کرونای انگلیسی در ایران قربانی گرفت/ موج چهارم در راه است؟

سخنگوی وزارت بهداشت آمار رسمی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد.

به گزارش خبرآنلاین، به گفته سیما سادات لاری از دیروز تا امروز ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۷ هزار و ۱۲۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۷۸ نفر از آنها بستری شدند.

وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۱۰ هزار و ۸۷۳ نفر رسید.

لاری ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۸ هزار و ۸۸۳ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: بر اساس آخرین تحلیل ها، در حال حاضر ۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وی افزود: شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

لاری صبح امروز در تشریح شهرهای پرخطر گفت: بر اساس آخرین نقش های تحلیل وضعیت کرونا در ایران، اکنون شهرستانهای اهواز (به همراه کارون، هویزه و دشت آزادگان)، آبادان، بندر ماهشهر، دزفول، شادگان، شوشتر و کارون از استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارند و ۴۰ شهرستان از جمله سراب، آذرشهر، جلفا، خوی، سلماس، نقده، عجب شیر، بوکان، میاندوآب، بندرگز، علی آباد، آستارا، رشت، بندرانزلی، رودبار، رودسر، صومعه سرا، لاهیجان، ماسال، آمل، بابل، بابلسر، تنکابن، جویبار، چالوس، گرگان، نطنز، قائن، سیرجان، یاسوج، گچساران، بهبهان، مسجد سلیمان، رامهرمز، امیدیه، شوش، خرمشهر در وضعیت نارنجی هستند.

ویروس جهش یافته قربانی گرفت؟

مدتی است که نوع جهش یافته ویروس کرونا در جهان می‌چرخد و اخیرا به ایران رسیده و موجب مرگ یک هموطن شده است. نمکی، وزیر بهداشت امروز در این باره گفت: مرگ یک خانم ۷۱ ساله در خیابان وحدت اسلامی که هیچ مسافرتی نداشت و اتفاقی که در آبیک افتاد و بیمارستان هشتگرد، اثبات کرد که ویروس جهش یافته کرونا در کشور چرخیده و باید فکر کنیم زیر پوست هر شهر، روستا و خانواده‌ای می‌توان این ویروس را پیدا کرد.

او افزود:  ویروس جهش یافته کرونا بسیار سرکش است و قدرت سرایت و بیماری زایی بالا و مرگ و میر به مراتب بالاتر از ویروس قبلی دارد. الان باید فکر کنیم که این ویروس جهش یافته همه جا چرخیده است. گفته بودم که ویروس کرونا پاسپورت نمی‌خواهد. همان طور که ویروس ووهان همه جا را تسخیر کرده، ویروس جهش یافته انگلیسی نیز می‌تواند این کار را انجام بدهد و در دورترین نقطه این سرزمین هم خود را نشان بدهد.

وی ادامه داد: اولین گام، انجام تست‌های بیشتر است. در کنار تست‌های تشخیص سریع، باید تست‌های PCR هم انجام شود. اگر بیمار علامت داری دیدیم که هر دو تست او منفی بود هم نباید رها شود. حتما دوباره باید این بیمار تست شود. حتما باید نمونه‌های این بیمار برای تست‌های NGS به سه مرکز دانشکده بهداشت، انستیتو پاستور و معاونت تحقیقات و فناوری ارسال شود. جهش مختص ویروس انگلیسی یا آفریقای جنوبی نیست. با تنوع ژنتیکی که داریم حتما ممکن است به جهش‌های جدید در داخل مرزها برسیم یا از کشورهای همسایه، جهش‌های ویروس پا به مرزهای ما بگذارند. مرزها حتما باید به شدت مراقبت شوند. مطب‌های خصوصی هم به عنوان اولین جایگاهی که بیماران مراجعه می‌کنند، باید اطلاعات ثبت شود.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا هم امروز در این باره گفته بود: بیماری در استان قزوین روند رو به بالا دارد و یک مورد ویروس انگلیسی منجربه فوت داشتیم که زنگ خطر است. اطرافیان بیمار تست شدند و نتایج آزمایش تا فردا آماده می‌شود که ببینیم آیا آنها هم به نوع انگلیسی مبتلا شدند یا خیر.

موج چهارم در راه است

حسن روحانی امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، قرمز شدن برخی شهرهای خوزستان را نشانه شروع موج چهارم کرونا دانست و گفت:  برای جلوگیری از موج چهارم کرونا، باید همه دست به دست هم دهیم، امروز متاسفانه شنیدیم که وضعیت استان خوزستان قرمز شده است، این یک اعلام خطر برای ماست و نشانه این است که به سمت موج چهارم می‌رویم.

او افزود: شناسایی زودهنگام مخصوصا نسبت به ویروس جهش یافته خیلی مهم است که سریعتر بشناسیم. فردی که از خارج وارد یک استان یا یک شهرستان می شود، استاندار، فرماندار و بخشدار و مسوول مراقبت بهداشتی همه باید مراقبت کنند اگر کسی آلوده شده بلافاصله مساله قرنطینه و مقرراتی که در این زمینه وجود دارد را اعمال کنند چرا که اینها مسایلی نیست که قابل گذشت باشد. 

روحانی تاکید کرد: همه دست به دست هم دهیم برای جلوگیری از خیز چهارم ویروس کرونا، نزدیک عید نوروز هستیم ایام برای مردم برای کسب و کار و نظافت منزل‌ها و هم برای سفر اهمیت دارد. بنابراین اگر می خواهیم عید بسیار خوبی داشته باشیم  از حالا باید شروع کنیم و مراقبت کنیم.  اگر مراقبت ها از امروز شروع نشود متاسفانه دوباره با مشکلات مواجه خواهیم شد.

رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا هم امروز در این باره گفت: در سطح کشور، ما همچنان روند نزولی فوت و مرگ و میر داریم و مرگ ‌ها هنوز دو رقمی و نزدیک ۵۰ تا ۶۰ مورد است؛ اما علی رغم آمار پایین فوتی‌ها  می‌دانیم که دو هفته پس از شیوع بیماری میزان بستری ها افزایش می‌یابد و ۴ هفته بعد میزان فوتی افزایش می‌یابد و برعکس. اقداماتی که از  آذرماه در کشور انجام شد و میزان ورودی بیمارستان‌ها را کاهش داد، اثرات خود را اکنون نشان می‌دهد و کاهش میزان فوتی‌ها مربوط به رعایت پروتکل‌ها در چند هفته گذشته است.

واکسیناسیون با عدالت انجام می‌شود

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران با بیان اینکه میزان شیوع ویروس کرونا در مراکز توانبخشی از سطح نرم پایین‌تر است، گفت که بعد از واکسیناسیون کادر درمان، وزارت بهداشت بسترگراهای مستقر در مراکز و همچنین سالمندان را در اولویت واکسیناسیون قرار داده است.

سید احمد خادم با اشاره به نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراکز توانبخشی اظهار کرد: همچنان مراکز نگهداری شبانه‌روزی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خدمات خود را ارائه می‌کنند و همچنان قرنطینه و محدودیت ترددها در مراکز ادامه دارد.

خادم در پاسخ به سوالی درخصوص واکسیناسیون سالمندان و معلولان مراکز توانبخشی استان تهران نیز توضیح داد: بعد از واکسیناسیون کادر درمان، وزارت بهداشت افراد بسترگرا مستقر در مراکز و سالمندان را (در اولویت اول) گزینه بعدی واکسیناسیون قرار داده است. 

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1486006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =