جمعه سیاه کوهنوردی به خاطر اختلال در GPS اتفاق افتاد؟

ایرنا نوشت: رییس فدراسیون کوه‌نوردی گفت: به جرات می‌گویم که حوادث روز جمعه کوه‌های شمال تهران هیچ ربطی به اختلال در جی پی اس نداشته است.

ریزش بهمن و کولاک شدید، تعداد زیادی از کوه‌نوردان را در کوه‌های شمال تهران گرفتار کرد. در نتیجه این حوادث تاکنون دست کم ۱۰ نفر کشته شده‌اند و سرنوشت تعدادی دیگر نیز مشخص نیست. پس از این رخداد تلخ، این گمانه‌زنی مطرح شد که شاید اختلال در جی پی اس کوه‌نوردان باعث اشتباه آنها در مسیریابی شده است.

«رضا زارعی» رییس فدراسیون کوه‌نوردی درباره این موضوع روز دوشنبه گفت: اختلال جی پی اس در کوه‌های شمال تهران وجود دارد ولی به جرات می‌گویم که هیچکدام از افراد حادثه‌دیده به خاطر این مشکل گم نشده‌اند. کنار یکی از اجساد، یک دستگاه جی پی اس هم پیدا شده است اما مشخص نیست این فرد از دستگاه خود استفاده کرده بود یا نه.

وی افزود: وقتی شما پیش از حرکت، بر اساس مسیریابی دستگاه جی پی اس حرکت کنید، حتی در صورت اختلال در سیستم هم دستگاه شما مسیر از قبل مشخص‌شده را نشان می‌دهد و چیزی تغییر نمی‌کند. در چنین شرایطی اگر پس از پایان صعود خروجی بگیرید، دستگاه دچار خطا می‌شود ولی این مسئله خللی در نحوه صعود ایجاد نمی‌کند.

زارعی گفت: اختلال در جی پی اس از حدود ۲ سال پیش وجود دارد و دلیل آن را نمی‌دانم. اما اختلال فقط در کوه‌های شمال تهران رخ می‌دهد و به عنوان مثال در مناطقی مثل آهار وجود ندارد. یکی از کشته‌شدگان حوادث جمعه در مسیر قله قلعه‌دختر آهار جان خود را از دست داد. این گروه مسیری که مناسب صعود تابستانه است برای صعود خود انتخاب کرد و به همین دلیل گرفتار بهمن شد.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1470568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =