۱۱ شهرستان در خوزستان آلوده به کرونای انگلیسی/ کمک ۵۰ میلیارد تومانی وزارت بهداشت و فعال سازی قرارگاه نظارتی

استاندار خوزستان با بیان اینکه در بدو ورودم به استان، ۷ شهرستان آلوده به ویروس جهش یافته انگلیسی بود، گفت: در حال حاضر رقم شهرستانهای آلوده به کرونای انگلیسی در خوزستان به ۱۱ شهرستان رسیده است.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین از اهواز، قاسم سلیمانی دشتکی شب گذشته در برنامه ی تلویزیونی افق روشن که از شبکه استانی خوزستان پخش شد، اظهار کرد: روزانه بیش از ۳۰۰ نفر در مرزهای شلمچه و چذابه در حال تردد هستند و طبق برررسیهای انجام شده ویروس جهش یافته انگلیسی نیز به واسطه همین مسافران از عراق وارد استان شده و رو به گسترش است.

وی با تاکید بر اینکه منافع هر دو کشور در کنترل مسافران ورودی از مرزهای استان به کشور است، افزود: در جلسه فوق العاده ستاد مقابله با بیماری کرونا به موضوعات افزایش تعداد تست های تشخیص کرونا و قوت بخشیدن به مراقبت ها در مرزها پرداخته شد که به سبب عدم وجود امکانات کافی برای دستیابی به نتیجه مطلوب، تصمیم بر این شد تا بخش مسافری مرزها به مدت یک هفته تعطیل شود تا در این مدت بتوان تجهیزات و امکانات لازم برای انجام تست های تشخیص بیماری کرونا و همچنین مکان هایی مناسب به جهت اقامت در مدت زمان مشخص شدن نتیجه آزمایش ها در مرزهای شلمچه و چذابه فراهم کرد.

به گفته ی وی بخش های بازرگانی نیز می توانند با نظارت و اجرای شیوه نامه ها و پروتکل های بهداشتی همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

استاندار خوزستان از شادگان، اهواز، کارون، آبادان، شوشتر، دزفول، ماهشهر، هویزه، دشت آزادگان، رامهرمز و خرمشهر به عنوان شهرستانهایی نام برد که در وضعیت قرمز کرونایی به سر می برند.

سلیمانی دشتکی، تصریح کرد: شهرستان های امیدیه، شوش، باغملک، ایذه، هفتکل، اندیمشک، حمیدیه و هندیجان نیز در وضعیت نارنجی و دیگر شهرستان ها نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

وی با بیان اینکه سرعت ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ در ۲ شهرستان آبادان و اهواز بالاتر از دیگر نقاط استان است، یادآور شد: بر مبنای صحبت هایی که با دکتر نمکی، وزیر بهداشت و درمان کشور داشتیم، وی برای پرداخت کمک  مالی۵۰ میلیارد تومانی به خوزستان قول مساعد داد تا بتوانیم قدم بزرگی در تکمیل تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با کرونای جهش یافته انگلیسی برداریم.

وی گفت: پس از تماس های مکرری که با وزیر کشور، وزیر بهداشت و معاونین آنها و همچنین تشکیل جلسات متعدد با مسئولین بهداشت و درمان استان، جمعه شب جلسه ستاد کرونای استان را با حضور دکتر قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت و دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت برگزار شد و در این جلسه تصمیمات جامع تری در رابطه با کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در استان گرفته شد.

وی با تاکید بر لزوم تقویت طرح شهید سلیمانی به جهت اجرا در استان خوزستان، افزود: در جلسه ستاد مقابله با بیماری کرونای استان مقرر شد تا با همکاری ادارات و دیگر دستگاهها، قرارگاه غربالگری محله به محله طرح شهید سلیمانی تقویت شود تا با شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا در سطح شهر، گرفتن آزمایش تشخیص بیماری کرونا از افرادی که با آنها در تماس بودند و آگاهی بخشی به افراد دارای بیماری زمینه ای، بتوان از شیوع ناخواسته آن جلوگیری کرد.

وی، از فعال سازی «قرارگاه نظارتی ستاد کرونا» در استان خبر داد و اظهار کرد: این قرارگاه با هدف بررسی میزان اجراء مصوبات ستاد کرونا در استان فعالیت خود را آغاز کرد تا بتوان سرعت شیوع بیماری را کنترل و کاهش داد.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه فرهنگ ها در جایگاه خود بسیار مفید و خوب هستند و بایستی با توجه به شرایط زمانی به آنها عمل کرد، یادآور شد: اگر چه شرکت در غم ها و شادی ها و کمک به یکدیگر از رفتار های حسنه جامعه است اما در شرایط فعلی ناشی از گسترش کرونا آن هم از نوع جهش یافته ی انگلیسی که به مراتب مسری تر و کشنده تر است بایستی فرهنگ های خود را نیز مطابق با این وضعیت پیش ببریم تا بتوانیم از این دوره به سلامت خارج شویم.

سلیمانی دشتکی، تصریح کرد: از تمام شیوخ، بزرگان، نخبگان، اصحاب رسانه و صدا و سیما تقاضا دارم تا به طور مرتب به مردم این را یادآوری کنند که در شرایط فعلی شرکت در دورهمی ها و ایجاد تجمعات با تعداد بالا، «ضد فرهنگ» است.

وی افزود: در شهرهای با وضعیت قرمز یک سوم کارکنان بایستی در محل کار حاضر شوند، کارکنان ادارات ارائه دهنده ی خدمات عمومی و ضروری همچون آب و فاضلاب، برق، گاز و نیروهای مسلح، طبق روال همیشگی بایستی در محل کارشان حاضر شوند اما کارمندان دیگر ادارات و کارخانه هایی که در مناطق قرمز هستند بایستی حداکثر به مدت یک هفته به صورت یک سوم نیرو در محل کار حاضر شوند.

وی اظهار کرد: تردد در شهرستان های با وضعیت قرمز ممنوع است و ارتباط میان بخش شمال و جنوبی استان نیز بایستی مدیریت شود تا از انتشار ویروس به بخش شمالی استان تا حد امکان جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: قصدم خدمت به مردم خوزستان است و لذا تمام اقوام برای من یکی بوده و استاندار قوم خاصی نیستم. مشکلاتی همچون کرونا، آب های سطحی و سیستم فاضلاب در استان و اهواز وجود دارد که بایستی برطرف شوند ضمن اینکه در موضوع استخدام ها نیز بایستی از بومی های آن منطقه استفاده شود و عدالت در توسعه، توزیع امکانات و انتخاب مدیران به خوبی رعایت شود.

46

کد خبر 1488486

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =