۰ نفر
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۰۸:۱۹

مجموعه شعر «شاید گناه از عینک من باشد» سروده علیرضا طبایی در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب عرضه می شود.

به گزارش خبرآنلاین، مجموعه شعر «شاید گناه از عینک من باشد» آخرین مجموعه منتشرشده علیرضا طبایی که به عنوان برگزیده دومین دوره جایزه شعر خبرنگاران هم معرفی شد از سوی انتشارات داستان‌سرا در نمایشگاه کتاب تهران حضور دارد.

مجموعه شعر «شاید گناه از عینک من باشد» از دو قسمت تشکیل شده است؛ قسمت اول، «شیوایی‌ها»، مجموعه غزل‌های علیرضا طبایی از سال 1338 است تاکنون و دفتر دوم با عنوان «نیمایی‌ها» که سروده های نیمایی این شاعر است. در دفتر شیوایی‌ها که مجموعه غزل‌های علیرضا طبایی است؛ عشق و پیری و مفاهیم ترکیبی این دو غالب است. شاعر در این شعرها مرگ را خیلی نزدیک خود تصویر کرده و در بازی فصل‌ها دائم حکایت پاییز و زمستان کرده است، نمونه ای از اشعار این دفتر را در زیر می خوانیم:

از شعر «تا درهم آمیزد مرا با من...»

امشب کسی در من تو را می‌خواهد از من
بی‌خواب‌تر، بی‌تاب‌تر، بیگانه‌ای دیر آشنا با من
در هم شکسته زیر این آوار بی‌هنگام پیری، حیف!
نومید‌تر، ویران‌تر از من، زیر این آوارها با من

***
از شعر «... با برف زمستان آخرین گل»

در برگریزانی چنین ای سرخ گل، تنهاترین گل
آیا چه خواهی کرد با برف زمستان، آخرین گل

شاید گناه از عینک من باشد

طبایی در دفتر دوم این اثر با عنوان «نیمایی‌ها» اشعاری با مضمون پیری و ناامیدی برای آبادانی میهن را گردآوری کرده است. در زیر نمونه ای از آن را می خوانید:
چه لحظه‌های تری دارند
درخت‌های نگون‌سار، در برهنگی آب‌های پاییزی!
چه لحظه‌هایی:
آمیزه‌ سکون و سکوت و برگ!
چه لحظه‌هایی: آمیزه‌ سکوت و سکون، مثل ایستایی مرگ!

بنابراین گزارش مجموعه‌ غزل «تندر اما ناگهانی‌تر» شامل 100 غزل این شاعر است که به گفته وی دچار افراط و تفریط نشده‌اند. مجموعه «یک تندر، اما ناگهانی‌تر» غزل‌هایی تازه سروده‌شده و همچنین بخشی از غزل‌هایی است که در کتاب‌های دیگر این شاعر مانند «جوانه‌های پاییز»، «خورشید آن‌سوی دیوار» و «از نهایت شب» آمده‌اند. سروده های این شاعر از سال 50 تاکنون در این مجموعه‌ای که در مرحله تدوین نهایی قرار دارد، گردآوری شده است.

مجموعه‌ شعر نیمایی این شاعر با عنوان «گزارش به آینده» شامل 60 شعر نیمایی جدید است که تاکنون در جایی منتشر نشده‌اند. این کتاب که تدوین نهایی خود را سپری می کتد؛ گزیده‌ای از شعرهای شاعران مختلف از سال 1320 یعنی بعد از «افسانه» نیما یوشیج تا امروز است برای عرضه در نمایشگاه کتاب منتشر شده است.

از علیرضا طبایی متولد 14 آذرماه سال 1323، تاکنون مجموعه‌های «جوانه‌های پاییز» (پیروز، 1344)، «از نهایت شب» (بامداد، 1350)، «خورشیدهای آن‌سوی دیوار» (توس، 1360) و «گزیده‌ آثار کوتاه از شاعران معاصر» (پدیده، 1351) منتشر شده‌اند.

291/60

کد خبر 148377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =