ایزدخواه: از بودجه ۹۸ بحران بنزین درآمد و از بودجه ۹۹ بحران بورس بیرون می‌آید

روح الله ایزدخواه، نماینده مردم تهران در مجلس، درمخالفت با کلیات لایحه بودجه گفت: از بودجه سال ۱۳۹۸ بحران بنزین درآمد و از بودجه سال ۱۳۹۹ بحران بورس و از بودجه سال ۱۴۰۰ نیز میخواهند بحران ارز در بیاورند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روح الله ایزدخواه، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی صبح امروز مجلس با اشاره به این موضوع که اصلاحات ساختاری مقدم بر اصلاحات پولی و مالی است گفت: تا مسئولان بانک‌های خصوصی سرکش را کنترل نکنند، افزایش یارانه فایده‌ای ندارد بلکه مردم را فقیرتر می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به قسمت هایی از کتاب هنر تحریم گفت: سیاست تحریم امروز متمرکز بر نرخ ارز است. و در این کتاب می‌خوانیم که می‌خواستند تحریم‌های جدید اعلام کنند اما دیدند دولت خودش می‌خواهد روی ارز اقداماتی انجام دهد که ارز افزایش پیدا کند که در نهایت منجر به بحران مرغ شد. ما نباید در سال ۱۴۰۰ به این بحران‌ها بربخوریم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع که اغتشاشات سال ۱۳۷۲ دقیقا از افزایش ارز شروع شد ظرف چند ماه میزان ارز از ۲۵۰ تومان به ۷۵۰ تومان رسید و تورم ۵۰ درصدی به ملت تحمیل شد، گفت: از بودجه سال ۱۳۹۸، بحران بنزین درآمد، از بودجه سال ۱۳۹۹ بحران بورس درآمد و می‌خواهد از بودجه سال ۱۴۰۰ بحران ارز در بیاورند.

ایردخواه: از بودجه ۹۸ بحران بنزین درآمد و از بودجه ۹۹ بحران بورس بیرون می‌آید

وی پس از قدردانی از زحمات کمیسیون تلفیق به این موضوع اشاره کرد که علم اقتصاد یک علم رفتاری است تا حسابداری و در ادامه گفت: نمایندگان بدانند که اصلاحات، اصلاحات روی کاغذ در جامعه طور دیگری رقم می‌خورد. وقتی این صحبت می‌شود که ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار است تغییر کند پایان این گفت و گو را جامعه تعیین می‌کند و مسئولان که این صحبت را شروع کردند نمی‌توانند رفتار مردم را کنترل کنند.

ایزدخواه در ادامه افزود:  اطلاعات محرمانه‌ای دارم که ثابت می‌کند این روش به سرانجام نخواهد رسید وضع ارز ۴۲۰۰ تومانی یک سیاست غلط بود برای این‌که دولت بتواند ارز آزاد را در بازار بالا ببرد. بعضی به این استناد می‌کنند که ارز ترجیحی به میزان ۳۰ درصد گوشت گوسفند را کاهش داد. سوال ساده اینجاست که مگر گوسفند مثل مرغ تا ۹۰ درصد به نهاده‌های دامی وابسته است؟

وی در انتها پس از بیان این موضوع که  ما در شرایطی هستیم که یک دولت مسئولیت ناپذیر و ناکارآمد بر سر کار است سیاست‌های پولی و مالی وقتی امکان اعمال دارند که یک دولت مقتدر بر سر کار باشد نه یک دولتی که هنوز بودجه تصویب نشده اعلام کرده که آن را اجرا نخواهد کرد، گفت: نمایندگان دقت کنند که ما روی کاغذ می‌گوییم اصلاح کردیم دولت در آینده زیربار نخواهد رفت و بودجه ضعیف نامش می‌شود بودجه مجلس.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1482352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =