اعلام آمادگی ترکیه برای بهبود روابط با آمریکا و اتحادیه اروپا

فارس نوشت: وزیر خارجه ترکیه در نشست ارزیابی سالانه سیاست خارجی این کشور درباره مسائل مختلفی از جمله مناقشات قره‌باغ، سوریه، لیبی و تنش‌ها در شرق مدیترانه صحبت کرد.

جلسه ارزیابی سیاست خارجی و وضعیت روابط بین‌المللی ترکیه در سال ۲۰۲۰ امروز (چهارشنبه) با حضور «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه این کشور در آنکارا برگزار شد.

چاووش‌اوغلو با اشاره به توافق پایان درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ کوهستانی»، گفت: «اگر ارمنستان به آتش‌بس پایبند باشد و حقوق آذربایجان در قره‌باغ را به رسمیت بشناسد، ما روابط خود با این کشور را به حالت عادی برمی‌گردانیم».

به نوشته وبگاه شبکه «الجزیره»، وی با اینکه نظامیان ترکیه به دعوت دولت وفاق ملی لیبی در این کشور حضور داشته و هیچکسی حق ندارد خواستار ترک آنها شود، اظهار داشت: «کسانی که راهکارهای نظامی را در لیبی ترجیح می‌دهند، در آخر شکست می‌خورند. ولی ما از مسیر مذاکره حمایت می‌کنیم».

وزیر خارجه ترکیه به موضوع سوریه نیز اشاره کرده و توضیح داد: «۳۰۰ هزاران سوری که در ترکیه بودند، بعد از عملیات سپر فرات به کشورشان بازگشتند... همزمان که مذاکرات بر سر پیش‌نویس قانون اساسی جدید پیش می‌رود، ما قویاََ از روند سیاسی در سوریه حمایت می‌کنیم».

بر اساس این گزارش، چاووش‌اوغلو درخصوص تنش‌ها با برخی کشورهای اروپایی در شرق مدیترانه به دلیل حفاری اکتشاف نفت و گاز نیز خاطر نشان کرد: «ما از جهان خواستیم که به ما کمک کند حقوق خود در شرق مدیترانه را به دست بیاوریم اما فقط بعد از اینکه کشتی‌های حفاری را فرستادیم، آن را دریافت کردیم».

 وی همچنین افزود: «به دلیل مواضع یونان و فرانسه، نوساناتی در روابط ما با کشورهای اتحادیه اروپا پیش آمده است... ما به همه ثابت کرده‌ایم که هیچ اتفاقی در شرق مدیترانه بدون ترکیه رخ نخواهد داد».

وزیر خارجه ترکیه با اعلام آمادگی برای برداشتن گام‌هایی جهت بهبود روابط با اتحادیه اروپا و دولت جدید آمریکا در سال ۲۰۲۱، گفت: «بر اساس توافق‌های انجام شده، تیم فنی ترکیه مذاکرات با آمریکا بر سر پدافند موشکی روسی اس-۴۰۰ را آغاز کرده است».

وزارت خزانه ‌داری آمریکا دو هفته پیش از تحریم رئیس صنایع دفاعی  ترکیه به دلیل خرید سامانه‌های پدافند موشکی از روسیه خبر داد. بر اساس گزارش‌ها، وزارت خزانه‌داری آمریکا صنایع دفاعی ترکیه و «ابراهیم دمیر» رئیس آن را  تحریم کرده است.

چاووش‌اوغلو روز گذشته نیز گفته بود تحریم‌ها علیه ترکیه غیرقانونی هستند اما می‌توان اختلاف نظرها درباره اس-۴۰۰ را با گفت‌وگو حل کرد.

311312

کد خبر 1471268

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =