استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، هدف مروجین خرافه گرایی را عبور از ساحت دین گرایی درجامعه ایران دانست.

تقی آزاد ارمکی، در گفتگو با خبرآنلاین، درباره انگیزه ها و اهداف ترویج خرافه گرایی از سوی برخی از کنشگران سیاسی در جامعه ایران، گفت: خرافه گرایی ای که امروز در حوزه سیاست در کشور ما وجود دارد، عبور از ساحت دین گرایی جامعه ایرانی است. یعنی خرافه گرایی با هدف عبور از ساحت یک نظام سیاسی مدرن دین گرا ترویج می شود. به نظر من، این خرافه گرایی تز گذر از رهبری، قانون اساسی و جمهوری اسلامی است.

وی افزود: مروجین خرافه گرایی این کار را برای گذر از روحانیت و مرجعیت انجام می دهند اما کارشان معنا و مدلول اندیشه ای هم دارد.

آزاد ارمکی در تشریح مدلولات اندیشه ای عملکرد مروجین خرافه گرایی گفت: پروژه این ها طراحی و ایجاد یک شبه جامعه مرید و مرادی ایلیاتی است. از دل این پروژه، جامعه ای بیرون می آید که ماهیتاً سنتی است. ما الان همچنان در متن بازاندیشی مستمر سنت و مدرنیته سیر می کنیم. اما سنت گرایان رادیکال، که خرافه گرایی را ترویج می کنند، در پی بازاندیشی سنت نیستند بلکه در پی بازگشت به سنت از نوع رادیکال آن و نفی مدرنیته هستند. این ها می خواهند همه قواعد بازی مدرن را به هم بریزند. یعنی ما قرار است که با یک رابطه مرید و مرادی در مناسباتی شبیه به مناسبات سنتی ایلیاتی مواجه شویم.

استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران افزود: باستانگرایی، و تمایل این ها به حذف تمام مناسبات جهان مدرن ناشی از همین امر است. بازی در جهان مدرن فی نفسه سخت است و برای این جریان سیاسی به مراتب سخت تر است. اینکه دائماً انتخابات برگزار شود و مجلس خبرگان باشد و رئیس جمهور هر چهار سال یکبار انتخاب شود، به هر حال امور سختی است. این جریان سیاسی خرافه گرا نیازی به انجام چنین کارهایی نمی بیند. این ها در پی بازگشت به فهمی بسیار ابتدایی از سنت هستند که مطابق آن دیگر نیازی به این بازی های مدرن نیست.

تقی آزاد ارمکی درباره شانس تحقق ایده آل های جریان سیاسی خرافه گرا گفت: این پروژه اساساً شکست خورده است. همیشه در ایران گرایشی انحرافی و حاشیه ای به موضوع مهدویت وجود داشته است. بابی گرایی هم ناشی از همین گرایش بود. مهدویت گرایی انحرافی کنونی در جامعه ما نیز پدیده ای شبه بابی گرایی است. این طور جریان ها دیر یا زود کنار می روند و جامعه مسیر خودش را طی می کند.

/27218

کد خبر 148515

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • هادی IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۹
    0 1
    با تشکر فراوان از شما در بازتاب چنین خبرهایی که با اعتقادات سروکاردارد لطفا بیشتروبیشتر به این موضوعات بپردازید تا کار از کار نگذرد.