کارگردان «جیمزباند» و «نارنیا» درگذشت

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: مایکل اپتد فیلمساز انگلیسی با سابقه کارگردانی نوزدهمین فیلم جیمزباند و سریال خیابان کورونیشن، در ۷۹ سالگی درگذشت.

مایکل اپتد کارگردان انگلیسی مجموعه مستندهای «آپ» و فیلم‌های «دختر معدنچی زغال سنگ»، «گوریل‌ها در مه»، فیلم جیمز باند به نام «دنیا کافی نیست» در سال ۱۹۹۹ و «سرگذشت نارنیا: سفر کشتی سپیده نما»، در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

سه بازیگر از فیلم‌هایی که او کارگردانی کرده نامزد جایزه اسکار شده اند که شامل سیسی اسپیسک برای فیلم «دختر معدنچی زغال سنگ»، سیگورنی ویور در «گوریل‌ها در مه» و جودی فاستر در فیلم «نل» می‌شوند. از بین این سه فرد که موفق به نامزدی اسکار شده اند، اسپیسک توانست این جایزه را دریافت کند.

مستند «آپ» به کارگردانی مایکل اپتد که برای گرانادا تله‌ویژین ساخته شده بود، در سال ۲۰۰۶ در صدر ۵۰ فیلم مستند برتر قرار گرفت. فیلم «گوریل‌ها در مه» او در سال ۱۹۸۸ نامزد پنج جایزه اسکار شده بود و با فروش ۶۱ میلیون دلاری از فیلم‌های پرفروش آن سال به حساب می‌آید.

او در سال ۱۹۹۹ برای کارگردانی فیلم جیمز باند به نام «دنیا کافی نیست» انتخاب شد که پیرس برازنان به عنوان مامور ۰۰۷ در آن نقش آفرینی کرد. اگرچه این اثر در بین فیلم‌های برتر جیمز باند قرار ندارد، اما به خاطر سکانس تعقیب و گریز معروفش با قایق شناخته می‌شود.

گفتنی است که اپتد طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ از اعضای انجمن کارگردان‌های آمریکا بود و سابقه دریافت جایزه از این انجمن را نیز دارد. او همچنین جایزه یک عمر دستاورد هنری به خاطر کارگردانی را از جشنواره فیلم کمرایمیج دریافت کرده است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1474446

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =