سه‌هفته پرالتهاب؛ ترامپ به سیم آخر می‌زند؟

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی تحرکات اخیر آمریکا در منطقه را نمایش قدرت نظامی و پیشنهاد جمهوری خواهان تندرو را نمایش قدرت سیاسی دانست و گفت آمریکا با فشار غیر مستقیم علیه ایران به دنبال آن است تا از موضع قدرت با ایران وارد مذاکره شود.

ابوالفضل خدائی: در روزهای اخیر و در فاصله کمتر از یک ماه مانده تا پایان حکمرانی دونالد ترامپ در کاخ سفید، تحرکات ایالات متحده آمریکا در منطقه به اوج خود رسیده است؛ از اعزام بمب افکن گرفته تا زیردریایی و دیگر اقدامات مشکوک در خاک عراق. از طرفی حمله به منطقه سبز بغداد جایی که سفارت آمریکا در آن واقع شده بهانه ای را به دولت ترامپ داده تا بار دیگر انگشت اتهام را علی رغم تکذیب تهران به سمت ایران نشانه گیرد. از طرف دیگر با نزدیک شدن به سالگرد ترور ناجوانمردانه سردار شهید سلیمانی و ترس از انتقام گیری ایران خواب را از چشمان واشنگتن گرفته است و باید دید در روزهای باقی مانده تحولات پیش رو چه مسیری را رقم خواهند زند؛ در این راستا با علی بیگدلی کارشناس مسائل بین الملل گفتگو کرده ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانیم:

آمریکایی ها در روزهای اخیر دست به اقدامات تحریک آمیزی در منطقه زده اند فکر می کنید در روزهای باقی مانده ترامپ برنامه ای در سر دارد و یا اینکه این تحرکات در راستای جنگ روانی انجام می شود؟

حمله نظامی به ایران چیزی را عاید ایالات متحده آمریکا نخواهد کرد؛ ضمن اینکه باید در نظر داشت که تصمیم گیرنده تنها ترامپ نیست و منافع آمریکا بسیار مهمتر به شمار می آید. در این بین حفظ آبرو و پرستیژ جمهوری خواهان نیز مطرح است، با توجه به اینکه انتخابات سنا مهم بوده و تصاحب دو کرسی آن برای این حزب بسیار حائز اهمیت خواهد بود. بُعد دیگر قضیه در خصوص حمله نظامی میراث بدی است که ترامپ از خود به جای می گذارد که با در نظر گرفتن این قضیه احتمال درگیری به صفر می رسد. مگر اینکه اقداماتی از سوی ایران و نیروهای وابسته به آن در منطقه صورت بگیرد. تحرکات اخیر در منطقه را می توان در راستای مانور قدرت آمریکا و اسرائیل در منطقه به منظور خط و نشان کشیدن برای ایران و دلگرمی برای کشورهای شیخ نشین ارزیابی کرد. این اقدامات سبب خواهد شد تا سطح انتظارات بایدن برای مذاکرات با ایران بالاتر رود و با دست پرتر پشت میز مذاکرات حاضر شود تا در نهایت حداکثر امتیازات را از ایران دریافت کنند. در همین حال ایران نیز باید در سیاستش تجدید نظر کرده و حضور منطقه ای را کاهش دهد، چرا که شرایط مانند گذشته نیست و همین مساله باید تهران را ملزم به تغییر استراتژی دهد. مطرح شدن بحث هایی چون بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی و متعاقب آن اجرای تعهدات از سوی تهران تنها صحبت های ایده آلیستی است که ما شاهد چنین روندی نخواهیم بود. قطعا مرحله دوم توافق هسته ای بسیار سنگین تر خواهد بود و میزان انتظارات طرف مقابل افزایش پیدا خواهد کرد. در حال حاضر آمریکا مشغول بررسی درخواست های کشورهای منطقه شده است. کشورهایی مانند ترکیه، مصر و عربستان سعودی همه مطالبه گر شده اند و خواستار این هستند تا مذاکرات با ایران مانند سالهای قبل تنها بر سر موضوع هسته ای نباشد و طیف دیگری از مسائل را دربر بگیرد.

هدف اصلی این اقدامات چیست و برخورد ایران باید چگونه باشد؟

هدف این فشارها قرار دادن ایران در یک تنگنای سیاسی، نظامی و امنیتی است تا در نهایت دست ایران از منطقه کوتاه شود. در بحبوحه این تحولات شاهد انتشار اخباری هدفدار در رسانه ها نیز هستیم؛ برای مثال یک عضو ارشد جنبش مقاومت اسلامی اعلام کرد که درخواست کمک از ایران داشته،چنین مسائلی بسیار جای بحث دارد و مهم تلقی می شود و باید پرسید از این هزینه های سنگین چه دستاوردی کسب کرده ایم؟ از طرفی باید عنوان کنم که بیان چنین مطالبی در این برهه بیخود و بی جهت نبوده و نشان می دهد که فضای منطقه در موقعیتی به پیش می رود که به ضرر ما تمام می شود.کافی است وضعیت ترکیه و تلاش این کشور برای نزدیک شدن به کشورهای عرب منطقه را نیز مورد بررسی قرار دهیم، کشوری که همزمان به دنبال روابط مطلوب با اسرائیل نیز هست و به نوعی می خواهد خود را به عنوان رهبر کشورهای مسلمان منطقه جایگزین کند. در چنین فضایی ایران باید از خود شکیبایی نشان داده و دست به اقدامی تحریک آمیز نزد. باید از پوسته هایی که ۴۲ سال به دور خود کشیده ایم بیرون آییم چرا که موثر واقع نشده و موجب ایجاد گسل عمیق میان مردم و دولت و ایران با دنیا شده است که متأسفانه هر روز این گسل ها عمیق تر می شوند. تنها راه حل ورود به خرد سیاسی برای جبران این وضعیت است. شرایط امروز به هیچ وجه مناسب نیست چرا که هر روز بیشتر و بیشتر با قرار گرفتن در تنگنای حلقه های امنیتی در حال از دست دادن موقعیت خود در داخل و منطقه هستیم.

آمریکایی ها در روزهای اخیر با توجه به حمله علیه سفارتشان سعی بر این داشتند تا با جنگ روانی علیه ایران ایران را مقصر و علیه تهران اجماع سازی کنند. آیا واشنگتن به دنبال تحت فشار گذاشتن ایران با این اتهام ها است؟

 البته چنین سیاستی در بین دموکرات ها مرسوم تر است. هر قدر که جمهوری خواهان نگاه به درون دارند دموکرات ها بیشتر نگاهشان به بیرون است. یکی از استراتژی هایی که بایدن آن را دنبال می کند نزدیک شدن و همکاری با اتحادیه اروپا است. البته همکاری با چین و روسیه را نیز برای تشکیل اجماع بین المللی علیه ایران نباید فراموش کرد تا در این زمینه واشنگتن بتواند قطعنامه های جدیدی را علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کند.اگر فرض کنیم که بایدن به دنبال مذاکرات برجامی با ایران باشد در حال حاضر دیگر دست خالی نیست. در روزهای اخیر شاهد ورود بمب افکن های استثنایی ب۵۲ به منطقه بوده ایم. از سوی دیگر زیردریایی «یواس‌اس جورجیا» پس از طی کردن مسیری طولانی مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده با همراهی چند کشتی جنگی آمریکایی از تنگه هرمز عبور کرده و وارد خلیج فارس می شود.اگرچه هزینه چنین اقداماتی از جیب کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خرج می شود، اما این نمایش قدرت بیخود و بی جهت نبوده است چرا که نتیجه این اقدامات فشارهای غیرمستقیم را علیه ایران افزایش می دهد و به آمریکایی ها این اجازه را می دهد که از موضع قدرت با ایران وارد مذاکره شوند. برای ایران با توجه به شرایط وخیم اقتصادی و همه گیری بیماری کووید۱۹ راهی جز مذاکره وجود ندارد. معتقدم که در منطقه تحولاتی به وجود خواهد آمد و دو کشور عراق و سوریه در آینده ای نزدیک به دنیای عرب برخواهند گشت.

در روزهای اخیر شاهد بودیم که سناتورهای تندروی آمریکایی به دنبال طرحی بودند تا مسیر ورود بایدن به برجام را مسدود کنند تا این توافق به عنوان یک معاهده به سنا ارجاع داده شود نظر شما چیست؟ آیا این اقدام نتیجه خواهد داد و مسیر را برای رئیس جمهوری جدید خواهد بست؟

اگر این پیشنهاد به کنگره رود و به تصویب برسد تبدیل به قانون خواهد شد، اما این بدان معنا نیست که همه راه ها به سمت بایدن بسته شود. ارسال بمب افکن ها و زیردریایی آمریکا را می توان نمایش قدرت نظامی دانست و پیشنهاد تد کروز را یک نمایش سیاسی. هر دو اقدام فشارها را علیه ایران افزایش می دهد. وقتی آمریکا مشاهده می کند که در مجلس شورای اسلامی ایران مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به تصویب می رسد آنها نیز در برابر ما دست به چنین واکنش هایی می زنند. در همین راستا معتقدم که اقدام اخیر مجلس غیرتخصصی و غیرضروری بود. با همه مطالبی که عنوان کردم باید این نکته را نیز در نظر داشت که برای آمریکا نیز صلاح است تا مسائل خود را با ایران به شیوه ای مسالمت آمیز حل و فصل نماید. باقی ماندن تنش ها و عدم حل اختلافات بین تهران و واشنگتن نمی تواند برای آمریکا در منطقه آرامش بخش باشد.

بیشتر بخوانید:

بازگشت آمریکا به برجام به معنای رفع تحریم‌های ایران است؟
مولفه‌های راهبردی بایدن برای آینده خاورمیانه؛ نسخه دمکرات‌ها چیست؟

آمریکا و اروپا نمی‌دانند در ایران با چه کسی طرف هستند

310311

کد خبر 1470784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 99
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 50
 • علی IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  همه چیز شما مثل تفسیرتون ناشی از ترسه ، کشور داری هم با ترس دارین اداره میکنید
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   با همین حربه دو بار رای اوردن دیگه. بعد از هفت سال هنوز متوجه نشدن امریکا فقط زبان زور میفهمه نه مذاکره و قانون و التماس
  • مهدی IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   این کار ترامپ نیست بلکه خواسته دولت مردان آمریکایی یهودی است که جنگ رو به عنوان کسب و کار خودشون میدونن مردم رو روی هم میگزارن تا میان آنها صلح نباشه آنها سرمایه داران بزرگی هستند که صاحب تمام کارخانه ها سهام ها و قدرت اقتصاد و سیاسی کشور رو در دست گرفته اند آنها حتی از طریق قانون وارد جامعه شده برای آزار مردم است تنها چیزی که برای آنها مهم است وجود گروه های دموکراسی ساز و سرمایه است اونها به این باورن که ما از آنها میترسیم ولی به زودی جوابشونو خواهیم داد
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  به سیم آخر بزند تا یه عده بفهمند که مردم داری یعنی چه.....
 • Hamid safaipour US ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  Mr.big deli.is a weak and uninformed person.he has his own liberal agendas.never listen to individual like him in last 8 years these people ruined Iran's economy .they are Iran's number one ENEMIES.
  • Dr.Borzoo IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   81 8
   .shut the mouth
  • سینا IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   6 40
   درود خدا بر تو باد اون هایی هم که دیس لایک دادن اصلا انگلیسی بلد نیستن .
  • مهدی IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   2 0
   You are stupid
  • علی IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   3 4
   زمانیکه انتقام سخت به درخواست ملت ایران بخصوص میلیونها خونخواه سردارحاج قاسم درجهان. وتصویب آن توسط رهبرمعظم به ثبت رسید.این شیطان بزرگ چه به سیم آخر بزنه چه خودشو به دیوانگی بزنه. انتقام سخت کارخودشو انجام خواهدداد. همه این بهانه های این قماربازعیاش همجنس باز شیطان صفت وفقط ترس از انتقام سخت است.
  • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   2 1
   چی چی بلغور میکنی چطور فارسی می فهمی که انگلیسی جواب می دی؟
  • rick sanchez ES ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   0 0
   Iran's economy got ruined by the groups and the ideology who your kind praises, one man can't make a whole country go downhill. iran's destruction was a long time decision planned by your kings and leaders. so yes "shut the mouth"! and watch the fire burning whatever remained.
 • اکبر مشتی IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  چه کارشناس خبره ای و وطن پرستی بزرگ و دینداری شگرف و چقدر روشنفکر و واقع بین واقعا بی نظیر بود
 • عباس میرزا IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  من نمیدونم چرا امثال این آقا از تاریخ درس نمی گیرن؟ تا کی میخوایین مردم رو فریب بدین و همه مشکلات رو به گردن تحریم بندازین؟تا کی میخوایین مملکت فروشی کنید و قرارداد های ننگین رو مثل قاجار و پهلوی و ظریف به ایران زمین تحمیل کنید؟
 • علی IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  اتفاقا نباید عقب نشینی کنیم چون اونا جلو میان. حرف قران هست که میگه در برابر کافران ودشمنان محکم باستید.
  • FR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   83 18
   در برابر زورگویان داخلی قران چیزی نگفته؟! در برابر کسایی که حق مردم رو به طور کاملا سیستماتیک و قانونی میخورن قران لابد گفته سکوت کنید ولی در مقابل امریکا گفته اصلا کوتاه نیاید! واقعا مشکل کشور دقیقا خود شما و امثال شمایید که همه چیز رو طبق اون چیزی که نفعتون هست برداشت میکنید!
 • رضا DE ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  بله احتمالا باید در این دور مقداری از خاک کشور را تقدیم دشمنان کنیم شما خوش باورها اقتصاد کنونی حال حاضر کشور را با تصمیمات اشتباه رقم زدید قرار است اینبار چه چیز را تقدیم دشمن قسم خورده کنیم
 • جعفر زارع IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  مذاکره نمی کنیم جنگ هم نمی شود.این نظر رهبری و همه مردم وطن پرست کشور است.ان شاء الله جریان تحریف هم در انتخابات ۱۴۰۰ شکست می خورد و همان طور که رهبری فرمودند اگر جریان تحریف شکست بخورد جریان تحریم هم شکست خواهند خورد.
 • محمد IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  ترامپ غلط زیادی کرده همچین بلایی سرش میاریم ننه باباش یادش بره
  • علی IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   عمو یکم واقع بین باشیم هم بد نیست.مهم ترین شخص نظامی مملکت رو ترور کردند.فروش نفت ما رو به صفر رسوندند .زیردریاییشون تو آبهای ما وایساده .پواهامون تو کشورهای دیگه بلوکه هست . درسته که با شعار دادن میشه حتی نماینده مجلس شد ولی این پایین همه مردم دارن له میشن.راه حل حل اختلافات با همه دنیا وپیوستن به جامعه جهانی هست.
  • Arya IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   0 0
   مثلا؟
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  سلام به مردان ایران زمین بگو مرد ان است که در جنگ احد بجنگه.. حرف نهم..
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  14 76
  سلام یک بار دیگر از نجوم صحب ت کنی هر کدامتات .‌دندهانتون خرد میکنم.. ایه ۳۱
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  وَعَلَّمَ آدَمَ الْأَسْمَاءَ كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلَائِكَةِ فَقَالَ أَنْبِئُونِي بِأَسْمَاءِ هَؤُلَاءِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ ﴿۳۱﴾ و [خدا] همه [معانى] نامها را به آدم آموخت‏ سپس آنها را بر فرشتگان عرضه نمود و فرمود اگر راست مى‏ گوييد از اسامى اينها به من خبر دهيد (۳۱)
 • داریوش IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  با کوچکترین خطای ترامپ، اسرائیل را الک میکنیم... بسم الله
  • FR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   ۴۰ و خورده ای ساله که فرصت الک کردنش رو داشتید و هیچ کاری نکردید! طبق تو خالی هستید واقعا! فخری زاده رو که به قول خودتون دانشمند شماره یک هسته ای تون بود رو اون جور شهید کردن، انتقام تون چی شد؟! سلیمانی رو اون جوری شهید کردن، انتقام سختتون در حد زدن پایگاهشون بود! قرار بود امریکا رو از منطقه بیرون کنید! چی شد امریکا از وقتی که یکی از ده ها پایگاه شون رو زدید ترسیدن فرار کردن از منطقه! ناو و زیردریایی هسته ای میفرستن تو خلیج فارس! به نظرم این ایرانه که ترسیده و جرات کار جدی ای نداره!
  • GB ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   2 0
   بذار حالا خرابی های قبل را بازسازی کنن، گناه دارن بیچاره ها...
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  77 28
  عالی وواقع گرایانه. مابایدازخودفریبی وعوام فریبی دست برداریم. حرفهای سیاستمداران ما همه مصرف داخلی دارن. بقول بهمن مفید مامیگیم زدیم شما هم بگین زده منافع ملی اصل مهم است
 • حسام IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  131 6
  تا سالها قبل پشتوانه دولت و نظام مردم بودن، و بخاطر همین کسی نمیتونست علیه ایران بصورت امروزی توطئه و قلدربازی دربیاره، وقتی مسئولین به مردم خیانت کردن و مردم دلسرد شدن، خب معلومه که دشمن هم میفهمه و فشارو بیشتر میکنه، مشکل ما داخلیه، خانه آباد باشه هیچ دشمنی رجز خوانی نمیکنه
 • علی IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  سلام وقتی آمریکا چنین عناصر کاسه داغتر از آش و ترسو دارد نیاز به لشکر کشی نیست مضافا"به اینکه سرداد سلیمانی پاسخ آمریکائی ها را داده که:بیائید مرد این میدان شما ما هستیم"با همین ترسویی و بز ولی مملکت به این روز افتاده اگر حسب دستور قرآن همانند کارهایی که آمریکا با ما کرده ما هم می کردیم اینقدر پر رو نمی شدند ،البته آمریکا بعلت آسیب پذیری در منطقه، خودش ان هم میدانند اگر دست از پا خطا کند پایانش دیگر دست او نخواهد بود
 • زاگرس IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  42 89
  اخه ادم فهمیده خوب اخه مگه تو مذاکره قبلی چ مشگلی حل شد .هنوز متوجه نشدین مذاکره فقط و فقط برای بستن دست و بال ایرانه تا با خیال راحت بتونن بر ما تسلط پیدا کنن .بقول رهبری تنها راه ایران قوی شدنه هیچ راهی دیگه ندارین حاالا باید به این هدف برسیم مذاکره فقط جلوی قوی شدن ما رو میگیره .این تجربه این چندین سال زندگی منه
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   76 6
   آره ولی کشورمنزوی هیچ وقت قوی نمیشه.همین طورکه الان۵۰ سال ازدنیاعقبیم
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   10 46
   واقعا همینطوره .فقط میخوان با مذاکره جلوی پیشرفت ایران و دستیابی به هسته ای را بگیرن تا همیشه از هر لحاظ به کشورهای غرب و اروپایی متکی باشیم وهر بلایی که که بخواهند به سرمون بیارن پس چرا تاکید بر بازگشت به بدجام را دارند چون که تحریم برای ایران اونطور که میخواستن تاثیر نگذاشت اگه حرف رهبر معظم رو گوش کنیم بدون شک پیشرفت میکنیم
 • مهدی IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  21 51
  این کار ترامپ نیست بلکه خواسته دولت مردان آمریکایی یهودی است که جنگ رو به عنوان کسب و کار خودشون میدونن مردم رو روی هم میگزارن تا میان آنها صلح نباشه آنها سرمایه داران بزرگی هستند که صاحب تمام کارخانه ها سهام ها و قدرت اقتصاد و سیاسی کشور رو در دست گرفته اند آنها حتی از طریق قانون وارد جامعه شده برای آزار مردم است تنها چیزی که برای آنها مهم است وجود گروه های دموکراسی ساز و سرمایه است اونها به این باورن که ما از آنها میترسیم ولی به زودی جوابشونو خواهیم داد
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  اگر جناح تندرو بزاره شرایط ایران بهتر میشه ولی تو این چند سال این تندروهای داخلی هستن که نزاشتن اب خوش از گلوی ملت پایین بره هیچ ربطی هم به دولت روحانی نداره برید نفوذی ها را جمع کنید
 • شهروند IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  دوستان دقت کردید که بغیر از حزب الله و سوریه که هزینه هاشون رو میدیم همه با ما دشمن هستند ؟؟!!
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
   4 1
   البته اونا هم تا وقتی منافعشون ایجاب کنه با ما خوبن مطمئن باشید اوناهم یه روز به ما پشت می کنند. شک نکنید.
 • مجتبی IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند امام خمینی ره
 • رزمنده QA ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  یعنی نظر شما این که ماهم یک گاو شیرده دیگری برای آمریکاواسرائیل بشویم درسته؟برنجان و مذاکرات برنجان هم تمام بهانه هست تا گاو شیرده براشون نباشیم هیچ وقت دست از سرمون ّنمی دارند بعد از برنجان باز بهانه های دیگری و دیگری پشت سرهم میراند تا بشویم گاوشیرده
  • NL ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   48 3
   یک نقل قولی هست از ماهاتیر محمد : سالها پیش ماهاتیر محمد به ایران رفته بود و در یک گفتگوی زنده در یکی از تلویزیون‌های ایران شرکت کرد. مجری از او پرسید: حال کە آمریکا دشمن مشترک همه مسلمانان است، چرا شما مثل ایران با آمریکا مبارزه نمی کنید؟ماهاتیر محمد در پاسخ گفت: بله. درست می فرمایید. آمریکا مانند یک گاو شیرده خشمگین است. منتها ما در مالزی پستانهای او را چسبیدەایم و شما در ایران شاخ او را!چقدر در نگاه ها تفاوت وجود دارد!رفتار خردمندانه همیشه عامل پیشرفت ملتها و کشورهاست. به علاوه ما الان گاو شیرده روسیه و چین هستیم جناب رزمنده .
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
   31 5
   تاکی میخوای بااین افکارمسخره خودمونو فریب بدیم.مغزامونوشستشودادن تابمونن.آمریکا اگه دنبال سلطه جویی بودباقدرت نظامی سیاسی واقتصادی که داره الان نصف کشوراروغارت میکردبدون اینکه کشوری جرات حرف زدن رو داشته باشه.بایدقبول کنیم بزرگترین قدرت دنیاست چین هم جرات کلکل باهاشونداره ماکه دیگه عددی نیستیم
 • محب IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  32 14
  ولی اینو بدونید اگه قدرت نظامی نداشتیم الان مثل سوریه ویمن خیلی وقت بود بهمون حمله میکردند.
 • ارمین IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  13 30
  ادم حیرت میکنه از این همه مقاومت در مقابل نفهمیدن امریکایی ها علنا میگن باید با مذاکره عناصر قدرت ایران و از بین ببریم تا زدن ضربه نهایی اسان بشه بعد یه عده اینجا میگن برای حل مشکلات و قوی شدن باید مذاکره کرد و امتیاز داد عجب روزگاری شده
 • نظام ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  6 55
  اگر عربهای بی بخار و نوکر همکاری نکنند هیچ غلطی نمی تواند بکند
  • یس IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
   1 0
   عربا تاج ترست هستن اگه تو مردی و بخار داری برو یکاری بکن که حل بشه
 • مهدی IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  11 10
  آقای بیگدلی جوری میگه اسرائیل با اعراب رابطه برقرار کرده که انگار تا الان باهم رابطه نداشتن. با تغییر کلمات حقیقت تغییر پیدا نمیکنه اتفافا این از ترس اسرائیل و اعرابه آخرین نفساشون رو دارن میکشن
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  3 36
  موضوع محور مقاومت و کشور ایران دو موضوع متفاوت است. ما فقط بخشی از محور مقاومت هستیم و نه همه آن و امریکا باید این موضوع را بفهمد.
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  14 10
  خوب گفت آن دوستی که گفت من از دولت روحانی ترسی ندارم از آن ۲۴ملیونی که به روحانی رای دادند میترسم
 • احمد IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  164 3
  ملت باجنگ وستیزی مخالفه. زندگی میخان کنند. حالا سفره غذا ی مردم جمع شده. روغن مایع گیر نمیاد.
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  5 2
  به یاری خداواءمه اطهار انشاء الله انچه را که می گویید به وقوع نخواهد پیوست در نظر نگرفتن خدا شمارابه اینجا کشانده همه چیز انجور که به نظر میرسد نیست دنیا تحولات شگرف دیگری را تجربه خواهد کرد امیدوارم برای ان روز همه اماده باشیم
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  8 6
  از موضع ضعف چیزی حاصل جز خواری سیاسی و شکست بدست نمی آید و با توکل به خدا بر همه دشمنی ها و دشمنان داخلی و خارجی با ولی فقیه و ولایت فقیه فائق خواهیم آمد
 • حسین IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  9 4
  این آقایون 8 سال دارن آمریکا آمریکا میگن هیچ کاری هم نکردن وضع مملکت و هم رسوندن به اینجا؛ جناح مقابلشون دیگه از اینا بدتر. هیچ کدومشون مدیریت ندارن تا به قدرت میرسن آشناهاشون میارن سر کار. فقط حرف میزنن. بعضی هاشون هم مثل این آقا بزدل و ترسو. دو تا جناح تو این مملکت هست هیچکدومشون مدیر ندارن از اینا آبی گرم نمیشه. مردم کی میخوان بفهمند
 • رضا IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  12 6
  نترس جونم نترس سر به خاک می دهیم تن به ذلت نمی دهیم.
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  7 3
  نظرات شما خوب ونزدیک به واقعیت بود وحتما باید یه اصلاحاتی در بحث سیاست خارجی ومنطقه یی انجام بشه که اینهمه هزینه برا مردم وکشور وحتی نسلهای بعد ایجاد نکنیم چون یکسری فرصتها اقتصادی وسرمایه گذاری هست که بخاطر تحریم و... ازطریق کشورها دیگه انجام شده ازجمله مثلا خطوط گاز و راه آهن و....
 • DE ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  1 0
  توهم قدرت از هر گونه ضعف بدتره. خزر،ارس، حوزه های نفت و گاز مشترک با عراق و قطر و عربستان و حق آبه هیرمند و میلیاردها دلار پول مردم ایران را برای توهم قدرت خرج کردیم و بجا چه کردیم دقیقاً؟ یکی بیاد لطفا به من بگخ بجز آشفتگی در سیاست و ایجاد بحران های اقتصادی و امنیتی چه عایدی داشته ؟ به این ها از دست دادن سرداران نظامی و دانشمندان هسته ای روهم اضافه کنید. اقتصاد درخشان و تحقق سند ایران 1400 رو دیگه خودتون بهتر میدانید. بد نیست بدانید یه زودی ظرفیت تولید برق هسته ای عربستان و امارات چندین برابر ایران خواهد شد. بیدار بشید لطفا!
 • گیتی قهرمانی IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  ترامپ جانی مرگ به مکر و نیرنگتان . خدا بلای آسمانی در خلیج فارس برسرتان نازل کند جنگ افروز بی حیا ایران هرگز به هیچ کشوری تعرص نکرده تف برشرفتان یانکی های وحشی دانکی های وحشی اف برشما خدانابودتان کند اسلام پیروزاست
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  که اکر به نظرات شما ترسوها بود ایران ایرانی نبود هما اینها بهانه هست تا ایرانو خلع سلاح کنند بعد بدون هیچ واهمه ای حمله کنند عجب تفسیری
 • گیتی قهرمان IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  2 0
  ترامپ ننگت باد . الهی تکه تکه بشی تو هواپیما بسوزی جواب خون سردار ما رو بدهی ترامپ خدا تو رو خوار و ذلیل کند پست فطرت جانی مرگ برتو اتش افروز
 • امراله مهماندوست IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  برای آزاد سازی قسمتی از خاک ایران (کشور بحرین همان پایگاه دریایی کشور آمریکا در خلیج فارس) داوطلب هستم
 • می می IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  1 0
  جنگ جنگ تا پیروزی
 • جابری IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  11 0
  شما نترسید 42 ساله مقاومت کردبم تا رسیدیم به جایی که دنیا الان روی تحرکات ایران حساب باز کرده است . اگر علی ساربونه میدونه شتر را کجا بخوابونه. فقط خیانت امثال شما کشور را به فنا داده است. از رییس جمهور گرفته تا مجلس وقوه قضاییه واجرائیه اش متاسفانه خیانت میکنندوالا مردم عادی وعامی فداکاری میکنند والان در بدترین شرایط رندگانی هستیم واین ماحصل خیانت داخلی هاست .دشمن روبرو ضربه اش کاری نیست . شما دروغ میگویید.
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  11 12
  مذاکره نمی کنیم جنگ هم نمی شود.این نظر رهبری و همه مردم وطن پرست کشور است.ان شاء الله جریان تحریف هم در انتخابات ۱۴۰۰ شکست می خورد و همان طور که رهبری فرمودند اگر جریان تحریف شکست بخورد جریان تحریم هم شکست خواهند خورد.
 • عرفان قبادی IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  1 14
  ما هم برای مذاکره دست خالی نیستیم، سردار مارو شهید کردن، دکتر فخری زاده مارو شهید کردند. ایران هم کشور دست و پا بسته‌ای نیست. این درسته که ما باید با کشورهای دیگه را رابطه‌ی خوبی داشته باشیم، اما در شرایطی که اون ها هم این کار رو انجام بدن. ما اگه دست از فرستادم مهمات‌ب کشورهادیگه کنیم، مطمئن باشین آمریکا لحظه‌ای درنگ نمیکنه که به ایران حمله کنه، چون میدونه از یک جا ضربه میخوره، اما الآن که ایران تو کشورهای منطقه تجهیزات گذاشته می‌دونن از ایران موشک میزنن، از لبنان موشک میزنن، از یمن، از فلسطین، از عراق و به کلی نابود می‌شن در منطقه، اگه اینطور نبود تا الآن به ایران حمله کرده بودن. اسرائیل هم که اگه حزب‌الله بهش حمله کنه نابود میشه، عربستان هم که اگه یه ماه آمریکا بهش تجهیزات نده از مورچه هم کوچک تره‌و‌یمن‌داره‌لهش‌می‌کنه. حالا این در حالیه که چین و روسیه از ایران حمایت نکنن، و درحالیکه که حدود ۴۰ میلیون شیعه در پاکستان هم از ایران حمایت نکنن. به یاد داشته باشیم که ایران اگه در کشورهای دیگه موشک استقرار نمی‌کرد ایران حتماً خیلی زود تر وارد جنگ با آمریکا و اسرائیل می‌شد.
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 2
  امریکا از ترس این غلطا رو میکنه
 • علی IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  تا روز شش ژانویه ترامپ هیچ غلطی نمیکنه چون امید دارند که نتیجه انتخابات برگرده ولی بعداز شش ژانویه اگر ترامپ شکست خورد به احتمال زیاد از ایران انتقام شکستش را خواهد گرفت
 • علیرضا IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  3 7
  باز هم ترس ترس چقدر باید چوب ترس بخوریم اول هسته ای و دوم منطقه ای سوم کشور تقدیم کنیم فکر کنم کارشناس نمی داند که ما ملت ایران مکتب حضرت امام دنبال می کنیم هیهات از ذلت امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند دیگر چیزی هم مانده که تحریم کند کشورهای عربی و ترکیه با اربابشان روی هم کیلویی چند ما ملت حضرت امام حسین هستیم ترس با ما بیگانه است جناب کارشناس یا علی مدد
 • mohamad IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 18
  جیگرشیرمیخادکه بتونه حمله ایران کنه ایران ۷سال جنگ ۷تاکشوروبه زانوزدامثال ترامپ ونتانیافقط زرزیادی میزنن .
 • ناشناس IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 14
  اگه شهید سلیملنی وبقیه دلیر مردان ما اینقدر میترسیدن که این انقلاب ۴۰ ساله نمیشد
 • محمدرضا حیدری IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 4
  واسه هر کی لاته واس ما شکلاته
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  1 0
  تحلیل های ایشان نه از سر ترس و نه از سر عدم اعتماد به نیروهای داخلی است نکته مهم این است که ما باید واقع بین باشیم و فرصتها و تهدیدات را بتوانیم شناسایی کنیم و بهترین تصمیم را بر اساس خرد جمعی که به نفع مردم و نظام اسلامی باشد بگیریم هیچگاه از اصول کوتاه نیایم و در در تاکتیک های مختلف مذاکره و پیشروی و عقب نشینی های تاکتیکی استفاده کنیم قطع به یقین این را بدانید هیچ جنگی را امریکا با ایران در این زمان شروع نخواهد کرد اگر به سوایق جنگهای امریکا با دیگر کشورها نظر بیفکنیم می بینیم که امریکا با کشورهایی جنگ کرده است که مطمئن بوده پیروز میدان است و با کشورهایی که هزینه های هنگفتی از جنگیدن با آن برایش داشته پرهیز نموده و از طرفند های اجماع جهانی و تحریم های اقتصادی استفاده نموده است . اینجا درست است که در ظاهر نقطه قوت او محسوب شود ولی اینجا دقیقا نقطه ضعف این کشور است. هم وطنان عزیز این جمله که ما باید قوی باشیم حرف بسیار منطقی و درستی می باشد. متاسفانه عمده مسئولین در این چند سال نتوانسته اند به دلایل مختلف این موضوع را جامعه عمل بپوشانند. رفع تحریم با مذاکره و خنثی سازی تحریم با قوی ش
 • حسن IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 6
  ترامپ قماربازبروقماربازیت روبکن وغلط زیادی راجب ایران بزرگ نکن وباشیرمردان وسربازان حاج قاسم حتی فکروغلطاصافی نکنی که ریشه خودت واسرائیل ورژیم وهابی عربستان نوچه گاوشیردهت روباه میخشکانیم حتی کفتارهایی اروپایی
 • رصا IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 1
  هیچ غلطی نمی تواند بکند
 • علی IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 9
  این شیطان صفت نه بخاطر دشمنی با ایران نه بخاطر قلدوری جهان. نه بخاطر مردم ایران ونه بخاطر حکومت جمهوری اسلامی ایران. بلکه بخاطرعامل اصلی ریختن بیدلیل بیجهت خون پاک سردارحاج قاسم باید تاوان پس بدهد. بنابراین چه به سیم آخر بزنه چه سیم اول وسط بزنه دیگه کارش تمومه وهرچه هم حماقت کنه تلاش کنه به مرگ نزدیکتر میشه.ایشان جز یک آمریکای مستبکر کشورقلدور زورگوی جهان است. ازیک سو نیز خیلی بخودش مال اموالش مینازه ومغروراست. ایشان تابحال حتایکبارهم شده یادخدا نکرده وخودرا یک فرعون قرارمیده. ولی هرچه مردم بدبخت مظلوم ازهرجای گوشه کناری جهان از مرام معرفت وضعیف دوست برای سردارسلیمانی دست به سینه مزند وافسوس میخورد گریه میکند براش اشک میریزند. ولی خود ملت آمریکا ازدست این شیطان صفت بیزارند متنفرند. بس ببین خداوند جون این حیوون صفت چگونه میگیره که روزی صدبار طلب بخشش ازسردار کنه وسپس طلب مرگ کنه.دنیا ببینند تماشاکنند وعبرت بشه به آنهایکه اشتباه میکنند واز نتیجه اعمالشون غافلند. بدرود ای فرمانده دل میلیونهارا داغدارکردی.انشالله قاتلینت بزودی خداوندمجازاتشون خواهدکرد.هرسوراخ هم قائم بشه انتقام سخت میگیرد
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  بزن دیگه اه
 • علی IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  دیگه وقت مماشات گذشته یک زیرچشم ازترکهاوعربهاوصهیونیستهاحتئ بشرط حمله آمریکا.دفاع مادرامارات و بحرین وقطروسعودی و انهدام تمامی زیرساختهایشان میشودحرف اول وآخربه دشمنان ایران...بسه اینهمه چشم پوشی وقت وقته انتقام سخته.خداوندبامجاهدین حق گراست.والسلام
 • الخلج IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 7
  ترسو ها نترسید این اشغال چیست که سیم آخرش هم چی باشد کنگره آمریکا بعد ارشهادت سردار اختیار جنگ را از ترامپ گرفتند
 • بی نام IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 11
  ترامپ غلط میکنه بخواهد کاری کند .
 • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  مذاکره بی مذاکره
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  اگر امریکا به این نتیجه غلط رسیده که باجنگ با ایران به اهداف نا مشروعش برسد واگر سرنوشت پیروزی ایران در گرو این جنگ تحمیلی است خوب چاره ای جز مقابله ودفاع نداریم وقتی یک کسی قلدری می کند و عربده می کشد مثل ترامپ وبه هیچ قانون وهیچ اخلاق ومرام انسانی ارزشی قایل نیست وقصد حمله دارد ما ایران مجبوریم هرچه توان داریم بکار بگیریم واز خدا کمک بگیریم که این یاغی را سر جایش بنشانیم و گوش مالی دهیم بلطف وعده های الهی پیروزیم
 • احمد IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 6
  آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند. اگر ترسو و بزدل نباشیم. قاطع و شجاع باشیم. یک عده ترسو جا زدن، اینان فقط بله قربانگویان آمریکا هستن که فقط، در ایران زندگی میکنن
 • رضا IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  حرف حساب جواب ندارد خدا خودش به ما کمک کند
 • مهدی IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 13
  به نام خداجون خدای مهربان حامی جمهوری اسلامی است آمریکا هیچ غلطی نمی توان بکند مهدی ازفارس
 • گل آقا اصفهان ترامپ دیوانه جایگاهش جهنم است IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 12
  ترامپ دیوانه جایگاهش جهنم است
 • حسین IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 20
  ایران باید با روسیه پیمان دفاعی ببندد تا شر امریکا دفع شود یا اینکه حداقل روسیه برای ضربه زدن به امریکا در خاورمیانه به ایران موشک های پیشرفته و کلاهک هسته ای بدهد بطور پنهانی یا اشکارا بدهد تا از خاک ایران شلیک شوند تا امریکا و اسراییل و ال سعود به خاک ذلت بیافتند و هزمونی امریکا ضربه ببینند.
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 6
  اینها اگر پشه هم نیش بزندشان می گویند کار ایران است ایران همانطور عین السعد را شخم زد و گفت ما بودیم آنقدر جرات دارند اگر کاری کنند بگویند ما بودیم ایران احتیاج به گروههای نیابتی ندارد و خود نتواند شاخ کاو وکاوها را بشکند ایران همکاری با مقاومت ملت ها را هیچ وقت قائم نکرده و ترسی هم ندارد این موشک پدرانی ها کار خود آمریکا است که بگویند ایران دست داشته مدرک دارید رو کنید وگرنه خفه شوید
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 6
  آمریکا امریکا ماهیچ‌اعتمادی به آمریکا وهم پیمانانشان نداشتیم ونداریم مگه میشه به گرگ اعتماد کرد
 • IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  آمریکا اهل مذاکره نیست اهل زور هرکی دوست داره بهش زور بگن تشریف ببره آمریکا اینجا ایرانه و با مردمی فهیم وعزتمند ما عزت رو به ذلت نمیفروشیم
 • رضا IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  ائتلاف یکتا پرستا ن در راه است به اذن پروردگار
 • IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  این آشی است که برخی عناصر به اصطلاح دشمن ستیز سر ایران آورده تند
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  ادم ... دوباره مذاکره!!!! هر ادم ... میدونه که مذاکره با پست صفتان سود نداره چون دوباره زیر همه چی میزنن
 • مهدی صابری IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  بعد از انقلاب چه داشتیم ولی کشور هشت سال در مقابل دشمنی که ابر قدرتها با او بودند ایستاد، هنوز میرزا کوچک خان ها، رئیس علی دلواری ها،سردار اسعد ها و بی بی مریم ها و ستار خان و باقر خان ها، سردار سلیمانی ها، تهرانی مقدم ها، صیاد شیرازی ها،فخری زاده ها،شهریاری ها،خلبان بابایی هاو حسین فهمیده ها در ایران هستند،
 • حسن دوست DE ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  0 0
  چرا سر خودمون و شیره میمالیم، بخدا مردم ایران انقدر غیرت دارن که نذارن ذره ای از خاک و جان و مالمون کم بشه، اگر سرمون تو کار خودمون باشه و خود سازی کنیم خیلی زود هم پیشرفته ترین کشور منطقه میشیم هم رفته رفته روابطمون با جامعه جهانی بهتر میشه، با شکم گشنه روی ثروتی چون ایرانمون به خود میپیچیم. بخدا اگر خودسازی کنیم هم کشور رو اباد کردیم هم مردم از این وضعیت بد اقتصادی در میان، برق نداریم؟ گاز نداریم؟ نفت نداریم؟ مواد اولیه نداریم؟ معادن نداریم؟ مهندس و دکتر و تکنسین نداریم؟ ثروت نداریم؟ این همه مقلطه و فرافکنی تا کی آخه، آمریکا و هم پیمانانش همه دنبال نابودی کشور عزیزمان هستند مطمعن باشید هر مذاکره ای داشته باشیم به ضررمون خواهد بود. به امید سربلندی ایران و ایرانیان
 • IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  0 0
  تا زمانی که اصلاح طلبان سرکار هستن وضع همینه
 • KR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  7 0
  درسته روغن خوراکی گیر نمیاد هیچ کس هم دم نمیزنه حتی صدا وسیما تازه تبلیغشم میکنند چون سیاست مدارای ما از از لحاظ شکم وجیبشون پره مردم هم فقط برا انتخابات و۲۲ بهمن میخواند
 • ستاره IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  0 0
  دولت و تدابیر روحانی هممون رو به خاک سیاه نشوند. چرا بهشون رأی دادید؟؟؟؟مردم شما رو به هرچی میپرسیتید قسم میدم در رأی دادن تفکر کنید بعد انتخاب. خسته شدیم از دست خودمان و انتخابهای نابجا. این آخری دیگه گل سرسبدشون بوداااا
 • عوام IR ۰۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  0 0
  اتفاقا بایدن باسرعت زیاد مذاکررو شروع میکنه و امتیازم میده به ایران و ماهم تا تیم باتجربه ظریفو داریم باید مذاکررو شروع کنیم چون بایدنم ۴ ساله خواهد شد اما نه بخاطره باخت و ترامپم ۴ سالدیگه وارد انتخابات نمیشه و یه زن رییس جمهورشون میشه اینجا هم هنوز نمیشه گفت چه حزبی برنده میشه ۱۴۰۰
 • عباس IR ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  0 0
  جمهوری اسلامی ایران کشور قدرتمندی در منطقه است و از طرفی تجربه نشان داده با قلدرانی مثل آمریکا بایستی از موضع قدرت وارد مذاکره شد ولی متاسفانه برخی تحلیلگران مثل ایشان مولفه‌های قدرت مان را نادیده می‌گیرند
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  0 0
  ما فکر می کردیم برجام مذاکره بود و تمام شد اصلاح طلبان مذاکره جدید می خوان؟؟ مذاکره برجام تموم نشده؟؟ حرف فرمانده کل قوا رو نشنیدن؟ من نمی فهمم
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  0 0
  خدا خودش به داد مردم و مملکت برسه...همیشه مردم تاوان پس دادن و کسی هم دلش نسوخته
 • مجید IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  0 0
  آمریکا که هیچ .هیچ کشور دیگر هم نمیتوانند یک مشت از خاک میهن عزیزمان را جابجا کنند شما هم بهتر است بجای اینکه اول خود بترسید ودل مردم را با این خبرها خالی کنید به فکر برکناری ازکارباشید چون ملت واقعی ایران وقتی بحث ملت وخاک میهن و ....در میان باشد دوست عزیز بهیچ وجه حاظر به زندگی با کسانی که تندرو هستند وبی منطق نیستند شما فکر میکنید ما مردم نشسته ایم تا ترامپ بیاد خیر تا ظهور امام زمان ایستاده ایم وتا آخرین قطره خون خود مقابل هر یک از کسانی بخواهند با بی عدالتی تمام وارد مرزو بوم ایران شوند می استیم فکر پوچ نکنند ونکنید ما جانما فدای میهنمان میدانید آمریکا اسرائل وغیره برای خودشان ودر مقابل خودشان فقط نظامیان را ندارد بلکه کل ایران رادارد ما همه خوب فهمیدیم که هر بلایی سرمان آمد از گور کشورهایی مثل ایران واسرائل وانگلیس است پس ما مردم هستیم تا آخرین قطره خون.من آنم که از خون برخاسته ام .من از خون برخاسته .از خون نهراسم.