اینترنت پرسرعت در ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار آذربایجان‌غربی

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی با اشاره به دسترسی ۱۷۰۰ نفر از روستائیان شهرستان‌های ماکو و تکاب به اینترنت پرسرعت گفت: اینترنت پرسرعت در ۸۰ درصد روستاهای بالای بیست خانوار استان برقراراست.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، قاسم جلیلی‌نژاد مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گفت: با ایجاد دو سایت جدید در شهرستان‌های ماکو و تکاب شش روستا با جمعیتی بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ نفر به اینترنت پهن باند و شبکه ملی اطلاعات متصل شدند.
جلیلی‌نژاد اضافه کرد: با ایجاد این سایت جدید با تکنولوژی ۳G / ۴G چهار روستای چراغ تپه سفلی، ینگی کند، الوچلوی علیا و زره شوران از شهرستان تکاب و روستاهای رند و علی آباد رند از شهرستان مرزی ماکو تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات در آمدند.
مدیر کل ارتباطات آذربایجان‌غربیتصریح کرد: طبق اسناد بالا دستی تامین زیرساخت‌های ارتباطی روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته برای ارائه خدمات آموزشی، کشاورزی، سلامت و خدمات بانکی از وظایف وزارت ارتباطات است که زیرساخت‌های اصلی برای بهبود سطح زندگی روستایی را در پی دارد و تا به امروز قریب به ۸۰ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار آذربایجان‌غربی از این موضوع بهرمند هستند.
وی با اشاره به اینکه توجه به مناطق محروم و کاهش شکاف دیجیتالی بین شهر و روستا از برنامه‌های اصلی ‏وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است افزود: علی‌رغم وجود موانع متعدد  برای تامین تجهیزات با دستور وزیر ارتباطات توسعه اینترنت و زیرساخت‌های ارتباطی روستاهای استان در حال ارتقاء است و سعی کل مجموعه بر رسیدن درصد پوشش ارتباطات روستاها به متوسط کشوری است.

جلیلی‌نژاد خاطرنشان کرد: با ارتقاء ۱۲سایت از تکنولوژی ۲G به ۳G و ۴G و ایجاد ۳۱ سایت جدید و ۸۷ کیلومتر فیبر نوری روستایی برای کاهش شکاف دیجیتالی و بهبود ارتباطات استان در مناطق محروم از محل اعتبارات طرح USO هزینه شده است.

جلیلی نژاد با اشاره به اینکه این آمار مربوط به اقدامات صورت گرفته در شش ماهه دوم سال جاری است،افزود:توسعه کافو نوری، شبکه فیبر و انتقال شرکت مخابرات استان ،توسعه شبکه دیتای به میزان ۴۷۰ گیگابیت بر ثانیه شرکت ارتباطات زیرساخت استان و ایجاد سایت جدید و ارتقاء تکنولوژی سایت‌های موجود توسط اپراتورهای ارتباطی از دیگر اقدامات انجام شده این بخش دربیش از ۱۰ شهر و ۲۲۰ روستای استان است.

مدیر کل ارتباطات آذربایجان‌غربی تصریح کرد: وزارت ارتباطات در شرایط سخت کنونی با وجود تمامی موانع برای تامین تجهیزات ارتباطی نه تنها به تکالیف خود در برنامه ششم توسعه که تأمین زیرساخت‌های ارتباطی۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان بود، جامع عمل پوشانده بلکه علی رغم شیوع ویروس کرونا، پوشش حداکثری اینترنت در روستاها را جز اولویت‌های اصلی در برنامه کاری خود قرار داده است، که تحقق آن نیازمند حمایت‌های همه حوزه ها از جمله دولت و مجلس شورای اسلامی است.

48

کد خبر 1487366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =