پیش‌بینی‌ یک کارشناس از آینده ‌بورس/ سیگنال بایدن برای بازار چیست؟

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه با افت ۲۴ هزار و ۲۷۲ واحدی به یک میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۱۱ واحد رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شاخص کل هم وزن نیز ۲۸۹۱ واحد رشد کرد و به ۴۶۵ هزار و ۳۷۳ واحد رسید.نمادهای فملی، فولاد، شستا، فارس، کگل، تاپیکو و وبملت بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

بیشتر بخوانید: 

                  سقف مقاومتی و کف حمایتی بورس تغییر کرد

                 پیش‌بینی یک‌کارشناس از روندحرکت بازار سرمایه/شاخص مثبت می‌ماند؟

عباسعلی حقانی‌نسب، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره وضعیت حاکم بر بورس گفت: بازار سرمایه درگیر تحلیل‌های کوتاه‌مدت است. اتفاقا این خبرهای کوتاه مدت بازار نگاه سرمایه‌گذاران را نیز کوتاه مدت کرده است و ضربه بدی به بازار است.

وی با اشاره بر اینکه سه گروه در بازار سرمایه نگاه سرمایه‌گذاران را کوتاه مدت کرده‌اند، تاکید کرد:دولت نیز در کوتاه مدت شدن تحلیل های سهامداران موثر بوده است. شما بودجه ۱۴۰۰ را نگاه کنید متوجه خواهید شد که چرا دولت روی توسعه ابزارهای سرمایه‌گذاری بلندمدت تاکید نمی‌کند و شرایط و مقررات را به گونه‌ای فراهم میکند که نگاه سرمایه‌گذاران بازار سرمایه کوتاه مدت شود.

وی ادامه داد: دومین دسته کارگزاران هستند. آن‌ها نیز کارمزد معاملاتشان بر اساس حجم معاملات است و هرچقدر معاملات نوسانی در کوتاه مدت اتفاق بیفتند، منفعت پیدا می‌کنند. بخاطر همین به ورود مستقیم مردم و کوتاه مدت فکر کردن سرمایه‌گذاران و در اختیار قرار دادن ابزارهای کوتاه مدت به مردم، تلاش می‌کنند.

دسته سوم رسانه‌ها هستند که به شدت روی خبرهای کوتاه مدت کار می‌کنند و به آینده بازار و نگاه‌های بلند مدت فکر نمی‌کنند.

بورس

وی اضافه کرد: اگر به بازارهای دیگر نگاه کنید، می‌بینید که در بازار مسکن نگاه بلندمدت حاکم است. فردی که زمینی می‌خرد حداقل نگاه یک سال به بالا دارد. در بازار خودرو و حتی بازار ارز و طلا نگاه بلندمدت وجود دارد. تنها بازاری که نگاه کوتاه مدت پیدا کرده بازار سرمایه است.

حقانی نسب ادامه داد: روند بازار سرمایه ما در میان‌مدت و بلندمدت بسیار مثبت است. بر اساس حجم نقدینگی که در کشور وجود دارد همیشه نرخ ارز در دامنه ۲۲ تا ۲۵ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود. ثبات نرخ ارز قطعا باعث رکود در بازارهای سوداگری، مسکن، ارز و طلا می‌شود. خود این تاثیر خیلی مثبتی روی بازار سرمایه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه  نرخ ارز را حضور بایدن تعیین نمی‌کند، ادامه داد : نرخ ارز را حجم نقدینگی خلق شده در بانک‌ها تعیین می‌کند. به دلیل عدم افشای اطلاعات مربوطه حجم نقدینگی و شفاف نبودن بانک‌ها، شاهد هستیم که نقدینگی که اعلام می‌شود نصف نقدینگی است که واقعا وجود دارد.

وی ادامه داد: عملا نقدینگی منجمد افشا نمی‌شود. چرا که بالای ۲ میلیون میلیارد تومان دارایی‌های بانک‌ها افشا نمی‌شود و در این شرایط نرخ ارز را تحریم‌ها و بایدن تعیین نمی‌کند. آن چیزی که نرخ ارز را تعیین می‌کند حجم نقدینگی‌ای است که در کشور وجود دارد و متاسفانه روش غلط بانکداری ما به این حجم نقدینگی دامن زده است.

وی گفت: اگر بایدن بیاید تنها کمکی که می‌کند این است که نرخ ارز متناسب با حجم نقدینگی افزایش پیدا کند و فشار بر بازار ارز کاهش یابد. حضور بایدن تنش‌ها را کم می‌کند. اگر به سمت تنش‌زدایی حرکت کنیم حجم تولید و حجم فروش افزایش پیدا میک‌ند و خود این تاثیر مثبتی روی بازار سرمایه خواهد گذاشت.

223223

کد خبر 1473354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =