کرونا باز هم سراغ چهره‌ها رفته؟/ اعلام زمان واکسیناسیون

امروز در مهمترین اخبار مربوط به بیماری کرونا، اعلام شد عباس صفاری شاعر نامی کشورمان در اثر این بیماری چشم از جهان فروبسته است. سخنگوی دولت هم از آغاز واکسیناسیون عمومی در اواخر بهار یا تابستان سال آینده خبر داد.

سهراب پارسی پور: هر چند این روزها با خبر افزایش نسبی تعداد تلفات کرونا روبرو هستیم ولی در برخی استانها اعلام شده است روز بدون کرونا را پشت سرگذاشتیم و در تعدادی از استانهای دیگر، مقامات محلی می گویند آمار کرونا در حال افزایش است و احتمالا شاهد طغیان دوباره این بیماری مرگبار باشیم. سرجمع آمار تلفات کرونایی در سراسر استانها حاکی از آن است که امروز ۷۹ نفر از بیماران جان باخته اند و خبر بدتر آنکه بیش از ۶۴۰۰ نفر هم به صورت قطعی ابتلای آنها به ویروس تایید شد. این آمار نسبت به دیروز افزایش بیش از ۲۰۰ نفری را نشان می دهد که احتمالا ظرف یکی دو هفته آینده اثر خود را روی عدد متوفیات که از لحاظ روانی بسیار مورد توجه مردم است، خواهد گذاشت.

بحران کرونا تنها تبعات بهداشتی و اقتصادی ندارد، بلکه روی مسایل عبادی هم اثر سوءگذاشته به صورتی که بسیاری از عبادات گروهی تعطیل شده و حتی عربستان هم تاکنون درباره مراسم حج سال آینده قمری سکوت کرده و هیچکس نمی داند آیا سال آینده عربستان اجازه برگزاری مراسم حج تمتع را می دهد.

از بین هنرمندان هم امروز نیوشا ضیغمی بازیگر جوان سینما، در اینستاگرام خود اعلام کرد مبتلا به کرونا شده است. نیوشا ضیغمی گفته مثبت شدن تست کرونای او یکی از وحشتناکترین تجربیات زندگی اش بوده است.

مهمترین خبر امروز مربوط به حوزه هنر و کرونا را خبر تاسف بار درگذشت شاعر، مترجم و هنرمند ایرانی، عباس صفاری شکل داد. این شاعر ۶۹ ساله ایرانی در کالیفرنیای آمریکا به کرونا مبتلا شد و در بلاد غربت درگذشت.

اخبار مربوط به واکسن هم همچنان در صدر توجه مخاطبان اخبار کرونایی قرار دارد. امروز مخبر دزفولی رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در سنندج اعلام کرد استفاده از تکنیک ویروس کشته شده در کووایران باعث شده است این واکسن در مقابل تغییرات تازه و جهش های مداوم ویروس کرونا، موثر واقع شود. او با اشاره به دستاوردهای ایران در تولید ماسک، اعلام کرد ۱۰۰ میلیون قطعه ماسک در انبارهای این ستاد نگهداری شده و آماده صادرات است.

دکتر مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا هم اعلام کرد تا انتهای بهمن ماه جاری اولین گروه واکسن وارداتی از طریق اتحادیه کوواکس به ایران وارد می شود و پس از آن هم واکسن تولیدی مشترک ایران و کوبا به تولید نهایی خواهد شد و همچنین در این مدت، واردات مستقیم از کشورهای تولید کننده واکسن کرونا، باعث خواهد شد تا برنامه واکسیناسیون در ایران پیگیری شود.

همچنین جان بابایی معاون وزیر بهداشت اعلام کرد مسئولان درتلاش هستند از چند مبدا از جمله شرکت آسترازنکای سوئد واکسن کرونا وارد ایران کنند و امیدواریم این موفقیت به زودی حاصل شود. هر چند امروز اتحادیه اروپایی اعلام کرد این شرکت، تعهد داده است ۸۰ میلیون دوز واکسن به اتحادیه تحویل دهد ولی گفته فقط ۳۱ میلیون دوز واکسن را می تواند به اروپاییان بدهد. اتحادیه اروپایی هم اعلام کرده تا ۸۰ میلیون واکسن تعهد شده از سوی آسترازنکا تحویل داده نشود اجازه خروج واکسن تولیدی این شرکت از اروپا را نخواهد داد.

با وجود این مسئولان امیدوارند از منابع مختلف واکسن کرونا را وارد یا تولید کنند. تلاشی که به خوشبینی مردم برای آغاز واکسیناسیون در پیش از نوروز رنگ تازه می دهد ولی علی ربیعی سخنگوی دولت زمان دیگری را برای آغاز واکسیناسیون عمومی اعلام کرده و امروز در نشست خبری خود گفته در بهار یا تابستان آینده واکسیناسیون عمومی در کشور آغاز می شود. این موعد از آن رو باعث تعجب است که مشخص نیست چرا محموله های وارداتی واکسن از کوواکس و کشورهای تولیدکننده، به محض وارد شدن به کشور مورد استفاده قرار نمی گیرد یا اگر استفاده می شود چرا به عنوان زمان آغاز واکسیناسیون اعلام نمی شود.

ربیعی در نشست خبری امروز خود تلاش داشت این سئوالات را در کنار پاسخ به تبلیغاتی برای زیر سئوال بردن کیفیت واکسن کرونای ایرانی، پاسخ گوید.

پلیس راهور هم اعلام کرد با وجود وضع محدودیتهای سنگین برای تردد خودروها، بیش از ۱۰۶ هزار خودرو ظرف ۲۴ ساعت اخیر نسبت به شرایط کرونا و قرنطینه بی توجه بوده اند که با برگ جریمه روبرو شده اند.

در حوزه ورزشی هم با ابتلای ۴ بازیکن تیم ملی والیبال ساحلی، تمرینات این تیم تعطیل شده و مشخص نیست چه زمانی دوباره هم بازی های دنیای تور و توپ و شنهای ساحلی کنار یکدیگر جمع می شوند. همچنین امروز اعلام شد حشمت مهاجرانی، پیشکسوت فوتبال ایران از بند کرونا رست و از قرنطینه به خانه بازگشت.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1480017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =