تصمیم تازه بایدن درباره شورای امنیت ملی آمریکا

ایرنا نوشت: واشنگتن پست در گزارشی با بیان اینکه بهداشت جهانی، تغییرات اقلیمی،حقوق بشر، حوزه های سایبری و دو کشور چین و روسیه، اصلی ترین چالش‌های شورای امنیت ملی آمریکا در دولت جدید این کشور خواهد بود، بیان کرد: "جو بایدن" نگاه و رویکرد خاصی به این نهاد داشته و تصمیم دارد آن را دوباره سازماندهی کند.

"کارن دو یانگ" تحلیلگر حوزه امنیت ملی واشنگتن پست می افزاید: "شورای امنیت ملی" آمریکا حساس ترین و مهمترین نهاد در دولت آینده آمریکا خواهد بود. بایدن در حوزه امنیت ملی؛ اولویت های جدیدی را مدنظر قرار خواهد داد. رئیس جمهوری منتخب آمریکا تصمیم دارد سمت های جدیدی را در حوزه های بهداشت جهانی، دموکراسی و حقوق بشر، فضای سایبری، و تکنولوژی های نوظهور ایجاد کند. همچنین روسیه که در دولت ترامپ  در حوزه مربوط به اروپایی شورای امنیت ملی طبقه بندی شده بود، در در دولت بایدن یک مدیرکل اختصاصی خواهد داشت.

واشنگتن پست در ادامه نوشت: دولت بایدن در حوزه چین  نیز یک موضع گیری قوی و ویژه ای دارد و یک مدیر  با کارکنانی اختصاصی ویژه کشور چین در شورای امنیت ملی کاخ سفید مشغول به کار خواهد شد. موضع دولت بایدن نسبت به چین، بسیار محکمتر از مواضع دولت های سابق دموکرات در قبال این کشور خواهد بود.

شورای امنیت ملی آمریکا از هفتاد سال پیش در کاخ سفید تشکیل شد با این هدف که نوعی هماهنگی و آشتی میان دیدگاهها و چشم اندازهای دیپلماتیک و نظامی کاخ سفید برقرار کند. از همان زمان به این سو؛ هر دولت جدیدی که در واشنگتن روی کار می آید، این شورا را طبق دیدگاهها و مواضع و اهداف و برنامه های خاص خودش از نو سازماندهی می کند.

ارزیابی های شورای امنیت ملی گاه موفق بوده است و گاه ناموفق و اولویت ها همیشه دستخوش تحول قرار گرفته است. شخصیت هایش همیشه تغییر کرده اند.  این آزمون و خطاها آنقدر رخ داده تا بالاخره شورا به یک فرمول اساسی رسیده و توانسته است گزینه هایی صحیح را به کاخ سفید ارائه دهد و رئیس جمهوری آمریکا بر مبنای آنها تصمیم گیری نهایی را انجام و مطمئن شود به همان ترتیب عمل خواهد شد.

یکی از مشاوران عالی بایدن با تشریح این وضعیت می گوید:"بایدن با مشکلات داخلی بیشماری روبروست. افق های استراتژیک هم به سرعت در حال تغییر است. بایدن می گوید که هدفش این است حوزه امنیت ملی را به سیاست های داخلی مرتبط کند، به خصوص در زمینه موضوعاتی که بر مسائل دیگر حاشیه می افکنند مانند؛ کووید-۱۹، آب و هوا، مهاجرت و حتی روابط آمریکا-چین که اوضاع بازار سهام در داخل کشور را هم تحت تاثیر خود قرار داده است".

بایدن در سخنانی هنگامی که اعضاء تیم امنیت ملی خود را معرفی می کرد گفت که او و تیم امنیت ملی، اولویت درجه اول تمام برنامه هایشان، برآورده کردن نیازهای طبقه فعال و شاغل به کار آمریکاست. بایدن تصمیم دارد افراد بیشتری را در تیم امنیت ملی اش بگمارد.

یکی از مسئولان انتقال دولت بدون ذکر نام گفت: "حتی در موضوعات بین المللی از جمله دو موضوع مهم تهدیدهای هسته ای کره شمالی و ایران؛ معیار سنجش میزان موفقیت سیاست ها در این است که ببینیم این سیاست ها چه تاثیری بر مردم‌ آمریکا، بر کارگران آمریکایی و بر خانواده های آمریکایی بر جای می گذارد".

منتقدان دولت ترامپ می گویند که تیم امنیت ملی او ناکارآمد بود و اینک بایدن می خواهد این حوزه را بطورکامل زیر و رو کند. ترامپ چهار مشاور امنیت ملی را استخدام و در نهایت سه تن را برکنار کرد.

اکثر مشاوران امنیت ملی بایدن را کهنه سیاستمداران دولت "باراک اوباما" تشکیل می دهند.   "جِیک سالیوان" مشاور امنیت ملی و "‌آنتونی بلینکن" وزیر خارجه از جمله این شخصیت ها هستند. همه منصوب شدگان بایدن؛ سالیان مدید تجربه کار کردن در نهادها و سازمانهای متبوع را دارند. این سیاستمداران؛ هم با بایدن ارتباطاتی تنگاتنگ دارند و هم با یکدیگر مستقیما ارتباط دارند.

این تیم؛ نسل جدید کارگزاران سیاست خارجی و امنیتی آمریکا را تشکیل خواهند داد.

310 310

کد خبر 1474825

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =