امیدی به تامین حقابه گاوخونی نیست!/مازوت‌سوزی در اصفهان نداشتیم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: حقابه تالاب گاوخونی ۱۷۶ میلیون مترمکعب است و با توجه به خشکسالی و حقابه داران متعدد از حوضه زاینده رود، موضوع تامین حقابه گاوخونی جدی نیست.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین، ایرج حشمتی ظهر یکشنبه، در نشست خبری با اصحاب رسانه اصفهان، اظهار داشت: کمتر از هشت دهم درصد اعتبارات استان اصفهان به محیط زیست اختصاص یافته است و عدم تناسب بودجه با حیطه وظایف وسیع از چالش های اداره کل محیط زیست استان اصفهان است.

وی با اشاره به عوامل طبیعی آلودگی های زیست محیطی گفت: کانونهای بحرانی فرسایشی در استان اصفهان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار افزایش یافته است و نشان می دهد در دودهه اخیر نه تنها موضوع فرسایش بحرانی مدیریت نشده است بلکه روند تزایدی داشته است.

شناسایی کانونهای فرسایش بادی در شهرستانهای مبارکه و دهاقان

وی به مطالعات انجام شده در شناسایی کانونهای فرسایش بادی در شهرستانهای مبارکه و دهاقان اشاره ای کرد و افزود: چنانچه اداره کل محیط زیست استان اصفهان بابودجه سالانه دو میلیارد تومان از مناطق تحت حفاظت شده نظیر کلاه قاضی و قمیشلو محافظت نمی کرد با توجه به مجاورت این مناطق به کلانشهر اصفهان شاهد وضعیت وخیم تر فعالیت ریزگردها بودیم.

حشمتی به میل توسعه و واکاوی معادن در مناطق حفاظت شده هم اشاره ای کرد و گفت: علی رغم اینکه عده ای بهره برداری از معادن در مناطق حفاظت شده را در راستای تولید بر می شمارند اما اداره کل محیط زیست استان اصفهان بابضاعت کم توانسته است در راستای حفظ این منابع با ظرفیت ۴۳ درصدی کارکنان در حوزه حفاظت و محیط بانی اقدام کند.

سهم عمده صنایع در شعاع ۵۰ کیلومتری در آلودگی هوا

وی با اشاره به شناسایی ۵۵۰ واحد صنعتی آلاینده در استان اصفهان گفت: بیشترین واحدهای آلاینده در ۹ شهرستان وشعاع ۵۰ کیلومتری مستقر شده اند که سهم عمده ای در آلودگی هوا دارند.

امید به تامین حقابه تالاب گاوخونی نداریم

وی افزود: حقابه تالاب گاوخونی ۱۷۶ میلیون مترمکعب است و با توجه به خشکسالی و حقابه داران متعدد از حوضه زاینده رود، موضوع تامین حقابه گاوخونی جدی نیست.

 مازوت سوزی در اصفهان نداشتیم!

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تاکید بر اینکه تا این لحظه در شعاع ۵۰ کیلومتری هیچ گونه مازوت سوزی در پالایشگاه ها و نیروگاه ها انجام نشده است، تصریح کرد: در سال گذشته، به مدت ۳۰ ساعت مشعل مازوت سوز نیروگاه شهید منتظری بازگشایی شد که با اقدام عاجل دادستانی و استانداری به مرحله گرم شدن هم نرسید و پلمب شد.

وی با اشاره به اینکه نیمی از آجر کشور در استان اصفهان تامین می شود، گفت: تا پایان امسال تکلیف واحدهای تولیدی آجر انجام شود؛ بیش از ۳۵۰ کوره آجرپزی در استان اصفهان به فعالیت مشغول هستند که لازم است از ۱۰ درصد واحدهای غیرمجاز آجرپزی جلوگیری شود.

حشمتی با اشاره به شعار هفته پاک که بر تعهد مسئولان؛ مشارکت مردم تاکید داشت، گفت: در ماه های اخیر شاخص آلودگی هوا در مقایسه با سالهای گذشته وضعیت نامطلوبی داشت به گونه ای که تعداد روزهای پاک از ۱۹ روز در سال گذشته به ۹ روز کاهش یافت.

وی با تاکید بر اینکه تنها راه برون رفت از مشکلات محیط زیستی داشتن استراتژی است، گفت: استراتژی در برون رفت از معضلات توسعه پایدار می تواند گره گشای مسائل محیط زیستی شود چراکه چهار ویژگی صنایع اعم از توجیهات اقتصادی، حفظ محیط زیست و نظم اجتماعی و رعایت حقوق نسل های آینده ارکان مهم توسعه پایدار است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با مرور وضعیت استان اصفهان، گفت: استان اصفهان با بیش از ۱۰ هزار واحد صنعتی، ۱۵ هزار واحد صنفی، ۷۶ شهرک صنعتی و دو هزار واحد سنگ بری جایگاه ویژه ای در کشور دارد.

وی با اشاره به تولید ۷۰ درصدی فولاد کشور در استان اصفهان تصریح کرد: نیمی از تولید آجر کشور در استان اصفهان توسط ۷۰۰ کوره آجرپزی تولید می شود و در فراورده های نفتی رتبه دوم به اصفهان تعلق دارد.

رتبه نخست مصرف گازوییل کشور!

حشمتی با اشاره به اینکه رتبه نخست مصرف گازوییل به عنوان یکی از منابع آلاینده به استان اصفهان مربوط است، گفت: موقعیت صنعتی استان اصفهان و قرارگرفتن در چهارراه مواصلاتی و توسعه ی نامتوازن در چند دهه اخیر این استان را با چالش آلودگی هوا روبرو کرده است.

وی افزود: عوامل آلاینده در استان اصفهان را می توان در دو بعد انسان ساز و طبیعی برشمرد که تشکیل دو هزار پرونده قضایی در حاشیه زاینده رود نشان دهنده تغییر کاربری اراضی برای رهایی از آلودگی زندگی شهرنشینی و تراکم و بلندمرتبه سازی ها و رو آوردن به فضای اکولوژیکی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با گریز به ۷۶ شهرک صنعتی مستقر در استان اصفهان گفت: ۱۶ شهرک در شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان بیشترین سهم تولید را به خود اختصاص دادند که ۴.۴ هکتار از مساحت ۵.۷ هکتاری این شهرک ها را در برگرفته است.

وی بر تمرکز شهرک های صنعتی در شعاع ۵۰ کیلومتری استان اصفهان تاکید کرد و افزود: میل توسعه در این شعاع زیاد است و طی ابلاغیه ای که در مرحله نهایی است هرگونه نظارت و استعلام بر توسعه واحدهای صنعتی از اداره کل محیط زیست سلب خواهد شد و به سازمان صنعت، معدن و تجارت واگذار خواهد شد که در آینده بر تبعات زیست محیطی به ویژه آلودگی هوا می افزاید.

سهم کشاورزی در آب بری و اشتغال ۱۱ درصدی

حشمتی به میزان اشتغال در بخش های صنعتی، کشاورزی و خدماتی هم اشاره ای کرد و گفت: ۱۱ درصد اشتغال در بخش کشاورزی و ۴۰.۹ درصد در بخش صنعت و ۴۷.۳ درصد در بخش خدماتی است که علت آن را در استقرار شهرک های صنعتی در شعاع پنجاه کیلومتری اصفهان می توان جستجو کرد.

وی بر مساحت ۱۰ میلیون و هفت هزارهکتاری استان اصفهان که تنها ۵ درصد اراضی آن مستعد کشاورزی است تاکید کرد و گفت: ۵۶۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان اصفهان در حاشیه زاینده رود بالغ بر ۶۵۰ تا ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب را بااشتغال ۱۱ درصدی به خود اختصاص می ده این درحالی است که میل به تغییرکاربری اراضی و ویلاسازی افزایش یافته است.

۵ واحد ریخته گری پلمب شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان کنترل واحدهای آلاینده ریخته گری را برعهده شهرداری دانست و گفت: با تشدید غلظت آلاینده های جوی در ماه های اخیر با همکاری شهرداری ۵ واحد ریخته گری در کلانشهر اصفهان پلمب شد که لازم است همتی مضاعف در راستای استقرار این واحدها در شهرکی با تعامل شهرداری و شرکت شهرک های صنعتی انجام گیرد.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1479415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =