۰ نفر
۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲
واکنش ها به انفجار خونین بغداد

فارس نوشت:انفجارهای انتحاری امروز در مرکز بغداد با سیلی از محکومیت گسترده داخلی و خارجی عراق همراه شد.

 پیش از ظهر امروز (پنج‌شنبه - ۲۱ ژانویه)، دو انفجار انتحاری در میدان «الطیران» در مرکز بغداد روی داد بر اساس جدیدترین آمار ارائه شده از قربانیان، ۲۸ نفر کشته و ۷۳ تن زخمی شدند. 

هنوز هیچ طرفی مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده نگرفته است. وزارت کشور عراق درباره جزئیات دو انفجار تروریستی امروز اعلام کرد که دو فرد انتحاری دارای کمربندهای انفجاری عامل این حمله تروریستی بودند. فرد انتحاری اول، ابتدا مدعی می‌شود که بیمار است و با تمارض مردم را دور خود جمع می کند. پس از جمع شدن مردم به دور او برای کمک، وی خود را منفجر می کند.  فرد انتحاری دوم، پس از جمع شدن مردم برای کمک به زخمی‌های انفجار نخست، خود را منفجر می‌کند.

این انفجارهای خونین با واکنش و محکومیت گسترده داخلی خارجی همراه شد که در ادامه می‌آید:

برهم صالح؛ رئیس‌جمهور عراق

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق در واکنش به این حمله تروریستی در صفحه توئیتر خود نوشت که انفجارهای تروریستی بغداد آن هم در زمان کنونی نشان می‌دهد که تروریست‌ها حقوق ملی بزرگ ملت عراق و خواسته‌های آنها برای آینده‌ای مملو از امنیت را هدف گرفته‌اند. ما با اینگونه اقدامات که به منظور بر هم زدن ثبات کشور برنامه‌ریزی می‌شود، مقابله می‌کنیم.

صالح در پایان با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرد.

سید عمار الحکیم؛ رئیس جریان حکمت ملی و رئیس ائتلاف عراقیون

به اعلام دفتر رسانه‌ای جریان حکمت ملی عراق، سید عمار الحکیم ضمن محکومیت این حمله تروریستی در پیامی با بیان اینکه شهادت و زخمی شدن شماری از شهروندان بی‌گناه در نتیجه دو انفجار تروریستی در منطقه الباب الشرقی بغداد موجب تالم خاطر و اندوه فراوان شد، ضمن محکومیت شدید این دو انفجار تروریستی و ناجوانمردانه، از نهادهای امنیتی خواست تا فوراً دلایل وقوع این اقدام تروریستی را شناسایی کنند.

رهبر ائتلاف عراقیون در پایان ضمن هشدار به بازگشت صحنه امنیتی به ناکامی‌های سال‌های گذشته، از خداوند متعال برای شهدای این حادثه تروریستی مغفرت و رحمت واسعه الهی و برای مجروحان شفای عاجل مسألت کرد.

«محمد الحلبوسی»؛ رئیس پارلمان عراق

 وی اعلام کرد: آنچه که در بغداد روی داد، بیانگر وضعیت خطرناک و تلاش تروریسم برای ایجاد بی‌ثباتی در کشور است.

مسرور بارزانی؛ نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق

وی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان این حمله تروریستی گفت: ما در این شرایط دشوار در کنار این خانواده‌ها هستیم و دولت منطقه کردستان برای کمک و پشتیانی آماده است.

«حسن الکعبی»؛ نائب‌ رئیس پارلمان عراق

وی ضمن محکوم کردن این انفجار تروریستی اعلام کرد: ما درباره عدم آسودگی خیال در قبال اجرای تدابیر امنیتی پیشگیرانه هشدار داده بودیم.

«قیس الخزعلی»؛ دبیرکل عصائب اهل‌الحق

وی اهمال امنیتی و مشغله سیاسی دولت را عامل اصلی انفجار تروریستی امروز بغداد دانست و گفت: سرویس‌های اطلاعاتی باید برای افشای جزئیات این اتفاق تلاش کنند.

«سعید السعدی» عضو دفتر سیاسی عصائب اهل‌الحق

السعدی گفت: آثار انگشت آل سعود و آل‌نهیان کاملا در این دو انفجار آشکار است. باید وزیر کشور عراق مورد سوال قرار گیرد تا دلایل این اهمال امنیتی روشن شود. دولتی که نتواند نه امنیت را تامین کند و نه قرص نانی به شهروندان دهد، خیری در آن نیست. 

وی افزود: الحشد الشعبی و مقاومت سد راه منافع آمریکا و همپیمانانش در عراق هستند.

فالح الفیاض؛ رئیس سازمان الحشد الشعبی

وی گفت: ما تاکید می‌کنیم که تلاش‌های ناموق تروریسم، به عزم ملت ما خدشه‌ای وارد نخواهد ساخت. صحنه امروز، ما را به یاد سالهایی انداخت که باندهای تروریستی خون فرزندان ملت ما را می‌ریختند. تلاش‌های تروریستی، به قدرت نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی را که به افسانه داعش پایان دادند، خدشه‌ای وارد نمی‌سازد.

الفیاض تصریح کرد: نیروهای ما از هر نظر مراقب هستند و اجازه نخواهند داد که شهرهای ما از سوی تروریسم نابود شود. همه ما به توانمندی نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی و سرویس‌های اطلاعاتی در حمایت از شهروندان ایمان دارند.

علاوه بر مقامات سیاسی داخلی عراق، ایران، ترکیه، قطر، مصر، اتحادیه اروپا، جنبش انصارالله یمن، سفارت کانادا در بغداد، ائتلاف آمریکایی ضد داعش و...نیز این حمله تروریستی را محکوم کردند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با انتشار بیانیه‌ای، انفجارهای تروریستی امروز بغداد را محکوم کرد و ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان این جنایت تروریستی، برای مجروحان شفای عاجل آرزو کرد.

«ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «ناس» منتشر شد، اعلام کرد: ایران این اقدام تروریستی در بغداد را محکوم می‌کند و با خانواده‌های شهدا و مجروحان و دولت عراق ابراز همدردی می‌کند و خواستار تعقیب و پیگرد عاملان این جنایت است.

در ادامه این بیانیه آمده است که جمهوری اسلامی ایران مانند همیشه بر حمایت و پشتیبانی از دولت و ملت عراق تاکید دارد و آماده هرگونه کمک احتمالی است.

ائتلاف آمریکایی موسوم به ضد داعش

ائتلاف آمریکایی موسوم به ضد داعش نیز طی بیانیه‌ای دو انفجار خونین امروز بغداد را محکوم و اعلام کرد: ما به خانواده‌های قربانیان حمله امروز در بغداد تسلیت می‌گوییم. این انفجارها نمونه دیگری از اقدام تروریست‌ها در قتل برادران عراق و  صدمه زدن به کسانی است که به دنبال صلح هستند.

این ائتلاف در ادامه بر تداوم حمایت خود از دولت عراق بر اساس درخواستی که این دولت داشته به منظور تحقق ثبات و امنیت در این کشور تاکید کرد.

سفارت کانادا

سفیر کانادا در بغداد نیز با محکوم کردن این حمله تروریستی طی پستی در توئیتر نوشت: با اندوه فراوان خبر حمله تروریستی به منطقه الباب الشرقی را دریافت کردیم. به شدت این اقدام ناپسند را محکوم می‌کنیم و برای زخمی‌ها شفای عاجل و برای شهدا، رحمت و غفران آرزو داریم.

اتحادیه اروپا

سفیر اتحادیه اروپا در بغداد نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد: ازسرگیری حملات نفرت‌انگیز علی عراق و عراقیها را با شدیدترین عبارات محکوم می‌کنیم.

انصارالله یمن

«محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله یمن نیز اعلام کرد: به شدن انفجار خونین و جنایاتکارانه در بغداد را محکوم می‌کنیم. بر حق مردم عراق در بازگرداندن امنیت و ثبات و اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی از کشورشان تاکید می‌کنیم.

اتحادیه عرب

دبیرکل اتحادیه عرب طی بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف از این دو انفجار انتحاری در بغداد، تضعیف اقتدار و اعتبار دولت است و ما به شدت این دو انفجار تروریستی در بغداد را محکوم می‌کنیم.

قطر

وزارت خارجه قطر اعلام کرد: ما به شدت این دو انفجار تروریستی در بغداد را محکوم می‌کنیم. موضع دوحه در رد خشونت و تروریسم به هر دلیل و انگیزه‌ای باشد، ثابت است.

ترکیه

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد: با شدیدترین عبارات حمله تروریستی در بغداد را محکوم و بر ایستادن در کنار عراق تاکید می‌کنیم.

مصر

وزارت خارجه مصر اعلام کرد: بر ایستادن در کنار عراق و تلاش‌های آن برای حفظ امنیت و مقابله با تروریسم و افراطی‌گری تاکید می‌کنیم.

امارات

وزارت خارجه امارات نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد: به شدت دو انفجار انتحاری در بغداد را محکوم می‌کنیم

310 310

کد خبر 1478564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =