سالانه حدود ۳۰ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی مدرن در کشور اجرا شده است

به گفته مشاور وزیر نیرو و قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران به طور متوسط هر سال در کشور حدود ۳۰ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی مدرن اجرا شده است.

 به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی این خبر را مهندس محمد حاج رسولیها که به منظور بازدید از روند عملیات اجرایی و بررسی موانع و مشکلات شبکه آبیاری و زهکشی قلعه چای به شهرستان عجب شیر سفر کرده بود، اعلام کرد .
وی گفت: وزارت نیرو پس از وقوع پدیده خشکسالی دهه گذشته و بازنگری در اراضی پایاب سدهای کشور،  مطالعه و اجرای دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی پایاب سدهای کشور را در دستور کار قرار داد که در حال حاضر از این میزان ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار اجرا شده و اجرای بقیه نیز در دست اقدام است. 
مشاور وزیر نیرو در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه به دلیل محدودیت‌های مالی و اعتباری استفاده از ظرفیت مشارکت های مردمی برای تکمیل پایاب شبکه‌های آبیاری و زهکشی در تمام نقاط کشور یک ضرورت است،  اظهار داشت : مطالعه و اجرای ۲۰ درصد اهداف باقی مانده وزارت نیرو در اجرای شبکه های آبیاری و زهکشی مدرن بایستی در برنامه‌های توسعه هفتم و هشتم اقتصادی ، اجتماعی دنبال شود .
قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه با اشاره به ظرفیت ها و شرایط مناسب شبکه آبیاری و زهکشی قلعه چای شهرستان عجب شیر و دستور وزیر نیرو برای ساماندهی هرچه سریعتر آن از تشکیل کارگروهی به مسئولیت فرماندار شهرستان و عضویت مسئولان استانی ذیربط با استفاده از اعتبارات دولتی و مشارکت‌های مردمی برای این پروژه خبر داد و اظهار امیدواری کرد : امیدواریم با این تدبیر بتوانیم ظرف مدت معینی از ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی ساحل راست این شبکه بهر ه برداری کنیم.
مهندس حاج رسولیها همچنین به فرماندار ، بهره‌برداران و ذینفعان شبکه آبیاری و زهکشی سد قلعه چای پیشنهاد کرد از تجارب موفق به دست آمده در سایر شبکه‌های آبیاری و زهکشی استان بویژه شبکه پایاب سد آیدوغموش شهرستان میانه و  شبکه پایاب سد سهند شهرستان هشترود در این پروژه استفاده نمایند.
 وی همچنین با اشاره به برخی مسائل و مشکلات عمومی احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی در کشور و تسهیلات لازم پیش بینی شده در مواد ۷۶ و ۱۰۶ برنامه‌های سوم و چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور از مسئولان حاضر در این جلسه خواست  مدل مشارکتی مالی برای تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی قلعه چای شهرستان عجب شیر را با حداکثر مساعدت به کشاورزان تدوین نمایند.
 قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران در سفر یکروزه به شهرستان عجب شیر و  بازدید از شبکه آبیاری و زهکشی قلعه تاریخی این شهرستان در جلسه مشترکی که به منظور بررسی موانع و مشکلات این پروژه با حضور دکتر علیزاده نماینده مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی ، مهندس زارعی منش مدیرکل دفتر فنی حوضه آبریز دریاچه ارومیه منابع آب ایران ، مهندس غفارزاده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی و تعدادی از مسئولان محلی تشکیل شده بود ، حضور یافت و پس از آگاهی از روند پیشرفت فیزیکی این پروژه مقرر شد کارگروه مشترکی در این خصوص با مشارکت دستگاه‌های اجرایی ذیربط تشکیل شود و مدل مالی  مشارکتی خود را جهت تصمیم‌گیری ارائه نماید .
پیش از توضیحات مشاور وزیر نیرو،  نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی ، فرماندار شهرستان عجب شیر ، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز گزارشی در خصوص شبکه آبیاری زهکشی قلعه چای ارائه دادند.

48

کد خبر 1485973

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =