حدادی و مدال المپیک؛ خیلی دور خیلی بعید!

با وجود اینکه احسان حدادی با رکوردهای شانس مدال المپیک فاصله زیادی دارد اما نه تنها خود او بلکه کمیته ملی المپیک و فدراسیون نیز این پرتابگر را ورزشکاری در حد مدال معرفی می کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، احسان حدادی بی شک یکی از ماندگارترین ورزشکاران تاریخ ایران خواهد بود چرا که موفق به کسب شش طلای پرتاب دیسک قهرمانی آسیا و چهار طلای بازی های آسیایی و البته نقره با ارزش المپیک شده است.

حدادی که در سال 2012 و در المپیک لندن افتخاربزرگی را برای کاروان ایران به ارمغان آورد بعد از آن مدال نتوانست در میدان های بزرگ به عملکرد خوب خود ادامه بدهد. نه در ریو و نه در قهرمانی جهان چین و لندن احسان توقعات را برآورده نکرده و از فینالیست شدن هم بازماند.

رکورددار پرتاب دیسک ایران و آسیا حالا خود را برای توکیو آماده می کند و در ماه های گذشته هم به خاطر عمل پرحاشیه خارپاشنه جنجال های زیادی ایجاد کرد و بسیاری به او انتقاد کردند اما حدادی از اینکه او را بچه لوس یا سوگلی بنامند ناراحت نیست و خود را همیشه خاص می داند.

حالا هم برای او و مربی اش 150 هزار دلار در نظر گرفتند تا بتواند برنامه های تمرینی خود را تا المپیک پیش ببرد؛ هزاران دلار برای شخصی که شانس مدال المپیک هم نیست و سال هاست به رکورد 67 هم متر هم نرسیده است.

کسی نمی تواند با قطعیت بگوید او تمام شده یا دیگر نباید برای او هزینه کرد چرا که یک پرتابگر می تواند تا 40 سالگی هم به فعالیت خود ادامه بدهد اما میزان هزینه ای که برای حدادی می شود هیچ همخوانی با افتخارات سال های اخیرش در المپیک و قهرمانی جهان نداشته است.

به خاطر شرایط کرونا بیشتر رکوردهای نفرات برتر پرتاب دیسک جهان مربوط به سال 2019 است و به همین دلیل نمی توان تحلیل کاملا دقیقی از وضعیت رقبای حدادی انجام داد. اما بسیاری از پرتابگران در سال 2019 رکوردهایی بالای 67 متر داشتند و این نشان از کار دشوار دوومیدانی کار ایرانی در توکیو دارد. رقبایی که سرآمد آن ها دنیل استال سوئدی است که بهترین نتیجه سال 2020 را با ثبت رکورد 71 متر و 37 سانتی متر برجای گذاشت! او در 17 مسابقه از 19 رقابتی که در آن حاضر بود به مقام قهرمانی رسید.

دنیل استال از سوئد، آندریوس گودزیوس از لیتوانی، فدریک دیکرز از جامائیکا، لوکاس ویسشیدینگر از اتریش  از جمله پرتابگر قدرتمند هستند.

المپیک 2016 و قهرمانی هارتینگ آلمانی آن هم در شرایطی که او در میان شانس های مدال نبود بار دیگر ثابت کرد که در میدان بزرگ می تواند نتایج غیرقابل پیش بینی رقم بخورد. اما زمانی که سال ها از پرتاب بالای 67 متر حدادی می گذرد، به سختی می توان شانس مدال المپیک و حتی فینالیست شدن او را قائل شد و حالا این سوال پیش می آید که برچه اساس میزان بودجه حدادی تعیین می شود؟

بیشتر بخوانید:پایان جنگ داخلی فوتبال ایران با VAR

253 251

کد خبر 1474191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =