صدا و سیما باید حلقه انحصار تولید و پخش را کم کند

رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی در دومین رویداد تجربه نگاری فعالان سواد رسانه‌ای کشور اظهار داشت: صدا و سیما باید حلقه انحصار تولید و پخش را کم کرده و فضا را برای ظرفیت‌های بخش مردمی و جوانان باز کند.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛  «محمد رضا بهمنی» در دومین رویداد تجربه نگاری فعالان سواد رسانه‌ای کشور که روز چهارشنبه ۲۴ در سالن جلسات دهکده ورزشی چهارباغ برگزار شد،گفت: با توجه به رویکرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر این که «ایران فقط تهران نیست» تلاش ما این بوده برگزاری این گونه برنامه‌ها در استان‌های مختلف کشور رقم بخورد.

وی در تبیین اهمیت سواد رسانه‌ای گفت: در عصر امروز با توجه به رشد فناورانه و تحولات فضای مجازی، رسانه ویژگی‌های متمایزی پیدا کرده است. به طوری که رسانه در دوره حاضر از «یک عنصر موثر» به «رکن کلیدی تحولات اجتماعی» تبدیل شده است. همچنین رسانه در عصر حاضر، «همه گیری» پیدا کرده است. هم از حیث بازیگران، هم از حیث کارکردها و هم از حیث مخاطب. در مجموع باید گفت، رسانه عصر امروز، «عنصر سیطره تمدنی» شده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در ادامه با اشاره به ماهیت تمدنی گام دوم انقلاب، بیان کرد: اگر در گام دوم انقلاب، به برتری رسانه ای فکر نکنیم و آن را محقق نکنیم، باید بدون تعارف بگوییم تحقق تمدن نوین اسلامی حتما دچار اختلال خواهد شد. اما قطعاً یکی از الزامات برتری رسانه‌ای رشد و تقویت مستمر سواد رسانه‌ای در سطوح و لایه‌های مختلف است. یعنی هم سطح مخاطبان و مردم (به عنوان کاربران رسانه‌ای) و هم سطح گروه‌های مرجع و خود اهالی رسانه نیازمند رشد سواد رسانه‌ای هستند. 

رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی با اشاره به این که هم اکنون کشور ما نیز در حال آماده شدن برای یکی دیگر از تحولات سیاسی و مدیریتی هست و قطعاً در کارنامه درخشان حضور مردم در انتخابات برای رسیدن به تراز خوبی از مردم سالاری دینی، شاهد یک برگ دیگری از این حضور خواهیم بود، گفت: با توجه به حساسیت بالای فعالیت بسترهای نوین رسانه ای و پیام رسان‌های اجتماعی، باید به نقش فعالان تولید و نشر محصولات سواد رسانه‌ای به صورت جدی‌تر و پررنگ تری توجه شود.

بهمنی گفت: در سال‌های اخیر تجارب و فعالیت‌های خوبی در عرصه تولید محتواهای سواد رسانه‌ای توسط بخش خصوصی و به خصوص خلاقان جوان کشور انجام شده است؛ اما به نظر می‌رسد همه ظرفیت کشور برای عرضه و انتشار تولیدات سواد رسانه‌ای به کار گرفته نشده است. در این زمینه به خصوص نقش و ظرفیت شبکه‌های ملی و استانی رسانه ملی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی تعیین کننده است. باید به این ظرفیت، ظرفیت بسترهای نوین تولید و نشر صوت و تصویر را هم افزود؛ بنابراین به نظر می‌رسد اگر شبکه مدیریتی صدا و سیما، حلقه انحصار تولید و پخش را قدری کم کرده و فضا را برای ظرفیت غنی رسانه‌ای بخش خصوصی بخش خصوصی و به خصوص جوانان کشور باز کند، حتما ما شاهد تولید و پخش آثار و محصولات موثر در زمینه سواد رسانه‌ای و تعاملات مجازی در دوره انتخابات پیش رو خواهیم بود.

48

کد خبر 1475991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =