اظهارات مهم ربیعی درباره قیمت دلار، منابع ارزی خارج از کشور، واکسن کرونا و  کاهش سطح دسترسی بازرسان آژانس به سایت های هسته ای

سخنگوی دولت گفت: با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، مناسبات اقتصادی ایران در حال ورود به مرحله «پساتحریم» است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی ربیعی سخنگوی دولت امروز در نشست خبری، با بیان اینکه با رفتن دولت ترامپ جهان نیز از حالت تنش خارج شده و شرایط جدید در فضای بین المللی ایجاد شده است، گفت:  فراموش نکرده ایم کانون توجه شرور آمریکایی، ایران عزیز ما بود و متحدان منطقه ای او نیز از هیچ توطئه ای فرو نگذاشتند.

وی افزود: ایران در این میان با مقاومت مردم به رغم همه سختی ها و رنج هایی که تحمل می کردند و تلاش‌های دولت در بی اثر کردن تحریم، با ثبات و استوار باقی مانده است و به لطف الهی در مسیر رشد و توسعه هم قرار گرفته است.  

سخنگوی دولت بیان کرد: در حال حاضر با فروکش کردن انتظارات تورمی و روند رو به رشد صادرات نفتی و غیرنفتی شرایط اقتصادی کشور به سمت بهتر شدن حرکت می کند. به رغم جنگ تحمیلی اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران که در ابتدا و شوک اولیه موجب نوسانات شدید نرخ ارز، کاهش تولیدات صنعتی، ایجاد گسست در چرخه تجارت خارجی و کاهش شدید درامدهای نفتی و غیرنفتی شد اما بالاخره با مقاومت مردم، صبوری و تدبیر منتخبین مردم و دولت تحولات اقتصادی فصل دوم سال ۱۳۹۹ به همت همه فعالان اقتصادی و تدابیر اندیشیده شده حاکی از روند رو به بهبود اقتصاد کشور است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر، ایسنا و ... بخوانید؛

* رشد اقتصادی و رشد اقتصادی بدون نفت در فصل دوم سال جاری به ترتیب به ۵.۱ (۵ ممیز ۱) و ۳.۲ (۳ ممیز ۲) درصد بوده و رشد ارزش افزوده تمام گروه‌های اقتصادی مثبت شده است. در تجارت خارجی میزان صادرات و واردات ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۵.۱ (۲۵ ممیز ۱) و ۲۶.۹ (۲۶ ممیز ۹) میلیارد دلار بوده است و روند تراز نیز رو به بهبود است.

* در این شرایط اهمیت بازارهای اقتصادی ایجاب می کند آرامش لازم در این بازارها برقرار باشد، دولت از همگان می خواهد در این شرایط به حفظ آرامش در جامعه و بازارهای پولی و مالی کمک کنند. از سوی دیگر تدبیر در سیاست خارجی خود به رغم همه فشارهای آمریکایی و نیز فشارهای تعداد قابل توجهی از مخالفان برجام را با همه سختی ها حفظ کرد.

* همین تدبیر موجب عدم موفقیت دولت قبلی آمریکا در ایجاد اجماع جهانی و حتی داخلی کشور خودش شد. جنگ افروزان نتوانستند جنگ جدیدی بر ما تحمیل کنند و ما در داخل کشور زیرساخت های توسعه آتی و اقتصاد مقاوم را دنبال کردیم. ما در داخل کشور شرکت های دانش بنیان را تقویت و گسترش دادیم.

* امروز در ساخت پالایشگاه بید بلند ۶۵  درصد توسط شرکت های دانش بنیان صورت گرفته است. صنعت لوازم داخلی و صنعت کفش و پوشاک و خوراکی ها و همینطور قطعه سازی‌ها به شدت رشد کرده اند. این روزها تلاش دولت در جهت کاهش قیمت ارز به قیمت واقعی، پس گیری سهم بازار نفت جهانی با افزایش تولید نفت،  ایجاد گشایش در ورود منابع ارزی به کشور و اغاز روند مثبت در انتقال ارز و از همه مهمتر افزایش تولید داخلی است.  

* با شکست جنگ اقتصادی، ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته است  و مناسبات اقتصادی کشور در حال ورود به مرحله پساتحریم است، همه باید کمک کنند تا بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند، مدیریت شود و به تعادل برسد.

*ما آنچه که امروز نیاز داریم ایستادن همه جناح‌ها، نهادها و همه جامعه در حمایت از دولت است، در این شرایط دولت در صف مقدم احقاق حقوق ملت است و این را باید تقویت کنیم و هر گونه نشان دادن عدم انسجام در داخل باعث تداوم تحریم و ایجاد دو دستگی در جامعه خواهد بود.

*{ در رابطه با دستاوردهای مهم دولت در حوزه نفت}: روز پنجشنبه افتتاح پالایشگاه گازی بید بلند خلیج فارس یکی از عظیم‌ترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه بود. این طرح پس از ۱۷ سال به عنوان بزرگ‌ترین تاسیسات جمع آوری و فروش گازهای همراه نفت ایران با ظرفیت پالایشی ۲ فاز پارس جنوبی، سالانه یک و نیم میلیارد دلار درآمدزایی خواهد داشت.

* بخش‌های مهم اجرایی این پروژه در دوران تحریم ظالمانه از سوی شرکت های مهندسی و پیمانکاران توانمند داخلی طراحی و اجرا شد. این پالایشگاه با سرمایه گذاری ۳.۴ میلیارد دلار و دارای ظرفیت فروش ۵۶.۶ میلیون متر مکعب است. ۱۵ هزار نفر در دوران ساخت و حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر در دوران بهره برداری اشتغال ایجاد کرده است.

* طرح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در میان فینالیست های جایزه جهانی پروژه‌های برتر و مگاپروژه‌های ۲۰۲۰ رتبه سوم را به دست آورد.

* امروز روز جهانی گمرک است. بی تردید تلاش ها و عملکرد مثبت کارکنان گمرک اثرات زیادی بر توسعه و بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی مردم دارد. این روز را به همه کارکنان گمرک تبریک می گویم. هوشمند کردن گمرک، سرعت بخشیدن به کار فعالان اقتصادی، ایجاد شفافیت و ایجاد زمینه مبارزه با فساد اهدافی بود که در چند سال اخیر در گمرک دنبال شده است.

* گمرک جمهوری اسلامی ایران طی سالیان اخیر اقدام به توسعه سامانه‌های الکترونیکی کرده و در حال حاضر هوشمندسازی گمرک در دست اقدام است. در حال حاضر راه‌اندازی گمرک هوشمند با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با پیاده‌سازی پروژه‌های زیر در دست اقدام است.  

* پیاده‌سازی سامانه جامع امور گمرکی از سال ۹۲ و پنجره واحد تجارت فرامرزی و تلاش بدون وقفه برای تغییر و حرکت از گمرک سنتی و عملیاتی دستی به سمت گمرک مدرن و الکترونیکی که سبب شده تا زمان انجام تشریفات گمرکی در رویه صادرات از ۷ روز به کمتر از یک ساعت و در رویه واردات از ۲۶ روز به ۳ روز تقلیل یابد.

* راه اندازی گمرک موبایل که امکان اظهار کالا از هر کجا و هر زمان توسط صاحبان کالا را فراهم می‌کند سبب تسهیل و تسریع اظهار کالا به گمرک خواهد شد که علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های فعالان اقتصادی، دسترسی آنها به اطلاعات و آمارهای گمرکی را آسان‌تر می‌سازد.

* به‌کارگیری کنترل‌های نامحسوس و غیرمزاحم با استفاده از تجهیزات پلمب الکترونیک، ایکس‌ری، دوربین‌های مداربسته، راهبند و پلاک خوان و…) در جهت تسهیل تشریفات و فرآیند گمرکی از دیگر اقدامات است.

* بکارگیری تجهیزات ایکس ری، انعقاد قرارداد به صورت BOO با بهره‌گیری از توان بخش خصوصی(با اعتباری بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان) برای ساخت ۱۳ دستگاه X-Ray کامیونی که یک دستگاه آن تا پایان سال‌جاری در گمرک نصب خواهد شد.

* با به‌کارگیری مدیریت ریسک هوشمند، ارائه خدمات در مسیر سبز (سطح یک) به بیش از ۵۱ % رسیده است، اجرای برنامه فعالان اقتصادی مجاز از دیگر اقدامات گمرک در جهت ارائه تسهیلات گمرکی به منظور توسعه و تقویت صادرات و حمایت از واحدهای تولیدی بوده است که در این راستا تاکنون بالغ بر ۳۵۰ شرکت شناسایی و از تسهیلات فعالان مجاز برخوردار شده اند.  

* اقدامات دولت در مسئله کرونا،  ابتدا لازم است در مورد کرونا به این نکته اشاره کنم که با توجه به تغییر دولت در آمریکا و روی کار آمدن دولتی که دست کم ادعا دارد برخلاف دولت قبلی ضد علم نیست و ادعا می کند در مبارزه با کرونا خوب عمل خواهد کرد، انتظار می رود انتقال منابع ارزی متعلق به خود ایران را  برای مبارزه با کرونا و گسترش سلامت و تامین غذا آزاد نماید و تحریم بانکی برای اتصال منابع ارزی به سرعت پایان یابد.

* تاکنون ۱۰۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به کرونا شده و مرگ و میر از دو میلیون نفر گذشته است. کرونا همچنان قربانی می گیرد. ویروس های جهش یافته و کشنده در برخی نقاط جهان مشاهده شده است. در تهران نیز بستری شده های سنین ۵ تا ۱۷ ساله افزایش یافته است.  

* واکسن موضوع مهم در افکار عمومی است، مراحل ساخت سه واکسن ایرانی در بنیاد برکت، انستیتو رازی و انستیتو پاستور به خوبی به پیش می رود و این امید هست که در اواخر بهار یا تابستان سال آینده مردم ما از واکسن ایرانی که کاملا در دسترس عموم خواهد بود استفاده کنند.

* با نهایی شدن قرارداد تامین واکسن، واکسیناسیون گروههای پرخطر در دهه فجر آغاز خواهد شد.  

* خوشبختانه هیچ شهر قرمزی در کشور وجود ندارد و فقط ۱۹ شهر نارنجی هستند، در حال حاضر موقعیت کشور در مهار بیماری ستودنی است و قابل قیاس با اروپا و دیگر کشورها نیست اما کماکان خطر عدم رعایت پروتکل و تجمع های غیر ضرور و نیز غفلت از خطر شیوع ویروس یا جهش یافته از اروپا و ایجاد موج جدید وجود دارد.

*در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه جمعی از نمایندگان مجلس به دنبال عدم اجرای صحیح قانون تامین کالاهای اساسی یا همان یارانه معیشتی، از دولت به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکایت کردند و معتقدند چرا دولت به طور واضح بیان نمی‌کند که به چند نفر و به چه شکلی خدمات یارانه‌ها ارائه شده است؟ تصریح کرد: خوشبختانه پیشرفت های تکنولوژیک در دنیای امروز، کاربرد فناوری اطلاعات جهت ارائه خدمت به مردم و همچنین ایجاد شفافیت است و تهیه و صحت و سقم گزارش ها را بالا برده است.

* فلسفه دولت الکترونیک سهولت و استفاده از تکنولوژی است، پیشتر در خصوص یارانه معیشتی گفتم که بر اساس بررسی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۹ میلیون نفر مشمولین کمیته امداد و بهزیستی براساس طرح کلی، نفری ۱۲۰ هزارتومان دریافت می کنند.

* پیشتر در خصوص یارانه معیشتی گفتم که بر اساس بررسی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۹ میلیون نفر مشمولین کمیته امداد و بهزیستی براساس طرح کلی، نفری ۱۲۰ هزارتومان دریافت می کنند. علاوه بر آن ۹ میلیون نفر هم، تاکنون به حدود ۲۶ میلیون نفر نیز یارانه یکصد هزار تومانی پرداخت شده است و الباقی نیز انجام خواهد شد.  

*{با اشاره به اینکه قطعا این حجم از اطلاعات با سامانه های دقیق بانکی قابل رصد است}: اظهاراتی مانند اینکه در یک مرحله، مردم بگویند یارانه نگرفته اند یا در هر خانه ای بیکار وجود، آمار اشتباه و غلطی است.

*{با اشاره به اینکه طرح این مسائل یا ناشی از بهره برداری سیاسی یا ناشی از استفاده ابزاری از مشکلات مردم است}: به نظر من به جای اظهار نظرهای کلی و غیر قابل رصد اگر ابهامی وجود دارد، با مراجعه و استفاده از سامانه رفاه ایرانیان قابل دسترسی و رصد است‌؛تردید ایجاد نکنید.

*{ در رابطه با اینکه ایران دقیقا در چه تاریخی اقدام به کاهش سطح دسترسی بازرسان آژانس به سایت های هسته ای خود خواهد کرد}: براساس زمان ابلاغ قانون از سوی مجلس شورای اسلامی، اولین قدم‌های محدودسازی بازرسان مربوط به پروتکل های الحاقی در هفته اول اسفند ماه آغاز می شود.

*البته باید توجه داشته باشیم که بازرسی های مربوط به توافقنامه پادمانی همچنان پابرجا خواهند ماند و عمده بازرسی ها و دوربین ها مربوط به این توافقنامه پادمانی است که طبق روال ادامه خواهد یافت.

*{در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه با توجه به اینکه تفسیر قوانین جاری کشور با مجلس شورای اسلامی است و در نهایت نیز شورای نگهبان به عنوان مفسر قانون اساسی قوانین جاری را بررسی می کند و در صورتی که مغایرت با شرع و قانون اساسی نباشد تایید می کند، اما این در حالی است که رئیس دفتر رئیس جمهور می گوید قوانین مشکل دار را ابلاغ نمی کنیم. آیا موضع دولت در خصوص قوانین این است که اجرای قانون را به صورت سلیقه ای اجرا کند؟}: من نمی دانم آقای واعظی چه گفتند از این رو به آن اشاره نمی کنم اما موضع دولت در حالت کلی این است که تفسیر قانون اساسی، تفسیر قانون عادی و اجرا و ابلاغ قانون مقوله های کاملا جداگانه ای هستند.

*مطلب دیگر این است که قانونمداری و قانونمندی همواره مورد تاکید رئیس جمهور بوده است و همه اعضای دولت متعهد به قانونمداری هستند.

*همه متعهد هستند که قانون را اجرا کنند و تا کنون نیز بر همین سیاق عمل شده است، اقانون مدنی نیز در مورد عدم ابلاغ قانونی که رئیس جمهور آن را مغایر قانون اساسی می داند یا اشکال مهم حقوقی مهمی در آن دیده است راه حل ارائه کرده است و صریحا آورده است که رئیس مجلس می تواند خود قانون را به روزنامه رسمی بفرستد.  

* از این رو کار قائم به شخص نیست و قانون صریحا راه حل خود را آورده است و  در۴۰ سال گذشته بر همین منوال بوده است و همچنین اختیار روسای جمهور هم به رسمیت شناخته شده است.
*در واقع قانون اساسی و قانون مدنی طی ۴۰ سال گذشته به همین نحوه خوانده و فهمیده شده است و این برداشت ملاک عمل است. بنابراین،  اجرای قانون و ابلاغ قانون دو امر جداگانه است و دولت خود را بر اجرای قانون مکلف می داند.

*{ در پاسخ به سوال دیگری در خصوص موضع دولت درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه سعودی}: ابتدا از اعلام اشتیاق وزیر امور خارجه عربستان به تعامل با ایران استقبال می کنیم اما استقبالی که آنها از ارتباط و طرح های پیشین ایران در گسترش مناسبات دوستانه در منطقه کرده اند را ناکافی می دانیم.

* ما همواره اعلام کرده ایم که آماده گفتگو با همه کشورهای همسایه از جمله عربستان سعودی برای رفع اختلافات هستیم، اما تا وقتی به این اطمینان نرسیم که ذهنیت آنها بازی حاصل جمع جبری صفر نیست و آن را کنار گذاشتهاند، لفاظی های به ظاهر همکاری جویانه را نمی توانیم بیش از حد جدی بگیریم.  

* تکرار این توصیه از طرف ما تازگی ندارد که چشم امید بستن به حمایت کشورهای بیرون از منطقه برای هیچ کشوری امنیت و قدرت نمی آورد.  

* ما قبلا هم گفته ایم که تمام کشورهای منطقه در کنار ایران، امنیت آور و صلح آور برای منطقه خواهند بود. البته این نوع ادعاهای وزیر خارجه عربستان سعودی نوعی فرار از مسئولیت و لاپوشانی اشتباهات گذشته است.

* امیدوارم روزی برسد که همسایگان ما در عربستان سعودی به الزامات تعامل دوستانه پایبند باشند و برای نشان دادن حسن نیت خود از ادبیات شایسته تری که بازتاب اراده واقعی برای آغاز تعامل سازنده باشد، بهره بگیرند، ما قبلا هم در غالب طرح هرمز و ... دیدگاه خود را اعلام کرده بودیم.

*{ در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با سیلی خوردن دو روز قبل یک سرباز توسط یک نماینده مجلس و واکنش دولت نسبت به نقض حقوق شهروندی}: همانگونه که فرمانده پلیس راهور تهران اعلام کرد کار سرباز کاملاً قانونی بوده و بنابر اظهار مسئولان ناجا مستنداتی هم مبنی بر برخورد فیزیکی وجود داشته است.  براساس حقوق شهروندی، اصل بر رعایت قانون است و همه در برابر قانون مساوی هستند.

* اتفاقی که افتاد خلاف قانون و خلاف اخلاق است و امید است برای دفاع از سربازان وطن رسیدگی کامل از طرف مجلس و محاکم قضایی صورت بگیرد؛ اجازه دهید بیش از این در این مورد بحثی نداشته باشم.

2727

کد خبر 1480061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =