ایندیپندنت فاش کرد: فشار به جانسون درباره عربستان

ایسنا نوشت: روزنامه ایندیپندنت از فشارها بر بوریس جانسون برای توقف حمایت از جنگ عربستان در یمن پرده برداشت.

به نقل از عربی ۲۱، جان استون، نویسنده این گزارش در ایندیپندنت تصریح کرد، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در اولین سخنرانی خود درمورد سیاست خارجه گفت که جنگ در یمن منجر به "یک فاجعه انسانی و استراتژیک" شده است و باید پایان یابد. وی دستور توقف قراردادهای مربوط به فروش سلاح به عربستان را نیز داد.

 

این روزنامه نوشت که انگلیس به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا حامی قوی عربستان بود؛ عربستانی که از شش سال قبل اقدام به حملات هوایی به یمن می‌کند.

انگلیس حمایت فنی را برای حملات به یمن ارائه داد و نیروهایی را برای حفاظت از تاسیسات نفتی عربستان مستقر کرد و حتی بعد از اینکه دادگاهی در انگلیس دستور به توقف فروش سلاح به عربستان را بنا به دلایل انسانی داد، اما انگلیس فروش سلاح به این کشور را از سر گرفت.

لیزا ناندی، وزیر دولت در سایه انگلیس در بیانیه‌ای خواهان توقف حمایت انگلیس از عملیات عربستان در یمن شد، چراکه این اقدام باعث می‌شود که انگیس در عرصه بین الملل در انزوا بماند.

وی افزود، تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای توقف حمایت آمریکا از عملیات‌ها در یمن نشانگر تحول در افکار عمومی جهانی است و باعث می‌شود که انگلیس از گام‌های همپیمانان عقب بماند.

وی ادامه داد: وزیران در حال حاضر باید دست به تحرکی بزنند که انتظار برای آن طولانی شده است و قراردادهای تسلیحاتی با عربستان را متوقف کنند و به نقش انگلیس در این نزاع که منجر به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان شده است، پایان دهند.

دیوید میلیبند، وزیر خارجه پیشین انگلیس و مدیر کمیته نجات بین المللی در مصاحبه با بی بی سی گفت: به صراحت، انگلیس نقش مهمی در توقف این جنگ دارد، اما انگلیس در حمایت از موضع بایدن جهت رها کردن ائتلاف تحت امر عربستان تا به الان شتابی نشان نداده است.

وی از آمریکا و انگلیس خواست تا در درج نام انصارالله به عنوان یک گروه "تروریستی" تجدیدنظر کرده و کمک‌های بسیاری را به یمن بفرستند و دست به تحرکات سیاسی و دیپلماتیک بزنند.

ساره وولدرون، از کمپین علیه تجارت سلاح نیز گفت: دولت آمریکا بزرگترین تاجر سلاح در جهان است و این تصمیم جدید اقدامی مهم در راستای پایان دادن به این جنگ هولناک خواهد بود. نیروهایی که تحت هدایت عربستان هستند، جان هزاران غیرنظامی را گرفته و مدارس، بیمارستان‌ها و منازل را بمباران کردند، هرچقدر که وضعیت خطرناک باشد، اما آنها بر حمایت سیاسی مطلق و پشتیبانی نظامی از جانب دولت انگلیس حساب باز کرده اند، باید این حمایت متوقف شود، همچنین قراردادهای تسلیحاتی که باعث ضرر بسیاری شده‌اند.

فیلیپ ناصیف، از سازمان عفو بین الملل نیز گفت: باید هر گونه معاملات سلاح با عربستان و امارات متوقف شود تا از ارتکاب جنایت‌های بیشتر در یمن جلوگیری شود.

310 310

کد خبر 1483671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =