بزرگ‌ترین نبرد زمینی جهان پس از جنگ جهانی دوم

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رژیم بعث می‌خواست با استفاده از اصل غافل‌گیری یک هفته ای به تهران برسد.

 دشمن بعثی انقلاب اسلامی ایران به این دلیل به مرزهای کشورمان حمله کرد که نظام ایران را ضعیف و از هم گسیخته می دید. آنها فکر می کردند با انقلابی طرف هستند که چون یک ساله است پس به راحتی از بین می رود. همین گونه شد که به ایران اسلامی حمله کردند و در برنامه هایشان بود که یک هفته ای به تهران می رسند؛ یک هفته ای که هشت سال طول کشید و در آخر کار هم به پایتخت نرسیدند که نرسیدند. 

ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه نیروی تازه تاسیس بسیج ارکان اصلی مقاومت ایران اسلامی در برابر ارتش بعثی و استکبار جهانی بودند و در این نیز فداکاری های بسیاری انجام دادند؛ فداکاری هایی که در عملیات های مختلف چه در خاک ایران و چه در خاک دشمن بعثی انجام گرفت. اما شاید بد نباشد که بدانید اولین عملیان رزمندگان ایرانی در خاک رژیم بعث کدام عملیات بود؟

عملیات رمضان؛ نخستین عملیات رزمندگان ایرانی در خاک دشمن بعثی

عملیات رمضان راس ساعت ۲۱ بیست‌ودوم تیرماه ۶۱ از پاسگاه مرزی زید آغاز شد. عملیات رمضان با رمز «یا صاحب‌الزمان ادرکنی» در چهار محور و پنج مرحله طراحی و اجرا شد تا با عبور از خط مرز بین المللی، یک زمین مثلث شکل به وسعت ۱۶۰۰ کیلومتر مربع تصرف شود. این منطقه از شمال به کوشک و طلائیه و پاسگاه‌های مرزی در جنوب هویزه و حاشیه جنوبی هور الهویزه و از غرب به رودخانه اروند (در نقطه تلاقی دجله و فرات به نام القرنه) تا شلمچه در غرب خرمشهر، و از شرق به خط مرزی شمالی – جنوبی و از کوشک تا شلمچه منتهی می‌شد.

در تابستان ۱۳۶۱ نیروهای عراقی تقریباً از تمامی خاک ایران دفع شده بودند و همزمان هم رژیم صهیونیستی لبنان را اشغال کرده بود. در این زمان صدام با بهانه قرار دادن اشغال لبنان از سوی اشغالگران قدس به دنبال طرح صلح بود تا در قبال صلح؛ نیروهای کمکی به فلسطین فرستاده شوند و تهران درخواست‌های مکرر بغداد برای صلح را رد نمود؛ زیرا مشخص بود که صدام و رژیم صهیونیستی می خواهند تمرکز جمهوری اسلامی ایران را بر هم بریزند.

هنگامی که انجام عملیات رمضان در خاک عراق قطعی شد برخی در تهران با ایده جنگ با رژیم بعث در خاک دشمن مخالف بودند؛ استدلال آنها هم این بود که با ورود نیروهای ایرانی به خاک دشمن ایران وجهه اخلاقی خود را از دست خواهد داد و همچنین همدردی ایجاد شده در بین کشورهای اسلامی با ایران از بین خواهد رفت. با همه باید و نبایدها سرانجام عملیات رمضان انجام شد. تحلیل‌گر رادیو آلمان هدف ایران از این عملیات را خاموش کردن توپخانه ۳۰ کیلومتر بردی عراق عنوان کرد و شبکه دوم تلویزیون آلمان هم اعلام کرد که تهران به تهدیدهای خود عمل کرد و جنگ وارد مرحله جدیدی شد.

نام عملیات: آفندی رمضان
رمز عملیات: بسم الله القاصم الجبارین یا صاحب الزمان ادرکنی
تاریخ شروع: ۲۲/۴/۶۱
ساعت شروع: ۲۱:۳۰
مدت زمان: ۱۷ روز
منطقه عملیات: غرب جاده اهواز - خرمشهر (شرق بصره) منطقه‌ی عملیات از سمت شرق به جاده اصلی اهواز - خرمشهر و از سمت جنوب به اروندرود به شکل مثلث قائم‌الزاویه متساوی الساقین است که در مجموع ۲۷۰۰ کیلومتر مربع را شامل می‌شود.

از جمله دستاوردهای عملیات رمضان می‌توان به تصرف منطقه‌ای به وسعت ۴۰۰ کیلومتر مربع و انهدام کامل لشگر ۹ زرهی ارتش بعث اشاره کرد.

وقتی رسانه‌های غربی در مورد حمله ایران هشدار می دهند

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به گزارش‌هایی از رادیو بی. بی. سی، مقاله نشریه‌های نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پست در روزهای قبل از انجام عملیات رمضان، می‌نویسد: خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از "هنری کاتو"سخنگوی آن روزهای وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: «ایران ده‌ها هزار سرباز را در طول مرز خود با عراق متمرکز کرده و آماده حمله به عراق است.»

رادیو بی. بی. سی نیز در برنامه خبری خود در این ‌باره گفت: «اظهارات اخیر مقامات ایرانی و گزارش‌های مربوط به نقل و انتقالات نیروهای ایرانی در مرز عراق، باعث نگرانی‌هایی در موردحمله احتمالی و قریب‌الوقوع ایران به عراق شده است.»

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت: «مقامات آمریکایی معتقدند که تعداد زیادی از نیروهای ایران در نزدیکی مرز عراق مستقر شده‌اند و احتمال دارد که در ظرف چند روز آینده به آن کشور حمله نمایند.» این روزنامه به نقل از منابع اطلاعاتی امریکا اعلام کرد که چند لشکر از ارتش ایران برای حمله به شهر بصره موضع گرفته‌اند.

نیویورک‌تایمز سپس افزوده است: «در روزهای اخیر در ایران صحبت از یک حمله نهایی به عراق و سرنگون کردن فردی بوده است که دو سال قبل جنگ علیه ایران را آغاز کرد.» این روزنامه به نقل از مقامات آمریکایی نوشته است: «آنان (آمریکاییان) نهایت کوشش خود را به کار خواهند برد تا ایران را از حمله به خاک عراق منصرف کنند، ولی با وجود این، تمام علائم و شواهد حاکی از این است که چنین حمله‌ای قریب‌الوقوع است.»

روزنامه واشنگتن‌پست نیز درباره حمله ایران به ارتش بعث، نوشته است: «ایران خود را برای یک حمله همه‌جانبه به عراق، آماده می‌کند و این مسئله هراس بزرگی در چندین کشور حوزه خلیج‌فارس به وجود آورده است.»

واشنگتن‌پست سپس به نقل از مقامات وزارت دفاع آمریکا نوشت: «۸۰ هزار سرباز ایرانی اکنون در مرزهای ایران و عراق مشغول صف‌آرایی هستند و ممکن است ظرف چند روز آینده جنگ تازه‌ای میان ایران و عراق آغاز گردد و اگر تهاجم ایران به پیروزی بینجامد، ممکن است این حملات به سقوط صدام حسین رهبر عراق منجر شود، ضمناً پیروزی احتمالی ایران می‌تواند سایر کشورهای عرب خلیج‌فارس را در معرض حمله اسلام‌گرایان ایرانی قرار دهد که در این صورت، جبهه جدیدی برای امریکا و متحدانش در منطقه نفت‌خیز خلیج‌فارس بازخواهد شد.»

این عملیات که به خوبی انجام شد تنها یک نقص داشت و آن هم مربوط به مرحله پایانی یعنی احداث خاکریز بود که آن هم به علت ضعف لشکر ۸ فجر در پاکسازی منطقه بود و به همین علت هم ماشین آلات مهندسی زیر آتش تانک‌ها و تیربارها قرار گرفت و نتوانست به موقع برسد.

ماشین آلات مهندسی ساعت۳:۳۰صبح به منطقه رسیدند. آن‌ها باید خاکریزی به طول ۹کیلومتر را در ۴۵ دقیقه احداث می‌کردند، اما هنگامی که دیدند که این کار ممکن نیست عقب نیشنی کردند. البته به هیچ وجه این‌کار جنبه عقب‌نشینی نداشت، زیرا در یک شب بیش از۷۰۰ دستگاه تانک و نفربر از بین رفت. ساعت۳:۴۰عقب‌نشینی با کد "عابد-۸" آغاز شد؛ این عقب‌نشینی به بهترین شکل ممکن اجرا شد.

اما مشکلی در عقب‌نشینی پیش آمد و آن هم در گردان حبیب بن مظاهر از تیپ ۲۷ محمدرسول الله (ص) نمود پیدا کرد. مشکل این بود که بی‌سیم بی‌سیم چی گم شده بود و گردان تا ساعت ۵:۰۰ نمی‌دانستن که باید عقب‌نشینی کند. ساعت ۵، معاون تیپ ۲۷ به سوی گردان حبیب رفت و آن‌ها را مطلع کرد، اما در حین بازگشت به شهادت رسید. بعد از این عملیات فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تصمیم گرفتند لشکری ضربتی به نام "لشکر فتح" که متشکل از ۵ تیپ از قوی‌ترین تیپ‌های سپاه به نام‌های ۲۷ محمدرسول الله،۱۴امام حسین،۸ نجف،۲۵کربلا و ۳۳ المهدی (عج) تشکیل دهند. 

در عملیات رمضان رزمندگان اسلام به همه اهداف از پیش تعیین شده خود نرسیدند. گفته می‌شود که عملیات رمضان بزرگ‌ترین نبرد زمینی جهان پس از جنگ جهانی دوم بوده ‌است. در این نبرد، سه موج جداگانه از سپاهیان داوطلب در زمینی مسطح به سوی بصره حرکت کردند.

216216

کد خبر 1480910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =