۰ نفر
۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۴

مهر نوشت:

یک روزنامه غربی به ارائه تعدادی اعداد و ارقام در مورد جنگ عراق و افغانستان پرداخته که این اعداد نشان دهنده بی توجهی مقامات کنونی و قبلی آمریکا به بحران اقتصادی موجود و فشاری است که به مردم این کشور وارد می شود.

به گزارش روزنامه فرانسوی لوموند، هزینه های بسیار زیادی که تاکنون دولت آمریکا به دلیل ایجاد جنگ در افغانستان متحمل شده، بسیار بیش از آن چیزی است که بتوان تصور کرد و اگر دولت آمریکا تاکنون ورشکست نشده است، بسیار جای تعجب دارد.

لوموند می افزاید: 110 میلیارد دلار فقط یکی از بسته هزینه هایی بوده است که دولت واشنگتن در سال جاری برای افغانستان  انجام داده است. این عدد بیشتر از هزینه هایی است که هر سال آمریکا در افغانستان انجام می داد.  این در حالی است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرده بود که در هر سال هزینه های مربوط به جنگ را کاهش دهد.

اوباما در نظر داشت که نیروهای 97000 نفری خود در افغانستان را از ماه جولای گذشته (تیر) کاهش دهد، اما هرگز ماهیت و اندازه این کاهش مشخص نشد. در اینجا بخشی از اعداد و ارقام مربوط به هزینه های جنگ افغانستان برای آمریکا را مشاهده می کنیم.

- هزینه ها

به دلیل آنکه آمریکا در سال 2001 پس از حملات 11 سپتامبر تصمیم گرفت طالبان را  از افغانستان بیرون براند، کنگره آمریکا 386 میلیارد دلار تاکنون برای جنگ افغانستان اختصاص داده است. تاکنون 38 میلیارد دلار برای آموزش و تجهیز نیروهای نظامی افغان و واحدهای پلیس هزینه شده است.

هدف آمریکا این بوده است که بتواند پس از ترک افغانستان نیروهای امنیتی را آموزش داده باشد که در برابر طالبان مقاومت کنند، اما برخی رویدادهای اخیر از جمله فرار از زندان و  حمله به نیروهای سازمان ملل متحد نشان داده است که در واقع هزینه های صورت گرفته برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی به جایی نرسیده و نیروهای امنیتی افغانی آمادگی لازم را ندارند.

- مقایسه با عراق؛ هزینه هر دو جنگ

مرکز تنظیم بودجه کنگره اعلام کرده است 110 میلیارد دلاری که در سال 2011 برای افغانستان هزینه شده بیش از دو برابر 44 میلیارد دلاری است که از سوی واشنگتن در عراق هزینه شده است. دو سال پیش، تقریبا برعکس بود و هزینه های بیشتر صرف عراق می شد.

از زمانی که در سال 2010 اوباما 30 هزار نیروی بیشتر به افغانستان اعزام کرد و نیروهایی را از عراق خارج کرد، هزینه های افغانستان افزایش یافت.

با این وجود، آمریکا در طول این سالیان حدود دو برابر آنچه در عراق هزینه کرده، در افغانستان متحمل هزینه شده است.کنگره اعلام کرده که برای این دوجنگ که به دلیل خودسری برخی از مقامات آمریکا ایجاد شده، 752 میلیارد دلار هزینه شده که 386 میلیارد آن متعلق به افغانستان بوده است.

- کمکهای خارجی

کمکهای خارجی شامل کمک های پزشکی و تامین  تجهیزات درحدی نبوده است که بتواند مشکلات مالی آمریکا را حل و فصل کند.

این درحالی است که درچند سال گذشته هزینه های عراق به علاوه هزینه های افغانستان وهمچنین وجود برخی هزینه های دیگر سبب شده است که مردم آمریکا به طور بسیار شدیدی تحت فشار اقتصادی قرار گیرند، اما هیچ یک از مقامات آمریکا در پی جبران این هزینه هایی که در اغلب موارد از جیب مردم پرداخت می شود، بر نیامده اند. به هر حال رشد اقتصادی که مردم آمریکا باید از آن استفاده می کرده اند در چند سال اخیر متوقف شده است.

دولت اوباما خواستار 3/4 میلیارد دلار برای هزینه های سال 2012 شده است که بعید است مردم آمریکا بتوانند فشارهای ناشی از آن را متحمل شوند.

هزینه های هر سرباز در هر سال در افغانستان از 507000 دلار در سال 2009 به 667000 دلار در سال 2010 و 697000 دلار در سال جاری افزایش یافته است. برخی اعتقاد دارند این افزایش هزینه های به دلیل به کارگیری سربازان بیشتر، افزایش تعداد عملیات و توسعه زیرساخت ها بوده است.

البته هزینه های بسیار دیگری نیز انجام شده که متاسفانه جزئیات آن هرگز از سوی دولت آمریکا منتشر نشده است. اوباما هم نتوانسته است در سالهای اخیر اوضاع را لااقل تا حدی آرام کند.25149

کد خبر 147218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =