نمایش جام باستانی گیلان با قدمت ۲ هزار سال

تسنیم نوشت: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: «جام رشی» گیلان با قدمت ۲ هزار ساله در آیین افتتاح موزه صیادی به نمایش در می‌آید.

مسعود حلاج‌پور اظهار داشت: یکی از خاستگاه‌های صیادی در گیلان شهر پره‌سر بوده و«پره» به معنی جایی است که در گذشته صیادان در آن صیادی می‌کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان عنوان داشت: صید و صیادی در گیلان و به‌ویژه منطقه پره سر علاوه بر قدمت بسیار زیاد نقش مهمی در زندگی مردم داشته است.

حلاج‌پور افزود: در این راستا احداث موزه صید و صیادی شهر پره سر با هدف حفظ این هویت تاریخی در دستور کار اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان قرار گرفت.

وی گفت: در موزه صید و صیادی در شهر پره سر ابزار آلات و اشیای صیادی تاریخی که در کاوش‌های باستان‌شناسان در دریا به دست آمده و ابزاری که در گذشته صیادان از آن استفاده می‌کردند جمع‌آوری می‌شود.

حلاج‌پور از قرارگیری قایق «تنه درختی» در موزه مذکور خبر داد و افزود: در گیلان در گذشته از قایق‌هایی تحت عنوان «تنه درختی» استفاده می‌شد که این قایق‌ها حدود ۳ هزار سال در تاریخ گیلان قدمت دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: یکی از هویت‌های تاریخی صیادی استان گیلان «جام رشی» بوده که با حدود ۲ هزار سال قدمت اکنون در موزه ملی ایران باستان تهران قرار دارد.

وی افزود: در این جام تمام اصول و فنون مربوط به گذشته صیادی در گیلان و تاریخ صیادی در سپیدرود اعم از نوع ابزار مورد استفاده، نحوه صیادی و انواع ماهی‌های صید شده با نقوش زیبا ترسیم شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: در نمایشگاهی که در سال‌های اخیر در کشور اسپانیا برگزار شده بود از نقوش ترسیم شده در این جام برای مزین کردن سالن نمایشگاه استفاده کردند.

حلاج‌پور افزود: در این راستا رایزنی‌هایی با موزه ملی ایران باستان در تهران صورت گرفته که در آیین افتتاح موزه صید و صیادی در پره سر، «جام رشی» به مدت یک الی ۲ روز به نمایش گذاشته شود.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1480670

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =