تحت پوشش قرار گرفتن ۷۰۰هزار نفر از جمعیت ارومیه با افتتاح مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب

با افتتاح مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب ارومیه، ۷۰۰هزار نفر از جمعیت ارومیه تحت پوشش قرار خواهدگرفت و با برنامه‌ریزی و احداث مدول چهارم تا افق ۱۴۲۰، بالغ بر یک میلیون نفر از جمعیت مرکز استان آذربایجان‌غربی تحت پوشش قرارخواهندگرفت.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، جمعی از خبرنگاران استان از تصفیه‌خانه فاضلاب ارومیه و از آخرین مراحل پیشرفت مدول سوم بازدید کردند.

بهره‌برداری از ۲۶ طرح آب و فاضلاب در روستاهای آذربایجان‌غربی

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی از بهره برداری ۲۶ طرح آب و فاضلاب در روستاهای استان همزمان با دهه فجر خبر داد و گفت: برای اجرا و آماده بهره برداری شدن این طرح‌ها بیش از ۳۲۵ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
علیرضا رضوی افزود: این طرح‌ها در روستاهای سلماس، مهاباد و نقده اجرا و با بهره برداری از آنها ۸ هزار و ۲۷۵ خانوار با ۳۰ هزار و ۲۱۴ نفر جمعیت از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار می‌شوند.
وی، اجرای ۵۸/۴ کیلومتر لوله گذاری خط انتقال و شبکه توزیع آب، حفر و تجهیز دو حلقه چاه و احداث مخزن آب به ظرفیت ۱۸۰ مترمکعب را از اقدامات انجام شده در این راستا اعلام کرد.
رضوی، بهره برداری از پروژه احداث شبکه جمع آوری، خط انتقال و ایستگاه پمپاژ فاضلاب منطقه کوی رابری در میاندوآب را از دیگر طرحهای افتتاحی همزمان با ایام دهه فجر اعلام کرد و افزود: این طرح با صرف ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار اجرا و در آن، ۱۲/۵ کیلومتر شبکه جمع آوری، چهار کیلومتر خط انتقال و یک باب ایستگاه پمپاژ فاضلاب به ظرفیت ۱۳۰ مترمکعب در ساعت احداث شده است.

تصفیه خانه فاضلاب ارومیه

تصفیه روزانه ۸۰۰۰۰ مترمکعب فاضلاب

مدیر دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان‌غربی گفت: تصفیه‌خانه فاضلاب ارومیه در ۴ مدول برنامه‌ریزی شده که مدول یک با تحت پوشش قرارگرفتن ۲۰۰هزار نفر و ظرفیت ۴۰۰۰۰ مترمکعب در روز در سال ۸۱ آغاز و در سال ۸۷ به بهره‌برداری رسید و مدول دوم نیز با همین ظرفیت در سال ۸۷ آغاز و در سال ۹۳ افتتاح شد ضمن اینکه هر دو مدول از سیستم لجن فعال بیولاک بهره می‌گیرد.
وحید مینایی افزود: مدول سوم تصفیه‌خانه نیز در سال ۹۴ آغاز شده و قرار است با افتتاح کامل آن جمعیت بالغ بر ۳۰۰۰۰۰ نفر و ظرفیت تصفیه ۶۰۰۰۰ مترمکعب را فراهم آورد ضمن اینکه این مدول از سیستم اس‌بی‌آر "SBR" بهره می‌گیرد و فاز اول آن اسفند ماه امسال و فاز نهایی در خرداد سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
وی ادامه داد: برای این مدول، تاکنون بیش از ۴۰میلیارد تومان هزینه شده است.
مینایی اظهارکرد: مدول چهارم نیز با محوریت تحت پوشش قرار گرفتن یک میلیون نفر از جمعیت ارومیه در سال ۱۴۰۰ یا ۱۴۰۱ وارد فاز مطالعاتی خواهدشد و پیش‌بینی احداث آن تا سال ۱۴۲۰ انجام خواهدشد.
مینایی گفت: هم‌اکنون ۴۰ میلیون مترمکعب پساب تصفیه خانه با خط انتقال ۶.۵ کیلومتر و قطر ۱۸۰۰میلیمتر و با افتتاح مدول سوم تا ۵۱.۱ میلیون مترمکعب بصورت سالانه پساب تصفیه شده وارد دریاچه ارومیه خواهدشد.

48

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1480889

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =