وقتی که واشنگتن سیگنال مثبت می‌دهد،اقدامات مجلس چه معنایی دارد؟

کارشناس ارشد سیاست خارجی درباره غنی‌سازی ایران به خبرآنلاین گفت:برخی - از جمله بعضی مقامات روسی - این اقدام ایران را قابل درک دانسته‌اند اما در عین حال «زمان» وقوع آن را در شرایطی که سیاست واشنگتن در حال تغییر است زیر سؤال برده‌اند. به بیان دیگر، ضرورت این اقدام در حالی که سیگنال‌های مثبتی از جانب واشنگتن ارسال می‌شود برای بسیاری از بازیگران صحنهٔ برجام قابل درک نیست. ضمن اینکه جریان‌های تندرو در واشنگتن نیز می‌توانند حول این اقدام ایران جوسازی کنند و موانع سیاسی جدیدی پیش پای بازگشت بایدن به برجام و لغو تحریم‌ها قرار دهند.

زهره نوروزپور: مخالفان توافق هسته ای ایران پس از انعقاد برجام مدعی بودند که صنعت هسته ای تعطیل شده است.اما روز گذشته دولت مصوبه مجلس را که قرار بود در بهمن ماه اجرا کند آغاز کرد و ایران بار دیگر تیتر رسانه های جهان شد. تهران رسما غنی سازی 20 درصدی را آغاز کرد و سیل واکنش های بین المللی سرازیر ایران شد.همان صنعتی که تندروهای داخلی می گفتند که تعطیل شده است و همه چیز را داده ایم و رفته است! اینکه دولت چرا مصوبه مجلس را به این سرعت آغاز کرده است خود محلی از ناگفته ها است. اینکه آیا ارتباطی به وضعیت جنگی منطقه دارد بازهم ناگفته است و باید برای تحلیل آن رویدادها را رصد کرد، آیا ارتباطی به 6 ژانویه و تایید ریاست جمهوری بایدن در کنگره دارد بازهم مشخص نیست! و آیا ایران قدرت چانه زنی را قبل از آمدن بایدن بالا برده است که بازهم معلوم نیست و به زعم کارشناسان این فرضیه منفی است چراکه ممکن است اروپا اینبار مکانیسم ماشه را فعال کند چراکه دولت بایدن اعلام کرده که قصد بازگشت بدون شرط به برجام را دارد. و مذاکرات موشکی پس از بازگشت به برجام و لغو تحریم ها صورت میگرد که از سوی ایران رد شده است. برای پاسخ به این سوالات بسیار با دکتر رضا نصری کارشناس ارشد سیاست خارجی و حقوقدان بین الملل گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانیم:


با توجه به آغاز غنی سازی 20 درصدی نیروگاه فردو آیا این روند خللی در توافق هسته‌ای ایجاد خواهد کرد؟ واکنش کشورها و غرب رو نسبت به غنی سازی چه طور ارزیابی می‌کنید؟

ظاهراً هدف از آغاز غنی‌سازی ۲۰٪ تقویت قدرت چانه‌زنی ایران در آستانهٔ ورود بایدن به کاخ سفید بوده است. اما پرسش اینجاست که آیا این اقدام در عمل نیز به تقویت موضع مذاکراتی ایران منجر خواهد شد یا اینکه به تقویت توان دولت بایدن در اجماع‌سازی علیه ایران منتهی خواهد شد و از همان ابتدای امر فرایند عادی‌سازی شرایط را به سمت تشدید تنش منحرف خواهد ساخت؟ برخی - از جمله بعضی مقامات روسی - این اقدام ایران را قابل درک دانسته‌اند اما در عین حال «زمان» وقوع آن را در شرایطی که سیاست واشنگتن در حال تغییر است زیر سؤال برده‌اند. به بیان دیگر، ضرورت این اقدام در حالی که سیگنال‌های مثبتی از جانب واشنگتن ارسال می‌شود برای بسیاری از بازیگران صحنهٔ برجام قابل درک نیست. ضمن اینکه جریان‌های تندرو در واشنگتن نیز می‌توانند حول این اقدام ایران جوسازی کنند و موانع سیاسی جدیدی پیش پای بازگشت بایدن به برجام و لغو تحریم‌ها قرار دهند. از همین الان هم لابی‌ها و جریان‌های جنگ‌طلب در واشنگتن این تحلیل را در فضای رسانه‌ای پیش می‌برند که «ایران در برابر نرمش، تندروی می‌کند» و به بایدن فشار می‌آورند تا از هرگونه نرمش و تعامل با ایران پرهیز کند.

از سوی دیگر، به این نکته نیز باید توجه داشت که در هر حال غنی‌سازی ۲۰٪ اقدامی بازگشت‌پذیر است و لطمهٔ آن به فرایند عادی‌سازی شرایط به اندازهٔ برخی اقدامات دیگر - مانند خروج از پروتکل الحاقی که زمینه‌ساز طرح اتهامات ماندگار علیه ایران خواهد بود - لطمه نمی‌زند.

>>> بیشتر بخوانید:
آغاز غنی‌سازی 20 درصدی ایران به معنای خروج از برجام است؟

عراقچی: تمام روال حقوقی شروع غنی‌سازی ۲۰ درصد طی شده است

با توجه به این دیدگاه شما که اشاره کردید به امکان نرمش دولت جدید امریکا، روز چهارشنبه بایدن رسما رئیس جمهور ایالات متحده معرفی می‌شود، بفرمایید ارزیابی شما از تیم وزارت خارجه و امنیتی بایدن چیست.

برخی کارشناسان آمریکایی تیم سیاست خارجه بایدن را تیم «اعاده‌گر» خوانده‌اند و معتقدند ترکیب این گروه به منظور بازسازی و ترمیم سیاست خارجه‌ایست که در زمان ترامپ لطمات فراوان دیده است. برخی حتی مکتب و منش تیم جدید را Restoratioanist یا منش «اعاده‌گرایانه» نام گذاشته‌اند. در واقع، تیم بایدن دست‌کم دو ویژگی دارد: اول اینکه یک تیم بسیار کاردان و حرفه‌ای و معتبر در حوزه سیاست خارجه است و از این رو در اجماع‌سازی و بهره‌برداری از سازوکارهای بین‌المللی بسیار توانمند است؛ دوم اینکه اهل مذاکره و تعامل با کشورها و اِعمال فشار به رقبا در همین چارچوب‌هاست. به بیان دیگر، آقای بایدن تیمی را انتخاب کرده که بتواند به کمک آن در حوزه روابط سیاسی و اقتصادی با اروپا، روابط امنیتی با ناتو، رقابت تجاری با چین، رقابت امنیتی با روسیه، حضور آمریکا در آسیای غربی، برجام، مسئله گرمایش زمین و مدیریت جهانی معضل کرونا جایگاه آمریکا را ارتقاء بخشد و بتواند با کارآمدی بالایی عمل کند.
طبیعتاً، حضور آقای بلینکن و همچین آقایان جیک سالیوان و جان کری در این تیم - که منتقد شدید سیاست فشار حداکثری دوران ترامپ هستند و نقش برجسته‌ای نیز در انعقاد برجام داشته‌اند - حاکی از این است که بازی میان ایران و آمریکا از «صحنهٔ امنیتی-نظامی» مجدداً به «صحنهٔ سیاسی-دیپلماتیک» نقل مکان خواهد کرد. از این رو، تقویت بازوی سیاسی و دیپلماتیکِ ایران نیز در این شرایط از اهمیت بیش‌تری برخوردار خواهد بود.

جناح تندرو ایران می گوید بایدن قصد مذاکره موشکی دارد سالیوان دقیقا از ایران چه می خواهد و منظور او درباره مذاکره برجام چه بوده و چه خواهد بود؟

بایدن و مقامات ارشد تیم سیاست خارجه او تا بحال بازگشت به برجام را صرفاً مشروط به بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود کرده‌اند. شرط دیگری برای آن قائل نشده‌اند.حالا،اینکه بازگشت طرفین به چه کیفیت انجام بگیرد و با چه زمان‌بندی و ترتیبی صورت پذیرد محل اختلاف و قابل توافق است. انتظار ایران و اروپا و سایر اعضای برجام این است که آمریکا گام اول را بردارد و بی درنگ تعهداتش را به اجرا بگذارد تا ایران نیز متعاقباً در این راستا اقدام کند.

حال، بحث دیگر بایدن و تیم سیاست خارجه او این است که پس از بازگشت طرفین به برجام،ایران باید حاضربه گفت‌وگو در حوزه فعالیت‌های موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای خود شود. یعنی،به «مذاکرات متعاقب» -یا به آنچه درمطبوعات آمریکا به Follow-on negotiations معروف شده است - مبادرت کند. در واقع، فعلاً فرمول پیشنهادی دولت بایدن از این قرار است:

 ۱) بازگشت طرفین به برجام؛ سپس
۲) آغاز «مذاکرات متعاقب» (Follow-on negotiations) با مشارکت کشورهای منطقه و گروه ۵+۱ بر سر مسائل امنیتی، از جمله بر سر فعالیت‌های موشکی ایران.


فکر میکنید با این دیدگاه اینده توافق چه خواهد شد؟
در مجموع نسبت به بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها خوش‌بین هستم چرا که فکر می‌کنم در هر دو کشور قوهٔ مدبره‌ای وجود دارد که ناپایداری و خسارت‌های وضعیت کنونی را درک می‌کند و در برابر تندروی‌ها مقاومت خواهد کرد. اما در عین حال معتقدم مسیر پیش رو پر از مانع است و فرایند عادی‌سازیِ شرایط نیز بسیار شکننده است. در واقع هم جریان‌های قدرتمندی در آمریکا و منطقه به دنبال استفاده از فرصت باقی‌مانده از دولت ترامپ هستند تا بازگشت بایدن به برجام و لغو تحریم‌ها را عملاً غیرممکن سازند؛ هم لابی‌های متنفذ و قدرتمندی وجود دارند که از هم‌اکنون برای جهت‌ دادن به سیاست بایدن در قبال ایران به شدت فعال شده‌اند؛ و هم جریان‌هایی در داخل کشور بدون مشورت و اخذ نظر کارشناسی دستگاه دیپلماسی، دست به قانون‌گذاری‌ها و اقداماتی می‌زنند که دینامیک روابط را از همان ابتدا به سمت افزایش تنش سوق می‌دهد.

ایا مکانیسم ماشه فعال می شود؟ کشورهای دوست روسیه و چین ایا از ایران حمایت می کنند؟

اگر دینامیک روابط تهران و دولت بایدن - به جای اینکه سمت و سوی مثبت‌تری به خود بگیرد - از همان ابتدا به سمت تند شدن فضا و در نهایت شکست برجام حرکت کند، احتمال فعال شدن مکانیسم ماشه دور از ذهن نیست. اگر اقدامات ایران به‌گونه‌ای باشد که حساسیت جامعهٔ جهانی را برانگیزد و در عمل به تقویت توان اجماع‌سازی دولت بایدن منجر شود، هیچ بعید نیست دولت‌های چین و روسیه نیز با دولت جدید در واشنگتن همراهی کنند. کما اینکه، علیرغم اینکه به پوچ بودن اتهامات هسته‌ای علیه ایران آگاه بودند، با دولت بایدن نیز همراهی کردند.

راهبرد ایران را مقابل تیم سیاست خارجی بایدن چه طور تحلیل میکنید و چه پیشنهادی برای دیپلماسی کشورمان دارید؟

معتقدم در وهله اول لازم است در ایران یک هماهنگی و همسویی میان نهادها ایجاد شود تا دستگاه دیپلماسی هم بتواند با اقتدار وارد میدان شود و هم مدام مجبور نشود  نیرو و وقت خود را به خنثی‌سازی تبعات اقدامات نهادهای دیگر معطوف سازد.

دوم اینکه لازم است دولت ایران به جای اینکه «دریافت ‌کننده» طرح‌ها و برنامه‌های طرف مقابل باشد، خود پیشتاز ارائهٔ «نقشهٔ راه» برای پیشبرد فرایند لغو تحریم‌ها شود.

سوم اینکه باید بدانیم دولت بایدن و بازیگران صحنهٔ سیاسی آمریکا - از جمله مخالفان برجام و اعضای تندروی مجلس سنا - از الان تا هفته‌های آینده مواضعی خواهند گرفت و برنامه‌هایی اعلام خواهند کرد که مورد پسند ایران نخواهد بود.

در این میان، نباید دولت ایران با شنیدن برخی مواضع بلافاصله در لاک قهر فرو برود و به کل از فرایند عادی‌سازی شرایط منصرف شود. برعکس، لازم است در برابر مواضع و فرمول‌های آن‌ها، ایران نیز مواضع و نقشهٔ راه خود را ارائه دهد و سکان تحولات را در دست بگیرد.

چهارم اینکه لازم است ایران یک سیاست «چماق و هویج» در برابر طرف مقابل اتخاذ کند. یعنی در برابر اقدامات مثبت آن‌ها مواضع مثبت و تشویقی اتخاذ کند و در برابر مواضع منفی آن‌ها اقدامات منفی و تنبیهی پیش ‌بگیرد. اگر بنا باشد در برابر «سیاست فشار حداکثر» ترامپ و سیاست تعامل بایدن ایران یک رفتار واحد نشان دهد، طبیعتاً طرف مقابل نیز هیچ‌گونه مشوقی برای اصلاح رفتار خود نخواهد دید.

>>> بیشتر بخوانید:
اولویت سیاست‌خارجی بایدن چیست و چرا به سمت آسیا هجوم می‌برد؟

اینکه سالیوان گفته است کشورهای منطقه در مذاکرات حضور باشند را چه طور تحلیل میکنید؟

ایران با حضور کشورهای منطقه در مذاکرات منطقه‌ای مشکلی ندارد. حتی بارها از آن‌ها دعوت به گفت‌وگو کرده است. اما ایران با حضور کشورهای فرامنطقه‌ای در مذاکراتی که مربوط به امنیت و آیندهٔ منطقه‌ است مشکل دارد! در این میان، تنها نقشی که دولت آمریکا و متحدان غربی آن می‌توانند ایفا کنند، استفاده از مساعی جمیله خود برای قانع کردن عربستان سعودی و برخی دیگر از دولت‌های حاشیه خلیج فارس برای تن دادن به گفت‌وگوی مستقیم با تهران است. در واقع، اگر ایران و کشورهای منطقه بتوانند بر سر یک «نظام امنیت جمعی» در منطقه به توافق برسند و پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه عدم تعرض با یکدیگر به امضا برسانند، بهانهٔ فعالیت‌های موشکی ایران نیز تا حدود زیادی از آمریکا و دولت‌های غربی ستانده می‌شود.

درنهایت با توجه به وضعیت جنگی منطقه فکر میکنید روز چهارشنبه بایدن برای 4 سال ساکن کاخ سفید است؟ برخی می گویند اگر ترامپ جنگ رااغاز کند او در کاخ سفید ماندگار می شود.

صرف آغاز جنگ به ترامپ این اختیار قانونی را نمی‌دهد تا مانع انتقال قدرت شود و در کاخ سفید بماند. برخی این فرضیه را مطرح کرده‌اند که با ایجاد جنگ و سپس وقوع آشوب سیاسی و درگیری خیابانی، ممکن است ترامپ از اختیارات خود ذیل «قانون شورش» - Insurrection Act - استفاده کند تا با استقرار حکومت نظامی از انتقال قدرت ممانعت کند. این احتمال بسیار بعید و دور از ذهن است. تا کنون ده وزیر دفاع سابق آمریکا هم طی نامه‌ای نسبت به هرگونه تلاش در این راستا هشدار داده‌اند. اقدامات سناتورهای تندروی جمهوریخواه در مجلس سنا نیر ره به جایی نخواهد برد. آن‌ها می‌خواهند از یک فرایند غالباً تشریفاتی برای ایجاد اختلال در روند انتقال قدرت استفاده کنند و این تلاش نیز عقیم خواهد ماند. تنها محصول این‌گونه اقدامات نامتعارف و بی سابقه این است که روابط دولت بایدن و حزب جمهوریخواه را تیر کند و رئیس‌جمهور را در پیش‌برد برنامه‌هایش دچار چالش‌های مضاعف کند. اگر نه، خللی در فرایند انتقال قدرت پیش نخواهد آمد.

میتوان به 4 سال اینده برای لغو تحریم ها و کمی نفس کشیدن امیدوار بود یا خیر؟

عوامل غیرقابل پیش‌بینی زیادی وجود دارد که عملاً امکان پیش‌بینی دقیق را سلب می‌کند. اما به طور کُلی، صحنهٔ بین‌المللی بدون وجود ترامپ صحنهٔ بسیار مساعدتری برای حل‌وفصل مسائل از طریق راه‌های متعارف و پیش‌برد منافع ملی است.

طبیعتاً، این فرمول مورد پذیرش ایران نخواهد بود. اما معتقدم جا دارد ایران نیز - به جای نفی هرگونه امکان تعامل و قهر با فرایند عادی‌سازی شرایط - در برابر این فرمول دولت بایدن، فرمول خود را روی میز قرار دهد. مثلاً فرمول پیشنهادی ایران می‌تواند از این قرار باشد:

 ۱) بازگشت طرفین به برجام؛ سپس
۲) مذاکرات مستقل ایران و کشورهای منطقه (بدون حضور ۵+۱) در چارچوب «طرح صلح هرمز» که در آن - بجای بحث بر سر کاهش توان موشکی و دفاعی ایران - در مورد مسائلی مانند انعقاد «پیمان‌های عدم تعرض» و «نظام امنیت جمعی» جدید در منطقه گفت‌وگو شود.

با موضعی که تیم بایدن در قبال تحریم ها و برجام دارد ایا شما لایحه مجلس را مانعی در روند لغو تحریم می بینید یا بالعکس راهگشا؟

اصولاً در همه جهان پارلمان‌ها نهادهای مناسبی برای سیاست‌گذاری یا ریل‌گذاری در حوزه روابط بین‌الملل نیستند. تصمیمات پارلمان‌ها غالباً محصول تعاملات و مناسبات جریان‌های سیاسی درون مجلس است. از این رو خروجی پارلمان‌ها هم معمولاً یک خروج «سیاسی» است حال اینکه تصمیم در حوزه سیاست خارجه باید تخصصی باشد. در ایران هم تا کنون مجلس شورای اسلامی سه طرح در مورد موضوع برجام و تعامل با آمریکا ارائه داده که هر سه فاقد پشتوانه کارشناسی بوده و ایرادات جدی داشتند.

طرح اول - طرح موسوم به طرح «خروج خودکار از برجام در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه» پیش از ارائهٔ شکایت‌نامهٔ آمریکا به شورای امنیت برای احیای قطعنامه‌های تحریمی سازمان ملل با قید دو فوریت مطرح شد. اگر این طرح «قانون» میشد و دولت اجرا می‌کرد، امروز به جای اینکه شاهد شکست مفتضحانه آمریکا در شورای امنیت و مجمع عمومی باشیم، با چند قطعنامهٔ فصل هفتم شورای امنیت مجدداً دست و پنجه نرم می‌کردیم.

طرح دوم مجلس، همین قانونِ «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» بود که در عمل دولت ایران و دستگاه دیپلماسی را - سوا از اینکه فضای سیاست داخلی آمریکا و صحنهٔ بین‌المللی به چه سمت حرکت می‌کند - ملزم به انجام اقدامات «از پیش تعیین‌شده» می‌سازد. یعنی در اصل، قدرت مانورِ دولت و دستگاه دیپلماسی را در صحنهٔ سیال سیاست خارجه از پیش از آن سلب می‌کند.

طرح اخیر هم - موسوم به «طرح اقدام متقابل ایران در برابر ترور شهید سلیمانی» - است. در این طرح نیز مجلس با تعیین شروطی برای مذاکره - مثل شرط عذرخواهی بایدن بابت خروج آمریکا از برجام - عملاً تعامل دیپلماتیک با واشنگتن - حتی تعامل چندجانبه با حضور آمریکا در چارچوب کمیسیون مشترک - را ممنوع می‌کند. در واقع، هرچند این طرح ظاهراً به اسم مقابله با طرح‌های کنگره علیه ایران تدوین شده، اما چنانچه به قانون تبدیل شود، به جای تقابل با آمریکا، می‌تواند تبعات سنگینی برای ایران در پی داشته باشد.

در واقع، کنگره در اغلب طرح‌های خود علیه ایران به دولت آمریکا (رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و وزیر دارایی)‌ اختیارات بیش‌تری می‌دهد و دست آن را بازتر می‌کند تا تحت فلان عنوان جدید اموال ایران را توقیف کند، حساب‌های ایران را مسدود سازد و نهادهای بیش‌تری را در فهرست‌های سیاه قرار دهد. در کنار افزایش اختیارات و قدرت دولت، کنگره معمولاً حق «اِعمال معافیت» و «تعلیق» بندهایی از قانون را نیز به رئیس‌جمهور می‌دهد تا او بتواند طبق تشخیص خود، در صحنهٔ مذاکره، طرف مقابل را «تشویق یا تنبیه» کند و با دستی پُرتر و انعطاف بیش‌تری عمل کند. اما این طرح مجلس ایران - مانند قانون قبلی - برعکس دست دولت ایران را می‌بندد، آن را مقید به اتخاذ اقدامات «از پیش تعیین‌شده» می‌کند و عملاً تمام ابتکارعمل و قدرت مانور دستگاه دیپلماسی را از آن‌ می‌ستاند. در فرایند اجرای قانون نیز نه تنها برای دولت و دستگاه دیپلماسی حق اعطای معافیت و تعلیق بندهایی از قانون قائل نمی‌شود، بلکه عدم اجرای قانون را هم جرم‌انگاری می‌کند تا مقامات اجرایی و دیپلماتیک کشور در انجام وظایف خود - نه تنها تقویت نشوند - بلکه مسئولیت کیفری شخصی نیز پیدا کنند! علاوه بر این، اگر کنگره آمریکا برای برچیدن بستر قانونی تحریم‌ها «شرط» برای ایران قائل می‌شود، در کنار آن، برای دولت خود این اختیار را نیز قائل می‌شود تا برای تحقق آن شروط با طرف مقابل مذاکره کند و نتیجه مذاکرات را به آن گزارش دهد! اما مجلس ایران «شرط» تعریف می‌کند، اما تا زمان برآورده شدن شرط خود «حق مذاکره» را از دولت می‌گیرد؛ و معلوم نمی‌کند آن شرط بناست طی چه مکانیسم و فرایندی - غیر از مذاکره - تحقق پیدا کند!

در واقع، این طرح‌های مجلس غالباً بیش از اینکه مزاحمتی برای دولت آمریکا و کنگره ایجاد نماید، در اجرای وظایف دستگاه دیپلماسی مزاحمت ایجاد می‌کند. به همین خاطر هم معتقدم در فرایند لغو تحریم‌ها بیش از اینکه کمک کند، کار را از نظر سیاسی و عملی دشوارتر می‌سازد.

310 310

کد خبر 1473028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 47
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 10
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  62 16
  بوی جنگ میاد
  • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   حدود nساله که داره میاد...شوآفه...
  • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   پیشنهاد میکنم دَِماغ مبارک رو یکبار دیگه بشوری...
  • سجاد IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   برجامی که ایران را بسازد در کار نبوده و نیست. سال 2007 گزینه حمله نظامی به ایران روی میز رییس وزارت دفاع امریکا بود. اما به دلایل مشخص عقب افتاده اینو خودشون گفتن
  • سجاد IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   واشنگتون به عراق هم سیگنال مثبت میداد تا قبل از حمله صدامم هرچی داشت ریخت رو دایره
 • ارسیس محمدی صالح IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  63 84
  این کارشناسان رو از کجا میاریید که میگن امریکا به برجام برمیگردد وتحریمها برداشته شده ودلار ارزان خواهد شد وارزانی به کشور بر میگردد این همه خیال پوچ تا کی در سیاست ما خواهد بود امریکا کلا میداند در اینده یا قدرت اول دنیا نه خاورمیانه ایران یا امریکا انها وصهیونیستا فهمیدن کارشناسان ما وعده ای از سیاست مداران ما هنوز تو خواب توافق هستند با این فکر که بایدن خوب است .فاتحه مملکت برای 8سال باز هم به باد رفت
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   8 29
   اشتباه منفی دادم
  • NL ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   67 6
   شما قبل تایید مطلب ، یکبار بخون چی نوشتی عزیزم که سرو ته نداره مخصوصا از قسمت آینده چی نوشتی ؟ ترجمه کن !
  • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   چرا بجای بازگشت به برجام که هیچ تضمینی برای لغو تحریم ها ایجاد نکرد از آمریکا نمیخواهید که قانون (U-turn) قانون “داماتو “ را که حتی اوباما هم پیش از ترک کاخ سفید مثل روسای جمهور پیشین آمریکا برای ۱۰ سال دیگر آنرا تمدید کرد ، لغو کند . هیئت ایرانی یک بار اشتباه کرد و در جریان مذاکرات برجام اصلا آنرا به بحث نگذاشت ( به اعتراف خود آقای ظریف در جریان دیدار با اعضای اتاق بازرگانی در دهه فجر سال ۹۴ )
  • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   سیاستمداران ما چندین سال منتظر سیگنال هستند آن هم از نوع مثبتش !!! ولی چیزی که همیشه دریافت کرده اند مابه ازای صفر و تقریبا هیچ بوده است ..... عقلانیت و شجاعت در برابر دشمن غدار اگر بود ما اینقدر به مشکلات برنمی خوردیم ... ما خوش خیالی واعتماد به کاخ سفید را جایگزین خیلی چیزها کردیم متاسفانه .
 • سهیل IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  وقتی واشنگتن سیگنال مثبت می دهد یعنی باز هم می خواهد گولمان بزند و اقدام مجلس کاملا در جهت تقویت ایران در مقابل حیله و نقشه ی جدید غرب هست. تا کی می خواهید به کسانی که دشمن آشکار ایران هستند امیدوار باشید؟ میگن عاقل از یک سوراخ دوبار نیش نمیخوره، ولی تعداد نیش خوردنای ما داره دو رقمی میشه!
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  28 98
  سیاست خارجی آمریکا ترامپ و بایدن نمی شناسد یک سناریو است که بازیگران و روش هایش فرق می کند ، می گوید سیگنال های مثبت از واشنگتن می رسد می شودبفرمایند سیگنال های مثبت ایشان همانی است که مشاوران بایدن می گویند و توان موشکی ایران را هم می خواهند با نظرات غیرمنطقی از بین ببرند؟؟ کدام سیگنال مثبت را ایشان دیده است که دیگران ندیده اند ایاشن بگوید در دوران اوباما کدام بند برجام اجرایی شده بود که الان فکر می کند سیگنال مثبت دیده است دقیقا امریکایی ها به مرگ گرفته اند در دوران ترامپ تا به تب دوران بایدن راضی شوند
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  84 20
  چه معنایی دارد؟ اتحاد نامیمون تندرو ایرانی و آمریکایی و شریعتمداری و نتانیاهو و ترامپ و بن سلمان برای آخرین ضربه ها به برجام و نابودکردن ان به منظور آسیب زدن به ایران. معنی دیگری ندارد.
  • حسین IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   تا حالا کسی بهت گفته خیلی نفهمی اگه نگفته من بهت میگم
 • وحید IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  48 64
  با این سیگنال های مثبت تون هرروز مردم را بیشتر در فشار قراردادید نزدیک 8 سال گند زدید به مملکت.
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  93 16
  بیسوادی و هیجانی مجلس! خیلی ساده است! امروز بورس به فنا رفت! البته مهم نیست چون اساسا افرادی که چنین فکر می کنند ظرفیت فکری عقلانی ندارند!
  • سهیل IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   19 75
   اتفاقا ما بعد از سالهااااا وجود مجلس در کشور را احساس کردیم. در چند سال گذشته که مجلس سیرکی بیش نبود و آقا معلم فقط بفرمایید بشینید میزد و دهن همرو میبست!
  • آسو IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   92 10
   مجلس بیست درصدی فقط به درد امثال آقا سهیل میخوره که تحریمها رو تقویت و دائمی کنن و خودشان کیف کنن،ما که از این مجلس حتی انتخاباتش رو هم حس نکردیم
  • زهرا IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   93 10
   شمایی که از مجلس انقلابی دفاع میکنی همونی هستی که میگی همه جمع کنن از ایران برنن ، مجلسی که فقط برای 4 درصده حق تصمیم گیری کلان رو ندره که این طور مردم رو به مخاطره بندازه
  • سهیل IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   27 59
   مجلس هزار درصدی شما هم فقط به درد خودتون و بابا صفدر میخورد که واسه بررسی یک قرارداد مهمی مثل برجام کمتر از دفاع از بابا صفدر وقت گذاشت!
  • آسو IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   مثل این که زدم به هدف،برجام بدجوری نانت رو آجر کرد و تحریمهای چرب و چیلی رو به خطر انداخت،خوبه اعتراف کردی که مجلس قبلی پشتوانه مردمی داشت و خواست و حرف مردم بود از جمله برجام شما با این مجلس اقلیتی تو روی مردم هستین،و البته که چوبی دیگه لای درختان نیست ،خوبه دیگه دقیقا تز شما پیاده شده مشارکت حداقلی برای پیروزی انحصار طلبهای ضد ملت،برو برنامه ریزی کن برای دولت ده درصدی که جمعتان جمع بشه و ملت به درک،مجلس هزار درصدی در هر صورت مشروعیت بیشتری از مجلس بیست درصدی داره ممنون بابت اعتراف صریحت،ولی اون موقع دیگه ...
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  28 4
  شما هم ته دلتان همان چیزی هست که ته دل همه مردم هست؟ نفوذ، نفوذ، نفوذ، باز هم نفوذ!
 • GB ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  62 31
  کدام سیگنال مثبت برادر؟ اینکه میگن باید توافق گسترده تر یا برجام پلاس یا برجام پلاس پلاس یا حتی مذاکره برای بندهای غروب آفتاب اینها رو میگین سیگنال مثبت؟؟هنوز همون امضایی که زیر این توافق هست رو پایبند نیستند الان یقه ما رو گرفتن که ایران انحراف قابل توجه از برجام انجام میده !!دیگه چقدر باید صبر کرد و منتظر ماند.؟واقعا تعجب آوره بعضی از این حرفها.
  • زهرا IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   35 13
   سیگنال مثبت بود امثال خبرگزاری فارس و تسنیم با شانتاژ خبری حرف های سالیوان رو برعکس منتشر کردند و گفتند اونها میخوان مذاکرات موشکی رو بیارن تو برجام در صورتی که سالیوان گفت پس از بازگشت به برجام و رفع تحریم ها درباره موضوعات موشکی و منطقه ای مذاکره می کنیم که وزارت خارجه رد کرد و نپذیرفت همه چیتون تندروی و بدون اطلاعات کافی هست
 • حسن IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  57 58
  چندین سال دربست در اختیارشون بودید چه خیری دیدید که باز بواسطه فقط ارسال یک سیگنال، دوباره میخواهید مثل نادانها بنشینید و منتظر باشید.
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   احسنت
 • DE ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  20 45
  وقتی یک مشت فرصت سوز نماینده انتخاب میکنند و برای نشستن بر کرسی مجلس مردم ،این عوامل را برای اجرای فرامینشون بر این کرسی ها می نشانند چه توقعی داریم ؟! فوار۶ چون باند شود این عربده های مستانه سرنگون شود .
 • ناشناس ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  80 28
  این مجلس اصلا انقلابی نیستن تا مزدوران روس مسئولیتها را بر عهده دارند با همه دنیا دچار مشکل خواهید شد
  • یاس IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
   0 0
   دقیقا همینطوره. گماشته های کمنیست ها فقط قصد از بین بردن همه زیرساخت های ایران رو دارن.
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  طرح های مجلس واقعا برای کشور نگران کننده شده اگر انها این این لوایح را مطرح نمیکردند بایدن هم بدون شرط به توافق برمیگشت
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  6 6
  یعنی خوشم میاد هیچکدومتون تحلیل رو درست تا خر نخوندین به اون قسمت سیگنال کارشناس توجه کردید بابا تا تهش بخونید اتفاقا تو این چند وقت اخیر یه نظر کارشناسی درست درمون خوندیم انقد این مطلب به حق و بی اراده که نمیدنید به کدوم قسمتش گیر بدید
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  مجلس انقلابی یه تنه نسخه ایران را میپیچه نیاز به جنگ نیست
  • رضا حسنی IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   خدارو شکر بدون جنگ و خونریزی به قهقهرا میریم.
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  67 9
  مجلس به امریکا میگه بیا به ما اردنگی بزن! اخه این چه طرح هایی هست که فقط دست ما رو تو جامعه بین الملل میبنده این حجم از تندروی به چه معناست ما چه گناهی کردیم که گرفتار شدیم
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  قالیباف حیا کن گازانبر رو رها کن. مجلسی باید مجلس باشد، مجلسی که مصوب طرح های عربستانی اسراییلی ترامپی باشد که مجلس نیست. ایا در زمانی که همه شرایط برای کوتاه امدن طرف مقابل و پدیرش شکست توسط او و بازگشت به قبل از دوران ترامپیسم فراهم شده، پاس گل دادن به اسراییل و عربستان و تندروهای امریکایی یهودی کار خوبی است؟ وات تو دو، وات نات تو دو قالباف؟
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  اللهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم و العن اعدائهم. یا الله به حق محمّد و آل محمّد التماس می‌کنم التماس می‌کنم التماس می‌کنم السّاعه السّاعه السّاعه رحممون کن اللهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم و العن اعدائهم.
 • محمدعلی IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  مردم توسط رسانه های داخل و خارجی دودسته شدند. مردم ایران، به جای نشستن سر حرف بیخود این رسانه ها خودتان بدون تعصب فکر کنید . نگاه کنید ۸ سال قبل روحانی با شعار عقب ماندگی و هرج و مرج و نظامی گری و تحریم و اصلاحات آن رئیس جمهور شد . قبلش احمدی نژاد در برابر هاشمی با دلایل دیگه. تا مردم دلیل بدبختی خودشون رو نفهمند تا ملاک درستی برای رای دادن یا ندادن و به چه کسی رای دادن نداشته باشند سرشان کلاه رفته و می رود. ضمنا نشست پای ماهواره ای که مرکزش انگلیس و امثالهم است
 • ناشناس IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  روسیه و چین از ایران و کره شمالی بعنوان هیزم آتش سوزی بر علیه آمریکا و غرب استفاده میکنند . البته که یکعده زیادی از مردماین دو کشور به فنا میروند و صد البته که یکعده خاص در این دو کشور بهره مند میشوند . چین بعد از معامله تجاری با آمریکا و غرب کاری به کره شمالی ندارد و روسیه هم از ایران بعنوان اهرم استفاده کافی را خواهد برد . این وسط روس الدوله ها و چین الدوله ها کاملا قابل تشخیص هستند .
 • ایراندوست IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  کار از سیگنال مثبت یا منفی دادن امریکا گذشته . آمریکا اگر میخواهد به برجام برگردد بایستی تحریم های غیرقانونی را بردارد و خسارات وارده به ایران که حدود 200 میلیارد دلار است را جبران کند. اگر هم به برجام برنمیگردد که به درک اسفل ایرا ن راه خودش را با تمام قدرت خواهد رفت. اصلا احتیاج به مذاکره اضافی نیست.
 • الی IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  مردم بیچاره گرفتار خوخواهی ی عده شدن ....تا مملکت رو به جنگ نکشونن راحت نمیشن
 • نیکان CA ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  به نظرم اسم نماینده های مجلس رو باید عوض کنند و بذارن (دلواپسان ملت)...
 • شهریار IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  سیگنال خب ما هم سیگنال می فرستیم هر وقت اونها عمل کردن ما هم عمل میکنیم
 • علیرضا IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  ایران داره با دست پس میزنه با پا پیش ، همه ایرانیها راحت طلبند دوباره زیر برجام خواهند رفت همه اینها بازیه که بیشتر از برجام قبلی زیر هفت نروند ، بایدن حتی اگر هم بخواد به تنهایی بدون پشتیبانی کنگره نمیتونه کاری بکنه و حداقل به اونها باید بگه که من این 20درصد را از ایرانیان گرفتم
 • IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  وضعیت اینقدر خرابه که هزار تا جنگ هم میشود فکر نمی کنم به این روز می افتاد
 • خسرو IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  این کارشناس ایرانی است یا آمریکایی؟ مگر باید آمریکا ما را تحت فشار بگذارد و ما با دادن امتیاز برویم سمت مثلا مذاکره؟ چرا ما غرب را نباید تحت فشار بگذاریم و همیشه باید ذلیل آنها باشیم؟ و تا اینگونه افراد کارشناس داشته باشیم که گرای اجرای ماشه را به اروپا میدهد اوضاع خوبی نخواهیم داشت
 • حمید IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  ما خیلی وقته سیگنال مثبت امریکا رو دیدم وا.. باور کنیم مشکلات ما داخلیه از بی عرضگی مدیران ماست ، ما کشور غنی هستیم نیاز به خارج نداریم
 • نیما IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  دقت کردید از پوتین هیچ خبری نیست؟ میبینه نوکراش تو مجلس ایران دارن اهدافشو پیش میبرن حتی نیاز نمی‌بینه حرف بزنه! تا الان همه توانی که برای خوش خدمتی به کمونیست ها گذاشتن صرف مذاکره و تعامل با غربی ها میکردند خیلی چیزها حل شده بود اما متاسفانه منافع همه فک و فامیل مجلس انقلابی به این مذاکرات وصله