اگر آمریکا به ایران حمله می کرد، چند موشک سپاه آماده شلیک به پایگاه های نظامی شان بود؟

فرمانده هوافضای سپاه می گوید ما هم بلدیم چه جوری با آمریکا بجنگیم دیگر در این چند سال یاد گرفته ایم، هم سپرشان را می‌زنیم و هم خودشان را یا کل پایگاه‌هایی که در منطقه دارند یک مرحله در یک لحظه می‌شود با ۵۰۰ فروند موشک شلیک همزمان این‌ها را کلاً از رده خارج کرد و ضربه سختی به آن‌ها وارد کرد که نشود جبران کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به ترور شهید سردار قاسم سلیمانی که پنج روز پیش از آن توسط تروریست‌های آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد انجام شده‌ بود،  پایگاه عین‌الاسد عراق را هدف حمله موشکی قرار داد. عین الاسد در ۱۰۸ کیلومتری غرب الرمادی قرار دارد. در سال ۲۰۰۳، تفنگداران آمریکایی این پایگاه را اشغال کردند و تا سال ۲۰۱۱ در آن باقی ماندند. عین الاسد دومین پایگاه هوایی بزرگ عراق است. آمریکایی ها درسال ۲۰۱۴، به بهانه مبارزه با داعش، بار دیگر این پایگاه را اشغال کردند.

خبرنگار برنامه «بدون تعارف»، در یک سالگی حمله موشکی سپاه به عین الاسد با سردار حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه‏ به گفتگو پرداخته است، بخش هایی از این گفتگو را که باشگاه خبرنگاران منتشر کرده است بخوانید؛

سردار وقتی ما عین الاسد را هدف قراردادیم بعد از آن چه اتفاقی افتاد، آماده بودیم برای چه؟

آماده بودیم در مرحله بعد که اگر آن‌ها پاسخ دهند شروع کنیم به زدن پایگاه‌های امریکا، حالا شاید آن شب شروعش با عین الاسد بود، ولی ادامه آن همه پایگاه منطقه درگیر می‌شد یعنی همه جا را باید می‌زدیم و ۴۰۰ تا موشک آماده کرده بودیم برای همان لحظه‌های اول، ما خودمان را آماده کرده بودیم برای ادامه درگیری، ولی به هر حال امریکایی‌ها تصمیم ادامه درگیری را نداشتند.

رفتند به سمت این که موشک‌های ما را منهدم کنند؟

نه چیزی نداشتند بتوانند منهدم کنند.

 می‌گویند این سپرهای دفاعی شان، سامانه‌های موشکی شان چیست.

 نه این‌ها یک توانمندی‌هایی دارند، ولی ما هم بلدیم چه جوری بجنگیم دیگر در این چند سال یاد گرفته ایم، هم سپرشان را می‌زنیم و هم خودشان را یا کل پایگاه‌هایی که در منطقه دارند یک مرحله در یک لحظه می‌شود با ۵۰۰ فروند موشک شلیک همزمان این‌ها را کلاً از رده خارج کرد و ضربه سختی به آن‌ها وارد کرد که نشود جبران کرد. من یک روزی ملاقاتی داشتم با فرمانده نیرو هوافضای روسیه یک روزی آمده بود ایران من فیلم‌های خلیج فارس را نشان دادم که با پهپاد می‌رویم بالای سر ناوها به من گفت که آن‌ها نمی‌زنند، نمی‌بینند، نمی‌ترسید، گفتم ژنرال امتحان کن این کار را بعد گفتم این کار را بکن، گفت امریکایی‌ها نمی‌زنند، گفتم قول می‌دهم که نمی‌زنند، رفتند روی ناو امریکایی ها. من به آن‌ها گفتم تمام ژنرال‌های کشورهای مختلف دارند از این حرکت ایران درس می‌گیرند، بعد گفت چطور نمی‌زنند، گفتم جرأت نمی‌کنند، بزنند ما هم می‌زنیم. ولی بالاخره زدن عین الاسد کار کوچکی نبود که حالا بعضی از دوستان بگویند حرکت هماهنگ بود. نه اگر ما با امریکا هماهنگ بودیم که دیگر این درگیری‌ها لازم نبود اتفاق بیافتد.

2727

کد خبر 1477130

برچسب‌ها