کاهش قابل توجه پرندگان تهران/ علت؛ آلودگی هوا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: ایجاد شهرهای اکولوژیک با هدف ساخت و ساز بهتر و ایجاد بستر مناسب برای تولید کمتر کربن و مصرف انرژی کمتر در این شهرها است و در بسیاری از نقاط دنیا در حال توسعه است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، سعید محمودی در آیین اختتامیه مسابقه بزرگ عکاسی تنوع زیستی شهر تهران که  عصر روز گذشته در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار شد، گفت: اگر بخواهیم مشکلات محیط زیستی تهران را حل کنیم باید از تجربیات دنیا در حل مشکلات شهرهای بزرگ استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر به تاریخچه شهرهای بزرگ دنیا نگاه کنیم نشان می دهد که پس از جنگ جهانی دوم شهرها با سرعت زیادی و بدون توجه به اصول شهرسازی و استفاده از منابع، توسعه یافته و رشد کردند و این توسعه تا جایی پیش رفت که در دهه ۷۰ میلادی جایی برای نفس کشیدن در شهرهای بزرگ اروپا باقی نگذاشت، افزود: در آن زمان تصمیماتی از سوی جامعه بین المللی برای تغییر برنامه های محیط زیستی و توسعه شهری گرفته شد، تا جایی که در دهه ۸۰ برنامه جدیدی برای توسعه شهر ها با نام شهرهای اکولوژیک مطرح شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع تنوع زیستی و حفظ آن، گفت: به مردمی که شهرها زندگی می کنند باید رفتار مسئولانه در قبال محیط زیست را آموزش داد و این اساس کار برنامه های آموزش محیط زیست است. 

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش های موجود تعداد گونه های پرنده در تهران نسبت به سال های گذشته کاهش قابل توجهی داشته است و این اتفاقی است که به دلیل آلودگی ها و شرایط نامطلوب محیط زیستی در تهران ایجاد شده است، بیان داشت: پرندگان بایواندیکاتور زیستی هستند و هرکجا که وضعیت پرندگان مطلوب باشد نشان دهنده شرایط بهتر محیط زیست، فضای سبز و تولید اکسیژن است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: بسیاری از پرندگان مانند پرستوها و چکاوک ها که در شهرها بودند امروزه کمتر مشاهده می شوند و این تلنگری است برای ما تا نگاهمان را نسبت به محیط زیست شهری تغییر دهیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: شهرداری تهران با وجود تمام مشکلات، خوشبختانه موضوعات محیط زیستی را مد نظر قرار داده و محیط زیست استان تهران نیز در کنار شهرداری تهران تلاش می کند تا بتوانیم آینده بهتری به لحاظ محیط زیستی برای شهر تهران داشته باشیم.

گفتنی است این برنامه با حضور آرش میلانی عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران، سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، حجت الاسلام میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، سید حمید موسوی شهردار منطقه یک وشینا انصاری مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار و و از برگزیدگان ١٠ اثر برگزیده و برتر  این جشنواره با اهدا لوح و تندیس قدردانی شد.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1483931

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =