اعتراض انجمن باستان‌شناسی ایران به پخش آگهی گنج‌یابی: باعث هجوم مردم به سایت‌های باستانی می‌شود

ایسنا نوشت: انجمن علمی باستان‌شناسی ایران اوایل دی ماه در دو نامه جداگانه به محمد حسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – و عبدالعلی علی‌عسگری – رییس سازمان صدا و سیما – درخواست کردند تا از تولید و پخش آگهی‌ها و برنامه‌های تلویزیونی که از دید محتوا، ماهیتی مخرب برای میراث فرهنگی دارد و همچنین چهره‌ی نادرستی از باستان‌شناسی و باستان‌شناسان ارائه می‌کند، جلوگیری کنند.

در بخشی از نامه‌ی انجمن علمی باستان‌شناسی ایران که به امضای محمداسماعیل اسماعیلی جلودار - رییس انجمن علمی باستان­شناسی ایران - خطاب به رییس سازمان صدا و سیما نوشته شده، آمده است: «به تازگی شاهد پخش برخی آگهی­‌های تبلیغاتی و برنامه­‌های تلویزیونی هستیم که به طور غیرمستقیم یا مستقیم به تبلیغ و عادی­‌سازی استفاده از گنج­‌یاب اقدام می­‌نمایند. آگهی تبلیغاتی جدید ایرانسل و برخی از برنامه­‌های تلویزیونی شبکه­‌های پویا و نهال از آن جمله است. اگرچه هدف سازندگانِ این آگهی­‌ها یا برنامه­‌ها اشاعه گنج­‌یابی نیست، اما محتوای آنها به گونه­‌ای طراحی شده است که نخست نشانگر عدم آگاهی سازندگان نسبت به اهداف علم باستان­شناسی است.

دوم اینکه؛ تصویری غیرواقعی را از دانش باستان­‌شناسی ارائه می­‌کند. در این نگاه تعریف باستان­‌شناسی به مفهوم «گنج­‌یابی و عتیقه­‌یابی با دستگاه­ های گنج­‌یاب و فلزیاب» و «خرید و فروش آثار عتیقه» تنزل یافته است و سوم هم مخاطب را به استفاده از روش­‌های غیرقانونی برای کشف آثار تاریخی ترغیب می­‌نمایند و در بخش چهارم نیز زمینه را برای تخریب ناآگاهانه و جاهلانه محوطه­‌ها و آثار باستانی کشور فراهم می­‌کنند. این در حالی­ است که باستان­‌شناسی به عنوان علم شناخت جوامع گذشته بر پایه بقایای مادی و ملموس، از دهه­ های گذشته جایگاه مهمی در دانشگاه­‌های جهان و سایر مجامع آکادمیک داشته و دستگاه­‌های به اصطلاح گنج‌­یاب با اهداف گنج­‌یابی هیچ جایگاهی در دانش باستان­‌شناسی ندارند.

با توجه به اهمیت حفظ میراث گذشتگان و جلوگیری از تعرض به محوطه­‌ها و آثار باستانی، انجمن علمی باستان­‌شناسی ایران به عنوان یکی از انجمن­‌های علمی مصوب در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برترین نهاد علمی و قانونی باستان­‌شناسی کشور، به نمایندگی از همه باستان‌­شناسان ایران که دغدغه حفظ آثار تاریخی و مطالعه علمی آنها را دارند، خواستار جلوگیری از تولید و پخش چنین برنامه‌­های کارشناسی­‌نشده‌­ای است که از نظر محتوای، ماهیتی مخرب برای میراث فرهنگی داشته و به نوعی تبدیل به تبلیغی مسموم و غیرمستقیم برای هجوم افراد ناآگاه به محوطه­‌های باستانی شده است و چهره نادرستی را از باستان­‌شناسی ارائه می‌­کنند.»

اذهان عمومی را منحرف کرده و میراث فرهنگی را تهدید می‌کند

همچنین در بخشی از نامه‌ی این انجمن خطاب به معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمده است: «متأسفانه برخی از افراد سودجو و فرصت‌طلب، از شرایط اقتصادی نامطلوب کشور سوء استفاده کرده و با هزاران حیله و فریب مشغول کلاهبرداری از آن دسته از شهروندنماهایی هستند که آگاهی چندانی نسبت به اهمیت و ماهیت میراث فرهنگی، به‌ویژه محوطه‌ها و تپه‌های باستانی، ندارند...

از سوی دیگر مشکلی بس جدی‌­تر که با توسعه‌ی فضای مجازی و افزایش حضور شهروندان در این فضاها شکل گرفته است؛ به گونه‌­ای که تبلیغات نادرست در فضای مجازی باعث شده تا این بار تهدیدی بس خطرناک‌تر و سهمگین‌تر متوجه میراث فرهنگی بی‌نظیر کشور و به‌ویژه محوطه‌ها و تپه‌های باستانی آن شود...

چند ماه پیش از این، انتشار خبر به راه افتادن گروهی از افراد سودجو و غفلت‌زده در بیابان‌های اصفهان جهت گنج‌یابی، باعث درد و رنجی عظیم در نزد میراثیان و فرهنگ‌دوستان مملکت شده بود که با هوشیاری و گوشزد کردن این واقعه و اعلام آن به مراجع ذیصلاح، عاملان و آمران آن به قوه‌ی قضاییه معرفی و برخوردهای قانونی نسبت به ایشان صورت گرفت. اما متأسفانه به‌تازگی همان فردی که مسئول راه‌اندازی برنامه‌ی اصفهان بود، بار دیگر در فضای مجازی در حال فعالیت و انحراف اذهان عمومی نسبت به ماهیت و اهمیت میراث ملی و فرهنگی کشور و محوطه‌های باستانی است، به‌نحوی که در برخی از برنامه‌های زنده‌ی وی در فضای مجازی (اینستاگرام) نزدیک به ۲۰ هزار تن شرکت کرده‌اند.

متأسفانه ایشان (نام فرد مذکور ... ) با نام بردن از برخی از بزرگان باستان‌شناسی ایران و نیز با ادعای جعلی مبنی بر باستان‌شناس بودن! در حال انحراف اذهان عمومی و نابودی میراث ملی و فرهنگی این مملکت که ارزشی فرازمانی و فرامکانی داشته، است.

بایست توجه داشت تهدید این میراث، تهدید هویت اصیل ایرانی-اسلامی ساکنان این سرزمین است؛  چراکه ملتی که برگه‌های هویت و شناسنامه‌های کهنشان، این چنین توسط عده‌ای بی‌مایه و بی‌پایه به بازیچه گرفته شود، نه‌تنها مورد سرزنش و ملامت آیندگان قرار خواهند گرفت، بلکه در مواجهه با کوچک‌ترین کشمکش‌های هویتی که قطع یقین در آینده پیش خواهدآمد، چاره‌ای جز واگذاردن قافیه به رقبایی که هر روز بیشتر و بیشتر می‌شوند، نخواهد داشت.»

47231

کد خبر 1476363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =