پژمان جمشیدی باز هم دست خالی ماند، «یدو» درخشید

سی و نهمین دوره از جشنواره فیلم فجر با اهدای جایزه بهترین فیلم به «یدو» به پایان راه رسید، پرویز پرستویی و پژمان جمشیدی با دست خالی به خانه بازگشتند و «یدو»‌ با شش سیمرغ ستاره مراسم شد.

مهسا بهادری: سی و نهمین جشنواره فیلم فجر با دبیری محمدمهدی طباطبایی‌نژاد، در حالی روز چهارشنبه(۲۲ بهمن) به پایان رسید که از شانزده فیلم حاضر در جشنواره، نُه فیلم موفق به کسب سیمرغ بلورین و یا دیپلم افتخار در رشته‌های مختلف شدند، محمد احسانی (مدیر فرهنگی) در کنار سینماگران برگزیده ادوار جشنواره فیلم فجر؛ ساره بیات (بازیگر)، مرتضی پورصمدی (مدیر فیلمبرداری)، بهرام توکلی (نویسنده و کارگردان)، نیما جاویدی (نویسنده و کارگردان)، سیدجمال ساداتیان (تهیه‌کننده) و مصطفی کیایی (نویسنده و کارگردان) از داوران سی و نهمین جشنواره فیلم فجر بودند.

در بین شانزده فیلم راه یافته به جشنواره، سینمایی‌های «شیشلیک» با کارگردانی محمدحسین مهدویان، «ستاره بازی» با کارگردانی هاتف علیمردانی، «رمانتیسم عماد و طوبا» با کارگردانی کاوه صباغ‌زاده، «منصور» با کارگردانی سیاوش سرمدی، «گیجگاه» با کارگردانی عادل تبریزی، «تی تی» با کارگردانی فرنوش صمدی، «خط فرضی» با کارگردانی فرنوش صمدی که در بخش‌های مختلف کاندید دریافت سیمرغ بلورین شده بودند، با دست خالی به خانه بازگشتند و بیست هفت جایزه بین نُه فیلم سینمایی تقسیم شد.

در اینباره بیشتر بخوانید:

رضا عطاران بهترین بازیگر مرد جشنواره فجر شد، رویا افشار بهترین بازیگر زن

وقتی همه به احترام علی انصاریان، در جشنواره فیلم فجر ایستادند

محمد حسین مهدویان که در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، با سینمایی«درخت گردو» موفق به کسب پنج سیمرغ بلورین شده بود، امسال با سینمایی «شیشلیک» در بخش بهترین نقش مکمل مرد با بازی پژمان جمشیدی، در بخش بهترین چهره پردازی توسط شهرام خلج، بهترین صدا بردار توسط هادی ساعد و بهترین طراحی لباس توسط بهزاد جعفری و محمد حسین کرمی نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد. پژمان جمشیدی که با ایفای این نقش در این فیلم، توانست برای دومین بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین شود نتوانست سیمرغ را به خانه ببرد و اینگونه «شیشلیک» محمد حسین مهدویان نتوانست در هیچ یک از این چهار بخش سیمرغی را از آن خود کند.

پژمان جمشیدی باز هم دست خالی ماند، «یدو» درخشید
پژمان جمشیدی در مراسم اختتامیه سی و نهمین جشنواره فیلم فجر

هشت فیلم سینمایی دیگر با نام‌های «ستاره بازی» در دو بخش، «رمانتیسم عماد و طوبا» در دو بخش، «منصور» در دو بخش، «گیجگاه» در دو  بخش، «تی تی» در یک بخش و «خط فرضی» در دو بخش کاندید دریافت سیمرغ بلورین شدند اما هیچ کدام جایزه‌ای نگرفتند.

اتفاقی که در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برای جواد عزتی رخ داد، امسال برای هوتن شکیبا تکرار شد. سال گذشته عزتی با ایفای نقش در پنج فیلم سینمایی نتوانست نامزد بهترین نقش اول مرد یا نقش مکمل برای هیچ فیلمی شود. امسال و در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر هم، بازی، تغییر چهره، تغییر سایز و تیپ سازی هوتن شکیبا در فیلم سینمایی «ابلق» و «تی تی» مورد توجه هیات داوری قرار نگرفت که با واکنش‌ برخی، از جمله الناز شاکردوست، را به همراه داشت.

خود شاکردوست هم هر چند نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن نقش اول شده بود، اما برنده جایزه نشد و در این بخش سیمرغ به رویا افشار و دیپلم افتخار به ستاره پسیانی اهدا شد.

پژمان جمشیدی باز هم دست خالی ماند، «یدو» درخشید
هوتن شکیبا در سینمایی«ابلق»

البته در این میان هم برخی از فیلم‌ها با دست پُرجشنواره را ترک کردند که در ادامه نگاهی می‌اندازیم به این فیلم‌ها. فیلم سینمایی«یدو» با کسب شش جایزه درصدر این جدول قرار دارد.

نام فیلم

عوامل سازنده

جوایز

«یدو» با کسب شش جایزه

کارگردان: مهدی جعفری

تهیه کننده: محمدرضا مصباح

سیمرغ بلورین بهترین فیلم،  بهترین کارگردانی، دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن، بهترین صدابرداری، بهترین صداگذاری، بهترین فیلمبرداری

«بی همه چیز» با کسب پنج جایزه

کارگردان: محسن قرائی

تهیه کننده: جواد نوروز بیگی

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین موسیقی متن، بهترین تدوین، بهترین طراحی لباس

«زالاوا» با کسب پنج جایزه

کارگردان: ارسلان امیری

تهیه کننده: روح الله برادری و سمیرا برادری

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردان (فیلم اول)، بهترین بازیگر مرد (نقش مکمل)، بهترین صدابرداری، دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری

«ابلق» با کسب چهار جایزه

کارگردان: نرگس آبیار

تهیه کننده: محمدحسین قاسمی

سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، بهترین بازیگر زن (نقش مکمل)، بهترین جلوه‌های ویژه بصری، بهترین چهره‌پردازی

«تک تیرانداز» با کسب دو جایزه

کارگردان: علی غفاری

تهیه کننده: ابراهیم اصغری

سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی، بهترین جلوه‌های ویژه میدانی

«روشن» با کسب دو جایزه

کارگردان: سید روح الله حجازی

تهیه کننده: جواد نوروز بیگی

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد، بهترین فیلمبرداری

«روزی روزگاری آبادان» با کسب یک جایزه

کارگردان: حمیدرضا آذرنگ

تهیه کننده: علی اوجی

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه

«مامان» با کسب یک جایزه

کارگردان: آرش انیسی

تهیه کننده: مجید برزگر

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن

«مصلحت» با کسب یک جایزه

کارگردان: حسین دارابی

تهیه کننده: محمدرضا شفاه

دیپلم افتخار برای بهترین کارگردان (فیلم اول)

۵۸۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1485148

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =