ربیعی: کدام بخش بودجه ۱۴۰۰ موجب رانت می شود؟ /این رفتارها سیاسی و اتهام به دولت است

سخنگوی دولت گفت: همکاران اقتصادی ما در دولت، انتقاداتی به مصوبات کمیسیون تلفیق دارند و نیاز بود گفتگوی‌های بیشتری صورت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  علی ربیعی، امروز سه شنبه در نشست خبری که به صورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به حوادث اخیر آمریکا و حمله به کنگره این کشور گفت: این مسائل البته با همه ابعاد از مسائل داخلی آمریکاست که ما علاقه به ورود به آن نداریم اما آنچه برای ما مهم است هشدارهایی است که ما از ابتدای دولت ترامپ درباره پیامدهای قانون شکنی یکجانبه‌گرایی رژیم ترامپ همواره این هشدارها را می‌دادیم و بارها تکرار کردیم که سیاست قلدری محدود به ملت ایران نخواهد ماند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: هزینه سکوت و گاهی همراهی منتقدان ترامپ در داخل آمریکا با سیاست‌های ضد ایرانی او سرانجام گریبان آمریکایی‌ها را در کشور خودشان گرفت.

 وی اضافه کرد: در چهار سال گذشته این شر بزرگ فشارهای زیادی بر ملت ایران وارد کرد و زندگی عادی مردم را تحت تاثیر قرار داد، تعادل معیشتی را در جامعه به هم زد. ترامپ با صدای بلند اظهار می‌داشت آن چنان عرصه را بر زندگی ایرانیان تنگ خواهد کرد که جامعه را به شورش وادارد و از سقوط سه ماهه و یکساله ایران سخن می‌گفت.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و مهر بخوانید؛ 

* متاسفانه در چهار سال گذشته عده‌ای هم در داخل کشور خودمان هم نخواستند و هنوز هم نمی‌خواهند درباره این شرارت بی‌سابقه و نقش مخرب آن به درستی حرف بزنند و ناخودآگاه ظلم رفته بر مردم ایران را نادیده انگاری می‌کنند تا جایی که با درصد بندی‌های عجیب و غریب سهم کمی برای این یاغی‌گری بین المللی در مصائب مردم ایران قائل می‌شوند. این در حالی است که دولت برای ایجاد شرایط مقاومت و دور کردن شر جنگ طلبی ترامپ و حفظ معیشت و سلامت مردم مسیر سخت و دشواری را پیمود به طوری که که در دوران کرونا حتی برای خرید دارو و واکسن با مشکلات زیادی از سوی دولت و خزانه داری آمریکا مواجه بودیم.

* شکست واقعی سیاست غرب نه در انتخابات آمریکا بلکه آن روز اتفاق افتاد که رژیم ترامپ به طور بی‌سابقه‌ای در شرارت‌ها علیه ایران در سازمان ملل تنها ماند و سه بار شکست فضاحت بار را تجربه کرد در دادگاه‌های بین‌المللی هم به طور ناباورانه در برابر دولت ایران محکوم شد.

* اما در این چهار سال این مدیریت اقتصادی و سیاسی دولت بود که باعث شکست تحریم‌های ظالمانه ترامپ علیه مردم ایران شد، مردم رنج کشیده و صبور ایران این تحریم‌های ظالمانه و شرارت هایی که علیه ایران انجام داد را هرگز فراموش نخواهند داد.

* امیدوارم نتیجه مقاومت مردم در عقب راندن تحریم‌های ظالمانه به خوبی به زودی محقق شود.

*{ با اشاره به جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا }: در این نشست نخست لایحه بودجه ۱۴۰۰ و مباحثات اولیه کمیسیون تلفیق و برخی تغییرات مطرح شده، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

*{ با اشاره به رویکرد این نشست مبنی بر نزدیک شدن دیدگاه‌ها و اجتناب از اختلاف نظرها و دست یابی به مفاهمه بیشتر}: تصمیم گرفته شد جلسات مشترکی بین اعضای اقتصادی دولت و تعدادی از نمایندگان کمیسیون تلفیق در خصوص منابع و مصارف تشکیل شود و استدلال و نظرهای همدیگر را بشنوند تا زمینه نزدیکی دیدگاه‌ها فراهم شود.

* همکاران اقتصادی دولت نسبت به همین میزان مصوبات بیرون آمده از سوی کمیسیون تلفیق انتقاداتی دارند و نیاز بود این جلسات تشکیل شود.

*در این جلسه همچنین یکی از محورهای مورد تاکید مقام معظم رهبری یعنی جهش تولید که در آخرین جلسه این استاد در حضور ایشان مطرح کردند،  بحث و تصمیماتی برای پیشگیری از توقف فعالیت واحدهای صنعتی اتخاذ شد.

* یکی از تصمیمات این نشست، افزایش مدت زمان تقسیط بازپرداخت تسهیلات تا حداکثر ۶۰ ماه است و این امر به منظور جلوگیری از بروز اختلال در روند تولید و اشتغال و امکان پذیر نمودن حصول مطالبات از بنگاه‌های تولیدی غیردولتی براساس ماده ۶۷ قانون مالیات مستقیم اتخاذ شده و صرفاً برای بنگاه‌هایی اعمال می‌شود که برنامه احیای تولید و صنایع آنها در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ثبت شده باشد.

* همچنین بر اساس مصوبه دیگر نشست،  به ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید اجازه داده شد تا برای جلوگیری از توقف  فعالیت بنگاه‌های تولیدی به شرط تایید ساماندهی تولید آنها در ستاد ملی تسهیل، نسبت به تغییر یک ساله- البته فقط برای یک بار-  اجراییه هایی که به درخواست سازمان امور مالیاتی کشور، تامین اجتماعی، شرکت آب، برق، گاز، شبکه بانکی و شهرداری ها علیه بنگاه های مذکور صادر می‌شود، درخواست استمهال و تقسیط پذیرفته شود.

* دستگاه‌های مذکور در بانک‌ها می‌توانند در صورت تصویب ستاد ملی تسهیل نسبت به تعویق اجراییه‌های مربوطه اقدام کنند.

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رئیس مجلس گفته لایحه بودجه به نحوی تنظیم شده که بیشترین عواید آن نصیب دلالان و سودجویان می‌شود و ثمره کسری آن برای مردم جز تورم سنگین و گرانی افسارگسیخته نخواهد داشت، از سوی دیگر رئیس کمیسیون تلفیق گفته این بودجه برای فروپاشی نظام تنظیم شده است، پاسخ دولت به این ادعاها چیست}: من می‌خواهم پاسخ‌هایی که می‌دهم در جهت همدلی بیشتر برای آینده باشد، زیرا نیاز داریم خارج از هیاهوها وتنازعات بیهوده بودجه مناسب را برای آستانه قرن جدید و دورانی ترامپ شکست خورده است، ببندیم.

* لایحه بودجه محصول مطالعات همه جانبه کارشناسان خبره دولت با توجه به الزامات و اقتضائات اقتصادی کشور بوده است. این بودجه براساس قواعد و شرایط کشور تهیه و تنظیم شده است. کلی گویی درخصوص بودجه از سوی برخی افراد و بیان اینکه بیشترین عواید بودجه نصیب دلالان خواهد شد، جمله درستی نیست. یا اینکه می‌گویند بودجه باعث فروپاشی نظام می‌شود یا دوست دیگری گفته است دولت ارزها را پنهان کرده است.

* امروز تعابیری غیراقتصادی و غیرکارشناسی زیادی بیان می‌شود. این به مصلحت جامعه نیست. مصادیق این کلی‌گویی‌ها باید مشخص شود تا ما بتوانیم به آن پاسخ بدهیم. الان من چه پاسخی می‌توانم به این ادعا بدهم؟

* سخنانی نظیر اینکه لایحه با رویکرد سیاسی برای فروپاشی نظام است اساسا فاقد بنیه علمی و اقتصادی است، بیشتر نوعی رفتار سیاسی و اتهامی علیه دولت است. ما که نمی‌خواهیم منازعه سیاسی کنیم. اگر قرار است پاسخ داده شود، به ما بگویند کدام تصمیم کجا مورد رانت و سواستفاده و دلال بازی می‌شود و کجا باعث فروپاشی نظام است و شما چه تصمیم جایگزینی دارید؟

* این حرف‌های بی محاسبه و سیاسی هیچ دردی را از دردهای مردم ترحیم‌زده و نگران از کرونا دوا نمی‌کند. ارزیابی‌های دقیق کارشناسی از روند تصمیم‌سازی های گذشته نشان می‌دهد که جدای از عوامل بیرونی و تحریم‌های اقتصادی، مهمترین عاملی که باعث بروز نوسانات عدیده در فضای اقتصادی کشور و معیشت مردم می‌شود، برخی تصمیم‎سازی‌های اقتصادی و راهبردی غیرکارشناسی و خلق الساعه است.

* این تصمیمات ریشه اصلی تشدید نوسانات بازار و افزایش تکانه‌های تورمی است. در این برهه حساس هر تصمیمی که باعث بروز نوسان و بی ثباتی در اقتصاد شود برخلاف منافع ملی و عمومی و مردم است و باید از آن پرهیز کنیم. دولت بودجه سال آینده را شفاف، در منظر افکار عمومی قرار داده است.  

* افزایش سهم نفت در منابع عمومی آن هم از محل افزایش قیمت ارز، قطعا ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد. تعرفه‌ها اگر در مجلس تصویب شود، قطعا باعث تورم خواهد شد. البته در روزهای اخیر خبر تصمیم برای افزایش نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰ و افزایش آن به ۱۷۵۰۰ تومان شنیده می‌شود. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی، این تصمیم انتظار تورمی را افزایش می‌دهد و دادن علامت نامناسب به ثبات بازار است.

* امروز بدون درک شرایط زندگی مردم در هر دوره تاریخی خود، نمی‌توانید قضاوت کنید. خیلی ها امروز درباره کوپن در دوران جنگ تحمیلی قضاوت می‌کنند اما باید منابع دولت آن زمان را در نظر بگیرید و ببینید سیاست کوپن آن زمان درسته بوده یا غلط؟ زندگی مردم در بحران‌ها باید حمایت شود.

* ما اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی را با همه اشکالاتی داشت، برای حمایت از زندگی مردم در دوران بحران تحریم اتخاذ شد. وقتی یک اقتصادی در تعادل نباشد و فشار بین‌المللی زیاد برای برهم زدن تعادل اقتصادی و فشار بر زندگی مردم وجود دارد، ناچار تصمیماتی اتخاذ می‌شود تا از زندگی مردم حمایت شود.

*خیلی از دولت‌ها در شرایط خاص عدم تعادل تصمیماتی را می‌گیرند. ما هم در شرایطی  که امیدواریم فشار حداکثری به پایان می‌رسد، قطعا سیاست های حمایتی مردم در دوران گذار را مدنظر قرار خواهیم داد و در شرایطی که ارز به یک قیمت تثبیت شده رسید، آن زمان می‌شود شکل دیگری تصمیم‌گیری کرد. ما صراحتا اعلام کردیم ارز ۴۲۰۰ تومان را باری تامین کالاهای اساسی قرار دادیم و هرکسی سو استفاده کرده باشد، به قوه قضائیه معرفی می‌شود.

* این ارز را در تصمیم دولت و در لایحه پیشنهادی به نحوی پیش بینی کرده بودیم و اگر شرایط را شرایط رو به تعادل می‌دیدیم، معتقد بودیم ما به التفاوت این ارز را باید در جهت قدرت خرید مردم مصرف کنیم. ما در بودجه تلاش کردیم ۲۵ درصد افزایش حقوق بدهیم، فوق العاده ویژه بازنشستگان و فرهنگیان را پرداخت کنیم. ما در شرایط اقتصادی امروز که سفره مردم نسبت به قبل خالی شده است، تصمیماتی را نیاز داشتیم بگیریم.

* من می‌شنوم که این تصمیم ارز ۴۲۰۰ تومانی در زمان خودش رانت زا بوده، اما در دوره خودش با بیشترین دقت انجام شده است و اگر هم رانتی صورت گرفته و کسی می‌شناسد به قوه قضائیه معرفی کند.

* آنچه ما در بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی کردیم، طوری بود که اگر به شرایط متعادل رسیدیم در این مرحله هم باید از زندگی مردم حمایت کنیم و آن را تبدیل به نوعی افزایش قدرت خرید مردم کنیم.

*{ با اشاره به مساله کرونا}: متاسفانه بالاخره ردپای کرونای انگلیسی در ایران دیده شد و به مردم توصیه می‌کنیم تبدیل وضعیت برخی شهرها به زرد نباید برای ما فریبندگی ایجاد کند و نباید دچار نوعی خوش خیالی یا آسودگی خیال شویم زیرا با توجه به تنوع منطقه‌ای، زیستی و قومی در ایران که زمینه جهش مختلفی را دارد غفلت از رعایت پروتکل ها موجب افزایش و خسارات زیادی به دنبال خواهد داشت.

* تولید واکسن داخلی در ۳ مسیر و همچنین تولید مشترک در حال پیشرفت است و هر هفته گزارش آن به ستاد ملی ارائه می‌شود.

* بنابر استراتژی اطمینان سازی به جامعه با ایجاد شفافیت در واگذاری و تزریق،  سامانه هوشمند برای توزیع واکسن طراحی شده که وضعیت تمام افراد آسیب پذیر و اولویت‌بندی ها به تفکیک شهرهای مختلف به طور شفافی در آن قابل رویت خواهد بود.

* در این راستا سند ملی برنامه واکسیناسیون براساس شواهد علمی و اخلاقی در چهار فاز تدوین و در آن اولویت دریافت واکسن با جزییات تعیین شده است. بنابر تصمیم ستاد ملی کرونا خارج از این اولویت بندی به هیچ فردی واکسن تزریق نخواهد شد.

* هم چنین دولت سیاست افزایش تست را با شدت و جدیت دنبال می‌کند. امیدواریم که برخی مسئولان استانداردهای دوگانه را در رعایت پروتکل های بهداشتی کنار بگذارند و مسئولانه رفتار کنند. متاسفانه عدم مراعات هشدارهای بهداشتی در جریان برخی سفرهای مسئولان و برخی مراسم تشییع و خاکسپاری از نظر مسئولان کنترل نگران کننده است.

* انتظار می رود همگان به مراعات پروتکل‌های بهداشتی پایبند باشند. مصونیت و پیروزی بر ویروس کرونا سخت نیست اما به شرطی که توصیه های ساده و روشن بهداشتی توسط همگان را رعایت کنیم.

* روز گذشته سالگرد تشکیل شورای انقلاب بود، تشکیل این شورا اقدامی بی سابقه در تاریخ انقلاب ها است. نگاهی اجمالی به شورای انقلاب و مباحث دموکراتیک شورا به خوبی تفاوت انقلاب اسلامی و انقلاب های کلاسیک دنیای آن روز را که بر عنصر نظامی و مسلحانه تاکید عمده داشت را نشان می دهد.

* مباحث مطرح شده در این شورا نشان از ترکیب جمهوریت و اسلامیت است و ایده‌های مطرح شده در دل آن شورا  هسته اولیه مردم‌سالاری دینی را در کشور عملیاتی کرد.

* ترکیب شورای انقلاب نشان می دهد که برخلاف انقلاب های آن عصر این انقلاب یک انقلاب مسلحانه و نظامی بنیاد نبود، بلکه از همان ابتدا مردم بنیاد بوده است و بر محور یک انقلاب بزرگ اجتماعی و به تعبیر امام «همه با هم» استوار شده است.

*{ در پاسخ به سوالی درخصوص تصمیم مجلس برای تغییر نرخ ارز مبنا به ۱۷۵۰۰ تومان در بودجه ۱۴۰۰}: امیدواریم در جلسات مشترکی که میان دولت و مجلس برگزار می‌شود، دیدگاه‌ها به هم نزدیک شود. آنچه تاکنون درخصوص ارز مبنا از سوی کمیسیون تلفیق اعلام شده تصمیم قطعی نیست زیرا نیاز دارد که اکثریت مجلس درباره آن تصمیم بگیرند.

* با افزایش مبنای نرخ ارز و سپس با افزایش پیش‌بینی‌های مالیاتی، یک درآمد واهی پیش‌بینی شده که در مقابل هزینه‌های قطعی را خواهیم داشت. اولین نگرانی ما درآمدهای واهی است، هزینه‌ها به قوت خودش باقی خواهند ماند و درآمدهای واهی دو دولت را در ۱۴۰۰ با چالش بزرگی مواجه خواهد ساخت.

*تاکید دولت بر این است که ارقام بودجه واقع‌بینانه و براساس واقعیت‌های اقتصادی باشد. ضرر پیش‌بینی درآمدهای واهی و غیرقابل وصول، آن است که با عدم تحقق آن به کسری واقعی بودجه تبدیل می‌شود و پایه پولی و نقدینگی به سمت تورم کشیده خواهد شد.

* در مالیات بر ارزش افزوده امسال هم محقق نشده است، با اینکه ما در سایر عرصه‌ها موفق بودیم اما امسال این بخش نتوانسته به طور کامل محقق شود، بعد مجلس می‌خواهد این را برای سال آینده بیشتر کند.

* در بودجه یکساله نمی‌توان قانون دائمی را لغو کرد. ما مجوز دادیم و گفتیم هرکسی در مناطق آزاد کار می‌کند این مقدار از مالیات معاف است. افراد زندگی و سرمایه‌گذاری‌شان را بر این اساس سامان دادند. ما نمی‌توانیم با یک قانون یکساله برنامه ریزی ۱۰ تا ۲۰ ساله افراد را زیر سوال ببریم.

* مثلا در برخی از تصمیم گیری‌های دیگر گفتند ورود خودرو از مناطق آزاد شود. اما آیا این خودروها می‌توانند در داخل پشتیبانی شوند؟ اگر قرار است در داخل شماره شود چرا از سایر مرزها وارد نشوند؟ این مساله کلی ابهام درخصوص شیوه اجرا و اثر آن خواهد داشت. نگرانی بزرگ ما این است که افزایش درآمدها محقق نشوند.

* مثلا گفتند دولت بودجه خود را به نفت گرره زده است. ما درآمد حاصل از نفتی که در بودجه پیش بینی کرده بودیم، بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. به جای اینکه از سمتی به دولت فشار بیاورید که نفت بیشتری بفروش و از سوی دیگر بگویید شما نمی‌توانید نفت بفروشید، ما اعلام کردیم در بودجه جاری بنا نداریم نفت را بیش از دوران تحریم اختصاص دهیم و اضافه آن را باید برای توسعه کشور ببریم.

*درخواست من این است که تعابیر تندی مثل فروپاشی نظام و اینکه سهم دلالان در بودجه زیاد است را بکار نبریم. ما این تعابیر را از آن سوی آب‌ها بیشتر می‌شنیدیم، اینها تعابیر درستی نیست و روح جامعه را آزرده می‌کند، جامعه خسته ای که تحریم و کرونا به اندازه کافی به آن فشار آورده و زندگی ها را تلخ کرده است.

*من تعبیری دیدم که می‌گفت دولت منابع ارزی را ذخیره کرده است تا با روی کار آمدن بایدن، قیمت دلار کاهش زیادی پیدا کند. این حرف را نایب رئیس مجلس می‌گوید، البته ایشان گفته من این را شنیدم و معلوم نیست صحت داشته باشد. من نمی‌دانم چرا دوستان ما از آثار و تبعات این گفتار مطلع نیستند. این موضوع اگر اندکی هم صحت داشته باشد یک خیانت بزرک محسوب می‌شود، بیان این موضوع بودن تحقیق هم جفای بزرگ در حق ملت و دولت است.  

* این سخت کذب محض است و تکرار افترائاتی است که معمولا از رسانه های ضد ایرانی شنیده می‌شود. در صحبت گفته می‌شود که نمی‌دانم درست است یا نه، خب مطلبی که نمی‌دانید درست است نباید بیان بکنید. من واقعا از وزارت نفت و بانک مرکزی پرسیدم و کسی همچنین اطلاعی ندارد، کافی است یک مورد را اعلام کنند که این پول کجاست؟ یک کارشناسی برای من محاسبه می‌کرد که اگر قرار باشد ظرف سه ما ارز را به ۱۱ هزار تومان کاهش دهیم، چند ملیارد دلار ارز نیاز داریم. خب این پول کجاست؟

* آثار روانی ترامپ حتما نرخ ارز را کاهش داد، روی کار آمدن دولت جدیدی که تهدید نمی‌کند قطعا ارز را پایین آورد.

* دولت دوازدهم دوره ای قابل قبول در دور زدن تحریم همراه با حفظ سلامت اقتصادی و غیرفساد آمیز بودن داشته است. من به تلاش های سالم وزیر نفت و کارشناسی رئیس کل بانک مرکزی باید اشاره کنم. این ها اقدامات بزرگی بود. شما یادتان هست که در دوره ای از دور زدن تحریم آدم های دادگاهی را آوردند که نمی‌خواهم اسم بیاورم. ولی در این دوره شاهد این اتفاقات نیستیم.  

* ما در جنگ اقتصادی باید منابع محدود را مدیریت می‌کردیم و در جنگ روانی هم مانع لطمه به روحیه مردم می‌شدیم. اقتضای مقاومت قهرمانانه ای که در این جنگ داشتیم این بود که برغم همه فشارها و کمبودها، با مدیریت منابع محدود نگذاریم به مردم بیش از این فشار بیاید و مانع آن هم نشویم که فرصت طلبان از التهابات سواستفاده کنند.

*{ در پاسخ به سوالی درخصوص قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها و موضع دولت درباره بند مربوط به توقف پروتکل الحاقی چیست؟}: اولا آئین نامه اجرایی این قانون ابطال نشده است. این آئین نامه در چارچوب صلاحیت های هیئت وزیران و به موجب اصل ۱۳۸ قانون اساسی تصویب شده است. اگر مواردی از آئین نامه ها با قانون مغایرت داشته باشد، مجلس برای بررسی بیشتر به دولت می‌فرستد. در این مورد هم آئین نامه توسط هیئت تطبیق مجلس بررسی شده و ایراداتی که تشخیص دادند به دولت ارسال شده و دولت هم این موارد را اصلاح خواهد کرد.

* دولت در مجموع این قانون را مفید نمی‌دانسته اما اکنون آن را لازم الاجرا می‌داند. در اسفند ماه اگر شرایط مجلس محقق نشود، دولت ناگزیر است که قانون و بخش پروتکل الحاقی را اجرا کند. این پروتکل تاکنون به صورت داوطلبانه اجرا می‌شده است و ما ناچاریم درصورت عدم تحقق شرایط مدنظر قانون، آن را متوقف کنیم.

* امیداوریم دولت بعدی آمریکا با عمل به موقع به تعهدات خودش، ما را مجبور به اجرای این قانون قرار ندهد.

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نمایندگان مجلس از اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در سوم اسفند سخن می گویند در حالی که اخراج بازرسان انرژی اتمی از کشور به معنای خروج ما از NPT است و نظر دولت در این خصوص چیست}: اجازه دهید کمی توضیح کارشناسی بدهم. تعهدات جمهوری اسلامی ایران در خصوص بازرسی ها به ۳ قسمت تقسیم می شود. اولا بر اساس توافقنامه پادمان که هیچ ربطی به پروتکل الحاقی و برجام ندارد، بازرسی‌ها در کشور را قبول کردیم.

* ثانیا فعلا داوطلبانه در حال اجرای پروتکل الحاقی هستیم و ثالثا بر اساس برجام، تا زمانی که برجام پابرجاست تعهد ما نیز پابرجاست. بنابراین ما تصمیم به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را گرفته ایم و یا حتی اگر بنا باشد قانون وضع شده اجرا شود، بر آن اساس سطوحی از بازرسی‌ها کاهش پیدا خواهد کرد اما اصل بازرسی های آژانس به قوت خود باقی است.

* زیرا اگر این نباشد به معنای خروج ما از NPT است. فکر می کنم سازمان انرژی اتمی هم توضیحات مکفی در این زمینه ارائه داده باشد. ما گونه های مختلفی از بازرسی را داریم و بازرسی ها فقط در مورد پروتکل الحاقی یا برجام نیست اما به هر حال ما مقید به اجرای قانون هستیم و آن اندازه ای که ناشی از پروتکل است، در حقیقت به محدودیت های بازرسی برمی‌گردد اما اصل بازرسی به قوت خود باقی است.

این خبر تکمیل می شود

۲۷۲۷

کد خبر 1475509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =