقف دفاع از مقام انسانیت و تامین امنیت و رفاه و آسایش مردم کرد.

قالیباف با اشاره به شیوع ویروس کرونا تاکید کرد: اولویت و تاکید اصلی ما بر روی سلامت مردم و رفع مشکلات و محدودیت‌ها است و هر مسیری که ما را سریع‌تر و مطمئن‌تر به هدف و رفع دغدغه‌های مردم در خصوص کرونا برساند، باید در دستور کار قرار گیرد.

رییس مجلس بیان داشت: مردم مطمئن باشند که مجلس در این موضوع با استفاده از توان کارشناسی متخصصان برای تامین مالی تولید واکسن داخلی و یا خرید و وارد کردن واکسن با دولت همکاری لازم را خواهد کرد.

قالیباف با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰گفت: مهمترین موضوع این روزها مساله بررسی لایحه بودجه سال آینده است. بودجه مهمترین سند حکمرانی سالانه کشور است که هم جهت گیری‌های کلان و اساسی اقتصادی در آن نمود پیدا می‌کند و هم در زندگی جاری مردم تاثیر ملموس می‌گذارد.

وی افزود: ما معتقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد چرا که کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل ۱۱۷ درصد رشد داشته است و هزینه ها ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده است در حالی که درآمدها حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

رییس مجلس بیان داشت: کشور ما با فرصت‌هایی همچون حدود۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی، اموال و املاک دولتی، معادن و معادن طبیعی، سرمایه انسانی و دانش تخصصی می‌تواند حتی در همین بودجه کسری تراز عملیاتی اش را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه وابستگی بودجه به نفت باید به حداقل و صفر برسد، اظهار داشت: منابع نفتی نباید صرف هزینه‌های جاری کشور شود پیشران‌هایی که تولید و اشتغال را رونق می‌دهند باید از این منبع تأمین شوند و دولت منابع پایدار ایجاد کند منابعی که به معیشت و به کسب و کار مردم و به تولید کشور لطمه نزند منابعی که شکاف طبقاتی را کاهش و عدالت اجتماعی را گسترش دهند.

قالیباف با اشاره به رهنمودهای رهبر انقلاب در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی بیان داشت: همانطور که رهبر انقلاب در جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی فرمودند این راهکارها وجود دارد و کارشناسان آنها را پیشنهاد دادند امیدوارم نخبگان و صاحب نظران در این ایام، مجلس و دولت را با نظرات کارشناسی خود همراهی کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سند بودجه مهم‌ترین موضوع تبادل‌نظر و گفت‌وگو میان جامعه نخبگانی کشور دولت و مجلس است، گفت: جامعه هم باید آگاه باشد که این سند چه تاثیری در زندگی آن‌ها می‌گذارد و چرا همه کارشناسان اذعان دارند که ریشه همه  مشکلات اقتصادی کشور در شیوه تامین کسری بودجه است. مردم باید بدانند که شیوه نادرست کسری جبران بودجه چگونه در زندگی آنها موثر خواهد بود و سفره آنها را کوچک‌تر خواهد کرد و به طور تورم دامن می زند.

 وی اضافه کرد: باید در فرهنگ عمومی به تدریج نهادینه شود که درآمد بی کار و تلاش چه اختلالی در اقتصاد کشور ایجاد می‌کند و چگونه باعث افزایش قیمت‌ها و گسترش بیکاری و تورم می‌شود تا بتوان دولت را به سمت استفاده از درآمد با کار و تلاش متقاعد کرد.

 قالیباف خاطرنشان کرد: باید در سند بودجه کشور این راهکارها با توافق مجلس و دولت لحاظ شود تا از تورم بیشتر از بیکاری بیشتر از شکاف طبقاتی بیشتر و از فشار مضاعف بر معیشت مردم به ویژه اقشار کم درآمد جلوگیری کرد.

رییس قوه مقننه افزود: ما نیاز به همت، جدیت و شجاعت در تصمیم گیری و اجرا داریم آشفتگی‌های سند مالی بودجه را باید تا حد امکان برطرف کنید و انضباط در نظام بودجه ریزی را اولویت بدانیم.

 وی اظهار داشت: همکاران بنده در کمیسیون تلفیق بودجه تلاش خواهند کرد لایحه بودجه سال آینده را در منابع، مصارف و بخش انضباط مالی به دقت رسیدگی و بررسی کنند. اصلاح اقتصاد کشور در گرو اصلاح، تنظیم و تصویب هوشمندانه لایحه بودجه کل کشور است. انشاالله به لطف خداوند متعال و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تلاش همکاران در مجلس شورای اسلامی و همراهی دولت بتوانیم بهترین تصمیم را به نفع مردم و کشور بگیریم.

 ۲۷۲۱۵

کد خبر 1470176

برچسب‌ها