بایدن درباره ایران و عربستان تئوری دو ستون را اجرا می‌کند

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی با بیان اینکه توافق قطر و عربستان را باید در قالب پروژه کلان آمریکا ارزیابی کرد گفت که در بلندمدت واشنگتن به دنبال سپردن امنیت منطقه به دست تهران و ریاض است.

به گزارش خبرآنلاین، نوذر شفیعی در ارزیابی توافق عربستان و قطر گفت:بهبود روابط قطر با عربستان و اعضای شورای همکاری خلیج فارس را می توان در قالب یک پروژه کلان و آمریکایی ارزیابی کرد. مساله اصلی در بین چرخش آمریکا از غرب آسیا به شرق آسیا است و توانمندی های خود را از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام معطوف می کند. علت این جابجایی ها این است که چین به رقیب اصلی آمریکا تبدیل شده است. از همین رو بسیار شنیده ایم که قرن بیست و یکم  صده چینی خواهد بود به طوریکه این کشور موقعیت هژمونیک آمریکا را اشغال خواهد کرد. آمریکا برای جلوگیری از این روند باید توجه بیشتری به شرق آسیا داشته باشد. به همین منظور باید توجهات خود را از دیگر مناطق کمتر کند. یکی از مناطق خاورمیانه و حوزه خلیج فارس است. در همین حال آمریکا تقویت مناسبات اسرائیل با کشورهای عربی را دنبال کرده که تا حدودی به نتیجه رسیده است. در گام های بعد بازگشت وحدت به شورای همکاری خلیج فارس را در دستور کار خود قرار داده که نمونه آن بازگشت قطر به این سازمان است.

این کارشناس افزود: مرحله بعدی به احتمال زیاد می تواند نزدیک شدن به ایران باشد تا در واقع تمام مسائل در خلیج فارس حل و فصل شوند. چنین تجربه ای را آمریکایی ها در دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز داشتند. آنها زمانی که درگیر جنگ ویتنام بودند مجبور شدند تا توجهات خود را نسبت به منطقه خلیج فارس کاهش دهند. در این مرحله بود که آمریکایی ها تئوری "دو ستون" نیکسون را اجرایی کردند. بدین گونه که امنیت منطقه را به ایران و عربستان سپردند و تمرکز خود را بر شرق آمریکا گذاشتند. در حال به نظر می رسد که آمریکا در چنین مسیری قرار گرفته که البته معطوف به ۱۰ تا ۲۰ سال آینده باشد. این جهت گیری ها در حال حاضر روی می دهد اما اینطور نیست که ضرورت آنی برای آن وجود داشته باشد چرا که واشنگتن چشم انداز بلندمدتی برای آن متصور است.

>>> مشروح گزارش را در این لینک بخوانید:
آمریکا می‌خواهد امنیت منطقه را به ایران و عربستان بسپارد

311311

کد خبر 1476955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  13 12
  عربستان و اسراییل به اصطلاح کارشناس محترم !!! ایران که دیگه چیزی با دلار ۲۵تومانی براش نمونده...
  • مهدی IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
   0 0
   شما ۱
 • IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  0 0
  آخه عربستان در حد ایرانه ،این قدر باد تو پوست این باد کنک عربستان کردند که وهم ورش داشته که کسیه.