مسکو: بهانه‌تراشی‌های آمریکا برای تحریم روسیه است

فارس نوشت: سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه اخیر سیاستمداران آمریکایی در حمایت از چهره غربگرای مخالف دولت روسیه و درخواست برای تحریم مقامات مسکو، گفت واشنگتن همواره به دنبال بهانه برای اعمال تحریم‌های ضد روسی است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به اظهارات «میت رامنی» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی که خواستار اعمال تحریم علیه مقامات روسی در ارتباط با پرونده «الکسی ناوالنی» مخالف غربگرای دولت روسیه شده بود، گفت آمریکا همیشه بهانه‌های مختلف برای اعمال تحریم‌های ضد روسی می‌تراشد و برای این کار نیاز به دلیل خاصی ندارد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وی در این خصوص گفت: همین هفته پیش، یک ماه پیش، شش ماه پیش نبود که آن‌ها (مقام‌های آمریکایی) قول تحریم دادند؟ وقتی این را می‌شنوم، همه دفعات قبلی که آن‌ها قول تحریم دادند را به یاد می‌آورم. بهرحال، بهانه‌ها کاملاً متفاوت هستند. آن‌ها به (بهانه) نیاز ندارند. آن‌ها همیشه یک چیزی پیدا می‌کنند و می‌سازند.

این دیپلمات روس تاکید کرد تحریم‌ها علیه روسیه باید تلافی شود اما مسکو این کار را نه به شیوه تهاجمی بلکه به روشی کاملاً سنجیده انجام خواهد داد.

زاخارووا در توضیح این مسئله گفت: انجام اقدامات سنجیده و غیرتهاجمی همیشه مفیدتر و موثرتر است. اقدام متقابل قطعاً باید انجام شود. اگر اقدام متناسب و فراخور انجام نشود، ایالات متحده حس مصونیت کامل خواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه سه شنبه شب (به وقت تهران) موضع مداخله‌جویانه غرب و درخواست برای آزادی ناوالنی را رد و به کشورهای غربی توصیه کرد در امور داخلی روسیه دخالت نکنند.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این زمینه گفت: «در امور داخلی یک کشور مستقل دخالت نکنید. ما به همه توصیه می‌کنیم که به رفع مشکلات داخلی خود بپردازند.»

وزیر خارجه آمریکا پیشتر با دخالت در امور داخلی روسیه، به حکم دادگاهی در این کشور در محکومیت چهره غربگرای مخالف  دولت روسیه اعتراض کرد.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در مورد حکم صادر شده برای «آلکسی ناوالنی» چهره مخالف دولت روسیه گفت، ایالات متحده عمیقا در مورد صدور حکم زندانی شدن ناوالنی نگران است و خواهان آزادی فوری اوست.

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان و از متحدان درجه اول آمریکا نیز همگام با همتای آمریکایی خود در توییتی در این زمینه مدعی شد: «این اقدام ضربه به آزادی‌های اساسی و حاکمیت قانون در روسیه است. پیش از این نیز در سال ۲۰۱۷، کمیسیون عالی حقوق بشر اروپا از پیگرد خودسرانه این پرونده انتقاد کرد. ناوالنی باید فوراً آزاد شود.»

311311

کد خبر 1482872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =