رییس سازمان مدیریت بحران کشور: نگران البرز هستیم

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در کرج زندگی می کنند و در صورتی که حادثه‌ای در گسل تهران رخ دهد، این منطقه نیز دچار آسیب خواهد شد؛ هر روز نگران هستیم و هر بار که به اطلاعات‌مان در این خصوص افزوده می‌شود نگرانی هایمان نیز بیشتر می شود.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛  «اسماعیل نجار» روز چهارشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان البرز، با بیان اینکه گسل شمال تهران به کرج وصل است افزود: این امر نشان دهنده این مهم است که هر اتفاقی که در این گسل رخ بدهد کرج نیز بی نصیب نخواهد ماند.

وی اضافه کرد: بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در کرج زندگی می کنند که در صورتی که اگر حادثه ای در گسل تهران رخ دهد این منطقه نیز دچار آسیب خواهد شد، هر روز نگران هستیم و هر بار که به اطلاعات مان در این خصوص افزوده می شود نگرانی هایمان نیز بیشتر می شود.

نجار گفت: این مساله واقعیتی است که با آن مواجه هستیم، این در حالی است که یکی از اشکالات ما این است که به مدیریت بحران آنچنان که باید توجه نمی کنیم و این یکی از ایرادهای ما در مدیریت بحران است.

وی ادامه داد: باید نگران باشیم، اما به این فکر نیز باشیم که از همین امروز مراکز مهم از جمله آتش نشانی ها و بیمارستان ها را بر روی گسل‌ها نسازیم، نظارت‌ها باید از سوی به خصوص مهندسان ما در ساخت و سازها بیشتر شود و به جای اضافه کردن به متراژ ساختمان ها در ابتدا به فکر کیفیت و استاندارد سازی آنها باشیم.

نجار با اشاره به تجربه حادثه زلزله سرپل ذهاب استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: در منطقه فولادی سرپل ذهاب که شکننده ترین منطقه بود، یک ساختمان با توجه به اینکه طبق آیین نامه ۲ هزار و ۸۰۰ ساخته شده بود اما حتی یک شیشه آن نشکسته بود؛ این در حالی است که ساختمان دیگری به دلیل انجام ندادن درست محاسبات سبب شد تا در آن زلزله ۲۳ نفر جان خود را از دست بدهند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در ادامه با بیان اینکه پیشگیری مقدم است خاطر نشان کرد: در حالی که طی روزهای آینده در شمال کشور شاهد کاهش ۲۰ درجه سانتی گرادی دما و برف سنگین خواهیم بود اما در این فصول با وجود تمام هشدارهایی که مبنی بر نرفتن به مسافرت و یا همراه داشتن تجهیزات از سوی دستگاه های مختلف می شود اما باز هم شاهد هستیم که از سوی برخی رعایت نمی شود و زمانی که در کولاک گیر می افتند با گوشی هایشان عکس و فیلم می گیرند که امدادگری نیست در حالی که امدادگران در حال امدادرسانی هستند.

نجار با بیان اینکه برخی اقدامات کوچک تبعات زیادی دارد، گفت: در حوادثی مانند سیل سال گذشته ، بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان حاضربه صرف هزینه شدیم اما برای پیشگیری هزینه چندانی نمی شود.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت که ۱۲ هزار پلاک ساختمانی تهران که بیشتر آنها ساختمان های بلند هستند بر روی گسل قرار گرفته اند.

48

کد خبر 1478215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =