اجاره بهای واحدهای مسکونی در پاییز چقدر افزایش یافت؟

مرکز آمار ایران از افزایش ۶/۸ درصدی اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری در پاییز امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مرکز آمار ایران، اعلام کرد: در فصل پاییز ۱۳۹۹، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ۲۰۹،۰ رسید که نسبت به فصل قبل (۱۹۵.۸)، ۶.۸ درصد افزایش داشته است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، یکی از بخش‌های مهم در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، بخش مسکن است. این بخش شامل زیر بخش‌های "اجاره بهای واحدهای مسکونی" و "خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی" (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ‌کاری، برق کاری، نصب ایزوگام و...) می‌شود.

بیشترین نرخ تورم فصلی در فصل پاییز ۱۳۹۹، مربوط به استان آذربایجان غربی با ۱۹.۰ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۳.۹ درصد افزایش است.

درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۲۸.۴ درصد است که نسبت به فصل تابستان ۱۳۹۹ (۲۸.۹ درصد)، ۰.۵ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

افزایش ۶/۸ درصدی اجاره بهای واحدهای مسکونی در پاییز

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کرمانشاه با ۳۸.۶ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۱۲.۷ درصد افزایش است. به عبارتی خانوارهای استان کرمانشاه به طور متوسط ۱۰.۲ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان ۱۵.۷ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر ۲۶،۰ درصد است. اطلاع مذکور در استان چهارمحال و بختیاری (۳۲.۸ درصد) بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی (۱۳.۳ درصد) کمترین عدد را نشان می‌دهد.

متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل پاییز ۱۳۹۹ برابر با ۳۴،۰ درصد است.

223227

کد خبر 1472943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =