۰ نفر
۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
افزایش ۲۲ درصدی واردات موبایل در 10 ماه

معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران اعلام کرد: در 10 ماهه امسال حدود ۱۰ میلیون و ۳۶۶ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش یک میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار به وارد کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین، آرزو غنیون، معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران در یادداشتی نوشت: میزان واردات کالاها در ده ماهه سال جاری ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار بوده است که گوشی تلفن همراه به عنوان دومین کالای وارداتی ۵.۵ درصد کل واردات کشور را به خود اختصاص داده است. این کالا در ده ماهه سال گذشته بالغ بر هشت میلیون و ۴۲۹ هزار دستگاه و به ارزش یک میلیارد و ۳۶ میلیون دلار بوده است.

پیاده سازی و اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه، اقدامی اساسی در حوزه جلوگیری از ورود غیر قانونی و قاچاق این کالای مصرفی به داخل کشور بوده است، از طرفی ماخذ حقوق ورودی پایین (۵%) تخصیص یافته به این کالا به لحاظ عدم وجود یا محدود بودن صنایع الکترونیکی تولید گوشی‌های هوشمند در داخل کشور و از طرفی ماهیت مصرفی بودن این کالا با توجه به طول عمر مفید (عمر مصرفی) آن نیز روند ورود گوشی تلفن همراه را تسهیل کرده است. شایان ذکر است محدودیت در تعداد ورود گوشی تلفن همراه به طریقه مسافری برای مسافران ورودی به کشور را از دیگر دلایل افزایش واردات گوشی تلفن همراه به طریق تجاری می‌توان برشمرد.

باتوجه به واردات ۱۱ میلیون و ۱۸۴ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه در کل سال ۹۸، انتظار می‌رود روند افزایشی واردات این کالای مصرفی در دو ماهه پایانی سال جاری نیز تداوم داشته باشد.

اما نکته قابل توجه این است که متوسط ارزش هر دستگاه گوشی تلفن همراه وارداتی طی ده ماهه سال جاری حدود ۱۶۳ دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حکایت از رشدی ۳۲ درصدی دارد (بیش از یک سوم).

عدم ثبات نرخ دلار و به تبع آن عدم ثبات در قیمت انواع ارزهای خارجی و بالاخص رشد قیمتی نرخ انواع ارزها طی سال جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشتهُ تاثیر مستقیمی در افزایش قیمت وارداتی آن داشته است.

223224

کد خبر 1485761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =