اظهار نظر نوبخت در مورد متوسط حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به بازنشستگان و فرهنگیان اطمینان داد که منابع مالی لازم برای اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین و طرح رتبه بندی فرهنگیان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده شده و این روند در سال آتی نیز ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت  با اشاره به وضعیت ذینفعان لایحه بودجه ۱۴۰۰، از جمله حقوق‌بگیران دولتی و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی و بازنشستگان،  گفت: از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ موفق به تثبیت نرخ ارز شدیم، نرخ تورم دو رقمی را یک رقمی کردیم و نرخ رشد اقتصادی را مثبت و حتی در یک سال به صورت دو رقمی درآوردیم.

وی با اشاره به اینکه پیش از این افزایش حقوق سنواتی سالانه یک بار اتفاق می‌افتاد و کم و بیش روال قابل تحملی را ایجاد کرده بود؛ ادامه داد: اما با شرمندگی، سه سال تحریم، محاصره اقتصادی و کاهش شدید منابع ارزی از صد و چند میلیارد دلار به چند میلیارد دلار؛ شرایط اقتصادی سختی را رقم زد. در حال حاضر با همین منابع ارزی محدود کشور را اداره می کنیم. همانطور که شما با قلت منابع، در حال مدیریت هزینه منزل هستید ما هم در نگاهی کلان با همین شرایط در حال اداره کشور هستیم. در این سالها شرایط موجود ایجاب می‌کند که واقع‌بینانه تر عمل کنیم.

رئیس سزامان برنامه و بودجه، با بیان اینکه انتظارات خیلی بیش از آنچیزی است که به آن عمل شده است؛ به محدودیت‌های زیادی اشاره کرد که مانع از این امر شده و افزود: از ۱۴ مرداد به دانشگاه باز خواهم گشت و امیدوارم نیروهای تازه نفس در دولت بعد بهتر از این دولت عمل کنند. ۳۲ سال پیش در مجلس کار خود را آغاز کردم و هم اکنون در این سن، در حال ترک مسند هستم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مجموعه اقدامات حمایتی دولت در سال ۱۳۹۹ از اقشار مختلف، از مطالبه و توقع مردم درباره اینکه «آیا این اقدامات در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه خواهد داشت؟»؛ یاد کرد و افزود: در چند ماهه اول سال ۱۴۰۰ افتخار ادامه این مسیر را خواهم داشت. ضمن اینکه تمامی این موارد در بستر لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده شده است که در کمیسیون تلفیق نیز این موارد بررسی شد.

وی در واکنش به نظرات کاربران و سوالات آنها در فضای مجازی گفت: اولین تقاضا از سوی اعضای هیات علمی وزارت علوم مطرح شده است که خواهان همسان سازی حقوق با اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند. این اقدام در اسفند سال ۱۳۹۸ انجام شد و مجوز لازم برای هم ترازی به وزارت علوم و وزارت بهداشت داده شده تا در هم ترازی و تطبیق اقدامات لازم را انجام دهند. بخش نخست آن انجام شد و باید همچنان دنبال شود. در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم پیشنهادی ارائه شد و سازمان برنامه و بودجه هم آن را تایید کرد اما بدون هیچ دلیلی در کمیسیون تلفیق به تصویب نرسید. البته امروز مجددا وزیر محترم علوم برای پیگیری این موضوع به سازمان برنامه آمد و می‌کوشیم این همسان سازی را در سال ۱۴۰۰ هم اجرایی کنیم.

به گفته وی، برای کارمندان این وزارتخانه هم مجوزهای لازم صادر شده تا همچون دیگر کارمندان از امتیازات فصل دهم استفاده کنند. کما اینکه به کارمندان وزارت علوم قول داده بودم؛ منابع لازم برای این منظور در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است. به این ترتیب برای سال آینده نه تنها همسان سازی هیات علمی دانشگاه علوم و علوم پزشکی را خواهیم داشت، بلکه همه کارکنان این وزارتخانه نیز از امتیازات فصل دهم برخوردار می‌شوند.

نوبخت در پاسخ به مطالبات فرهنگیان در زمینه رتبه‎بندی آنان نیز گفت: وزارت آموزش و پرورش پیش نویس لایحه این موضوع را به دولت داده و در دستور کار دولت است. منابع آن را نیز در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی کرده‌ایم. هرآنچه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مصوب شود؛ برای رتبه بندی فرهنگیان اجرایی خواهیم کرد؛ چون حق قانونی این عزیزان است. تاکید می‌کنم که هیچ یک از این افزایش‌ها، بدون پشتوانه قانونی نیست. هم شما استحقاق آن را داشتید و هم ما موارد قانونی را لحاظ کردیم.

وی در واکنش به کامنت‌های فرهنگیان کشور که نگران مبالغ محدود برای اجرای طرح رتبه بندی این قشر بودند نیز عنوان کرد: نگران مبالغ رتبه بندی فرهنگیان نباشید. چون علاوه بر ردیف آن، یک ردیف تکمیلی هم برای آن در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه از رقم افزایش قانونی ردیف‌ها نیز می‌توانند برخوردار شوند. مشکلی برای رتبه بندی فرهنگیان نخواهیم داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پیرامون مطالبات کادر بهداشت و درمان نیز عنوان کرد: بودجه وزارت بهداشت و درمان، در سال بعد ۲,۳ برابر رشد یافته است که به دلیل امکان جذب ۵۳ هزار نفر کادر جدید بهداشت و درمان و پرداخت فوق العاده ویژه آنهاست. نیروهای عزیز شرکتی و قراردادی هم بدانند که استخدام آنها در اولویت است و اجرای سریعتر آن را دنبال می‌کنیم تا حسب توافقات صورت گرفته در چارچوب قانون اجرایی شود.

نوبخت تاکید کرد: اقدامات اجرا شده برای کادر درمان در سال جاری بویژه در زمینه فوق العاده ویژه، در سال بعد ادامه خواهد یافت. تلاشمان را خواهیم کرد که از زحمات همکاران شرکتی و قراردادی نیز تقدیر و مراحل استخدامی آنها نیز انجام شود.

نوبخت: متوسط سرانه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید 8.8 میلیون تومان می‎شد

متوسط سرانه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید ۸.۸ میلیون تومان می‎شد

وی در مورد متناسب سازی حقوق بازنشستگان نیز تصریح کرد: مدل اجرای این موضوع در دو بخش بازنشستگان لشکری و کشوری و تامین اجتماعی متفاوت بود. ۵۰ هزار میلیارد تومان برای این منظور اختصاص دادیم که ۱۸ هزار میلیارد تومان آن برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بازنشستگان لشکری و کشوری بود و ۳۲ هزار میلیارد تومان برای ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفراز بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفته شد. تمامی مبلغ ۱۸ هزارمیلیارد تومان برای این منظور اختصاص داده شد؛ اما به دلیل یک مشکل قانونی فقط ۳۰ درصد مبلغ ۳۲ هزار میلیارد تومان به بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت شد. اگرچه متوسط سرانه بازنشستگان تامین اجتماعی باید ۸,۸ میلیون تومان می‎شد اما به دلیل این منع قانونی محقق نشد. برای رفع این مشکل جلسات مختلفی با وزیر رفاه و تامین اجتماعی داشتیم که آخرینش چهارشنبه هفته گذشته بود. لایحه‌ای هم به مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم. این اطمینان را به شما عزیزان می دهم که بودجه لازم برای این منظور در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیز دیده شده است.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری در سال آینده همچنان ادامه خواهد یافت. برای بازنشستگان تامین اجتماعی هم با این سازمان در حال گفت و گو هستیم تا یک مرحله دیگر این طرح را در سال جاری اجرایی کنند ضمن اینکه منابع مالی لازم برای اجرای این موضوع در سال ۱۴۰۰ نیز تامین شده است. خرسند خواهم شد که ایده ها و نظرات شماها را هم دریافت کنیم و به گونه‌ای این طرح اجرایی شود که به عدالت نزدیکتر باشد.

نوبخت در واکنش به نظر کارمندان سازمان زندانها نیز گفت: اعتبار لازم برای اجرای قانون تسری سازمان زندان‌ها در سال ۱۴۰۰ دیده شده و مشکلی در این زمینه نیست. از اول فروردین ماه این موضوع اجرایی خواهد شد.

وی افزود: حقوق سربازان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نسبت به امسال دو برابر شده است و امیدواریم سربازان عزیز از این امکانات بهره مند شوند.

رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور در پایان سخنان خود به مخاطبانش گفت: ممکن است صد در صد مطالبات شما عملیاتی نشده باشد اما در حد مقدورات این افتخار را داریم که با توجه به شرایط اقتصادی موجود، نظام مناسبی را برای سال آینده هم در نظر بگیریم که با رفتن ما، آن نظام ادامه یابد و به مطالبات شما در وزارت بهداشت و وزارت علوم پاسخ داده شود.

وی افزود: در ده ماه گذشته با برگزاری ۹ برنامه گفت و گوی زنده و گردآوری مطالبات و نظرهای شما عزیزان، کوشیدیم که زمینه اجرای این مطالبات را فراهم کنیم. تا پایان دوره خدمت در سال ۱۴۰۰ نیز تلاشمان را ادامه خواهیم داد. انسان‎های منصف و بزرگواری همیشه هستند که شرایط را درک می‎کنند و گاهی به ما خدا قوت می‌گویند و عده‌ای هم معتقدند که بیش از این می‌شد کار کرد که امیدواریم کسانی که پس از ما می آیند، بهتر پاسخ بدهند.

۲۲۳۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1481624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • **** IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  1 0
  جناب آقای نوبخت امیدواریم وعده هایتان اجرا شود باتشکر فراوان ... فرهنگی بازنشسته
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  واقعاکه
 • سیدمنصوراسدی IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 1
  سلام جناب آقای دکتر نوبخت بلاخره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه شد
 • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  امیدواریم ...
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  جناب آقای نوبخت من بازنشسته تامین اجتماعی هستم آیا با یک میلیون نهصد هزارتومان میشود زندگی کرد ؟ حداقل بگیر هستم
 • IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  جناب نوبخت ، در مورد دادن آمار ، دقت بفرمایید !
 • محسن IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  شنیدن کی بود مانند دیدن
 • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  اقا نوبخت انشالا...که ایندفعه عمل باشه نه حرف
 • تقی US ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  تشکر
 • زهره IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  امید وارم حرف با عمل یکی باشد
 • محمد از تبریز DE ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  بالاخره مطالبات اضافه تدریس معلمان چه شد هنوز از پرداخت خبری نیست.
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  یا خدا
 • ali IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  0 0
  تورو خدا به داد بازنشسته‌های تامین اجتماعی برسید، مخصوصا حداقل بگیران،مثل من، که دارن با حقوق 2200000 زندگی که نه، سعی بر زنده ماندن داریم، آخه 8میلیون وعده داده شده کجا، 2میلیون ما کجا؟ همش ب فکر بازنشستگان کشوری هستین، مگه ما بازنشستگان تامین اجتماعی تو این کشور زندگی نمی‌کنیم، تورو خدا سال 1400دیگه مثل سال 99نکنید،یه تناسب سازی چندرغازی300، 400 تومنی اونم خرداد ماه، درحالی که بازنشستگان کشوری از فروردين ب حقوقشون اضافه شد
 • IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  0 0
  پرداخت حق بیمه برای تامین شدن است اما متاسفانه بازنشستگی مساوی فقر است
 • IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  0 0
  سازمان تامين اجتماع بهتر است اول به مشكلات حقوقى يا زده ميليونى خانواده زير خط فقر تامين اجتماع رسيدگى كند
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  0 0
  مسؤلين محترم به فکر بازنشسته ها باشید
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  0 0
  لطفا سریع تر انجام بدین
 • جعفر نیا IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  0 0
  جناب اقا نوبخت با سلام شمارا بقران بداد ما مستمر بکران برسید با این خقوق بخدا کرایه خانه هم نمیشه
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  0 0
  حقوق بازنشسته ها باید متناسب باشه والسلام
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  0 0
  درودبر شما
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
  0 0
  اقای نوبخت به فکر ما باشید
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۹
  0 0
  آقای نوبخت دلسوزتر از همه مسولین هست خدا حفظش کنه برامون