راه برون‌رفت از گیجی و استیصال این روزها از نگاه یک کارگردان تئاتر

صحرا رمضانیان، کارگردان و نویسنده، با اشاره به اوضاع نابه‌سامان هنرهای نمایشی، اعتقاد دارد نگاه نوستالژیک به تئاتر، مهم‌ترین عامل نابودی آن است و امروزه نیاز به نگاه‌ و فرمی تازه در این هنر، به شدت احساس می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صحرا رمضانیان، نویسنده و کارگردان تئاتر با اشاره به تعویق چندباره اجرای نمایش «وازریک مرده است» به خاطر همه‌گیری کرونای، از مستاصل و گیج شدن اهالی تئاتر در این شرایط گفت.

او درباره تعویق اجرای نمایش «وازریک مرده است» در یک سال گذشته گفت: «قرار بود این نمایش فروردین ۱۳۹۹ در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه برود که به خاطر شرایط شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سالن‌ها، اجرا متوقف شد و از همان ابتدا با تعامل گروهی به این نتیجه رسیدیم که دست نگه داریم و اجرا را به زمانی مناسب‌تر موکول کنیم. با هماهنگی و همراهی همکاران عزیزمان در تئاتر شهر، قرار شد نمایش را مهر روی صحنه ببریم که در گفت‌وگو با گروه باز هم منصرف شدیم.»

این نویسنده ادامه داد: «درست است که بخشی از این تصمیم، به ناچار، به میزان حضور مخاطب در سالن مربوط بود، اما مهم ترین دغدغه ما، ضرورت تئاتر (به شکل سابق‌اش) در شرایط فعلی و مسئولیتی اجتماعی‌ بود که حس می‌کردیم. تعطیلی سالن‌های تئاتر در این یک‌سال، همه گروه‌ها را مستاصل و گیج کرده اما نباید نگران نابودی تئاتر بود. تئاتر همیشه خودش را و انسان را در هر وضعیتی بازیابی و احیا کرده. شاید باید نگاه‌مان را به آن تغییر دهیم.» 

کارگردان نمایش «علائم حیاتی در کره مریخ» در خصوص رویکرد جدید به تئاتر در این شرایط عنوان کرد: «امروز تئاتر نیاز به فرم‌های جدید دارد. به بدن‌های جدید. اجرا از بین نرفته، صحنه عوض شده است. شاید تئاتر باید از سالن‌ها بیرون بیاید. شاید باید در فرم‌های دیجیتال و آن‌لاین، تامل بیشتری کرد. البته که عاری از حضور است و نفس گروه اجرایی را به تماشاگر گره نمی‌زند اما شرایط چنان خودش را تحمیل کرده که چاره‌ دیگری جز گذر از جهان دیروز و پا گذاشتن به جهان نو، باقی نمانده. انگار تئاتر، همچون این ویروس دارد همه را مجبور می‌کند به بازنگری. آیا امروز باید بدن‌ها که در هر لحظه از زندگی روزمره به چالش کشیده می‌شوند، به همان شکل سابق روی صحنه بیایند؟»

او در پایان گفت: «برخورد یادمان‌ساز، نوستالژیک و موزه‌ای با تئاتر، مهم‌ترین عامل نابودی آن است. چیزی که نفس تئاتر همیشه از آن گریزان بوده است. ما به انتظار اجرای این نمایش در روزهایی بهتر خواهیم ماند.»

نمایش «وازریک مرده است» قرار است پس از بازبینی شورای نظارت با حضور بازیگرانی همچون ایمان اصفهانی، بهادر اورعی، نازنین تفضلی و کیمیا نهرین اجرا شود.

صحرا رمضانیان پیش‌تر، نمایشنامه‌های «شب آقای بوگارت»، «کلاغ»، «مرگ کسب و کار من است»، «استخوان‌ها صدا کُند تاخ تاخ»، «ملکه‌ موریانه‌ها» را به رشته‌ تحریر درآورده است و همچنین نمایش‌های «خواب دیدم بیدار شدم»، «آوازهای عقیم زیر آفتاب»، «خرمگس»، «علائم حیاتی در کره مریخ»، «دن کیشوت» را به عنوان نویسنده و کارگردان در کارنامه‌ خود دارد.

۵۷۲۴۵

کد خبر 1470363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =