از اصلاح طلبی امیرکبیر تا اصلاح طلبان ما /نیازی به وارد کردن مدیر از ژاپن نیست اگر...

کاربران خبرآنلاین به مناسبت روز امیرکبیر نظر خود را درباره این شخصیت تاریخی و سیاسی بیان کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، میرزا تقی خان فراهانی مشهور به امیرکبیر، اولین صدراعظم‌ ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار از ۲۸ مهر ۱۲۲۷ خورشیدی تا ۲۲ آبان ۱۲۳۰ خورشیدی بود.

اصلاحات امیرکبیر اندکی پس از رسیدن او  به مسند صدارت آغاز شد  و تا پایان دوران کوتاه صدارت هم دنبال شد. امیرکبیر ۳۹ ماه (سه سال و سه ماه) صدراعظم بود . او بنیان‌گذار  دارالفنون  بود که برای آموزش دانش و فنّاوری‌های نو به فرمان او در تهران پایه‌گذاری شد.همچنین، انتشار روزنامهٔ وقایع اتفاقیه از جمله کارهای وی به‌شمار می‌آید. سردار عزیز خان مکری داماد امیرکبیر و رهبر قشون ناصرالدین‌شاه بود.

امیرکبیر پس از این‌که با دسیسهٔ اطرافیان شاه از جایگاه خود برکنار و به کاشان تبعید شد، در حمام فین به دستور ناصرالدین‌شاه به قتل رسید.  ۲۰ دی‌ماه سالگرد کشته شدن بزرگترین اصلاح‌طلب تاریخ معاصر ایران بود و این روز در تقویم به نام او ثبت شده، به همین مناسبت عکس معروف او را با کاربران خبرآنلاین به اشتراک گذاشتیم تا کمی درباره آن صحبت کنند و نظر خود درباره این شخصیت تاریخی و سیاسی را بیان کنند.

ستاره ای بود تکرارناپذیر

اکثر کابران خبرآنلاین، امیرکبیر را مردی وطن پرست و سیاستمداری دلسوز دانستند. مثلا، علی نوشت:« تنها چیزی از ایشون مشهود هست وطن پرست بودن و اینکه ایران رو برای ایران دوست داشت ولا غیر. جز نام نیک برای خودش چیزی نخواست و تاوان مخالفت با حکومت وقت رو هم با خونش داد.»

چنگیز ساریدیشیان هم نوشت:« جای خالیش بیش از پیش احساس میشه، روحشان شاد.» مهربان توسی نوشت:« بزرگ مردی که با تفکرات میانه روی اسلامی اما علاقمند به رشد کشور و دلسوز میهن و ایران و ایرانیان بود.»

دیگری هم نوشت:« وطن پرست واقعی ، در طول تاریخ ایران شبیه ترین سیاستمدار ایرانی به ایشان تنها دکتر محمد مصدق می باشد.» کاربر ناشناسی نوشت:« به قطره قطره گلگونه، رنگ می گیرد از آنچه گرم چکید از رگ امیر کبیر نه خون، که عشق به آزادگی، شرف، انسان نه خون، که داروی غم های مردم ایران نه خون، که جوهر سیال دانش و تدبیر هنوز زاری آب هنوز ناله باد « فریدون مشیری » حیف و صد حیف که نگذاشتند این عاشق واقعی ایران، ایران رو سر و سامان دهد.» 

فردی دیگر هم نوشت:« چه جمله ای می توان گفت برای بزرگ مردی که خدمات بسیاری برای کشور انجام داد؟ مردی که در برابر دسیسه ها، چپاول ها، جهل و خرافه ایستاد و گرگ صفتان ابله نتوانستند درخشش او را ببینند. روحش شاد. چقدر کمبود اینگونه بزرگانی احساس می شود.»

 کاربری هم به نام م نوشت:« از مردم و دربار زمانه اش جلوتر بود و ستاره ای بود تکرارناپذیر.»

اصلاح طلبی امیرکبیر کجا و اصلاح طلبان ما کجا

در این میان برخی از کاربران خبرآنلاین، اقدامات و اصلاحات امیرکبیر را با عملکرد مسئولان فعلی کشور مقایسه کردند. به طور مثال کاربری نوشت:« کاش مسئولین امروز ما هم ذره ای از وطن پرستی و نوعدوسته امیر کبیر رو داشتن.»

میلاد نوشت:« وجود شخصیت هایی مثل امیرکبیر نشون دهنده اینه که ایرانی جماعت توانایی مدیریت داره و نیازی نیست سیاستمدار و مدیر از مثلا ژاپن وارد بشه به گفته بعضیا ، ولی اگه دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب بزارن ، متاسفانه اینا فقط خودشون باید باشن و هرکی بخواد قد علم کنه رو با رسانه هاشون تخریب میکنن.» 

مومیایی نیز نوشت:« صدارت امیرکبیر کمتر از ۴ سال طول کشید و دریایی از خدمات ماندگار انجام داد و اصلاح طلب های ما در ۲۴ سال هنوز به تعریف اصلاحات هم نرسیدند ولی اموال و ثروت هایی ماندگار جمع آوری کردند.» فردی هم نوشت:« اصلاح طلبی اون کجا و اصلاح طلبان ما کجا.»

۲۷۲۱۵

کد خبر 1475008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =