سازمان محیط زیست: صنایع آلاینده در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران مستقر می‌شود

تسنیم نوشت: مدیرکل محیط زیست استان تهران بر ضرورت بازنگری در قانون ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران تأکید کرد و گفت: متأسفانه این قانون به درستی اجرا نمی‌شود.

سعید محمودی مدیرکل محیط زیست استان تهران یکی از منابع آلودگی شهرهای کشور را کارخانجات و صنایع عنوان و اظهار کرد: بیش از ۵۰ سال است که قانون ممنوعیت استقرار صنایع و کارخانجات در شعاع ۱۲۰ کیلیومتری تهران تصویب شده، اما نسبت به آن بی‌توجهی می‌شود.

وی با اشاره به تصویب قانون ممنوعیت استقرار صنایع و واحدهای آلاینده در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران، گفت: هدف قانونگذاری از تصویب این قانون، جلوگیری از آلودگی هوای شهرهای کشور بوده و معتقدم که قانونگذار نگاه بلندمدتی در این حوزه داشته است.

مدیرکل محیط زیست استان تهران با تأکید بر اینکه وضعیت آلودگی هوای شهرهای کشور روز به روز و سالانه بیش از پیش رو به وخامت می‌رود، تصریح کرد: اگر چاره‌ای اساسی در این زمینه با همکاری همه دستگاه‌ها و بخش‌های مرتبط انیشیده و راهکاری اجرایی نشود، در سال‌های آتی، با خطراتی به مراتب بیشتر از امروز در زمینه آلوگی هوای شهرها مواجه خواهیم بود.

محمودی ضمن تأکید بر ضرورت تقویت نظارت بر اجرای قانون ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران، گفت: این قانون در سال ۱۳۴۶ و با هدف مقابله با تراکم جمعیت و نیز تمرکززدایی جمعیتی شهر تهران تصویب شده تا علاوه بر مقابله با پیشرفت آلودگی هوا، توسعه متوازن برای شهرهای دیگر کشور نیز ایجاد شود، اما متأسفانه این قانون به درستی اجرا نمی‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت بازنگری در قانون ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران، افزود: با گذشت بیش از ۵۰ سال از تصویب این قانون، وضعیت جمعیتی و گستردگی شهری تهران تغییرات و تحولات اساسی داشته که باید با توجه به شرایط موجود در آن بازنگری شود.

مدیرکل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه قانون ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران در جهت صیانت از سلامتی شهروندان تهرانی تدوین و تصویب شده است، گفت: این قانون مانعی در مسیر توسعه اقتصادی ایجاد نمی‌کند و تمام دستگاه‌ها ملزم به اجرای دقیق ضوابط و آیین‌نامه‌های این قانون هستند.

محمودی ادامه داد: به طور قطع اعطای هرگونه مجوزی در استان تهران با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی صادر می‌شود و نظارت دقیقی نیز بر حُسن اجرای قانون ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران خواهیم داشت، اما سایر دستگاه‌ها نیز باید همکاری‌های لازم را با محیط زیست داشته باشند.

مدیرکل محیط زیست استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: استقرار واحدهای صنعتی در راستای توسعه اقتصادی تهران، ضروری است، اما نکته قابل توجه این است که توسعه در شرایطی ایجاد می‌شود که موازین زیست‌محیطی نیز در راستای رونق اقتصادی و به طور توأمان مدنظر قرار گیرد.

۴۷۲۳۱
کد خبر 1454822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =