تربیت نیروهای تخصصی حوزه دریانوردی و تجارت دریایی در گرو راه اندازی دپارتمان تخصصی مهارتی است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خوزستان گفت: با راه اندازی دپارتمان تخصصی مهارت‌های دریا و ساحل می توان نیروهای تخصصی و مهارت محور را در حوزه ی دریانوردی و تجارت دریایی با کمک دانشگاه تربیت کرد.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین از اهواز، عبدالنبی سواعدی پیش از ظهر امروز در دیدار با مدیرکل بنادر ودریانوردی استان خوزستان اظهارکرد: توسعه اشتغال در بخش  ساحل و دریا منوط به تربیت نیروی انسانی ماهر و کارآمد در زمینه های فنی و حرفه ای در قالب آموزش محصول محور است.

وی افزود: طراحی مدل محصول محور به عنوان طرح ویژه برای گردآوری ایده ها و اجرای استارت آپ ها، برای سوق دادن دانشجویان به سمتی که صنعت نیاز دارد طراحی شده است.

وی با اشاره به طراحی دپارتمان تخصصی مهارت های دریا و ساحل و راهبرد این دپارتمان به منظور تربیت نیروهای تخصصی مهارت محور و تولید محصولات دانش بنیان، تصریح کرد: این دپارتمان با همکاری فنی و حرفه‌ای، دانشگاه و بنادر و دریانوردی قابلیت برگزاری دارد.

مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای خوزستان یادآور شد: به‌کارگیری ظرفیت های مشترک ذینفعان از آموزش های فنی و حرفه ای الگوی جدیدی برای هم افزایی، جذب و ایجاد فرصت های جدید مهارت آموزی و تربیت نیروی کارآمد برای ورود به بازار کار استان است.

سواعدی؛ گفت: طراحی و بومی سازی مدل های مهارت‌ آموزی هدفمند و معطوف به اشتغال و نوآوری در ارائه طرح های جدید مهارت آموزی یکی از مهم ترین و موثرترین روش های جذب جوانان به فراگیری مهارت و ایجاد روحیه امید و خودباوری است.

او با اشاره به راه اندازی «طرح چاک» افزود: طرح جامع کارآفرینی و اشتغال پذیری دانشجویان تحت عنوان طرح چاک یکی از طرح‌ها و نوآوریها در روش‌های مهارت آموزی است.

وی اظهار کرد: مطالعه و طراحی روش‌های نوین مهارت آموزی تعاملی مبتنی بر ریز محتواها، مدل جدید آموزش‌های فنی و حرفه‌ای محصول محور، مطالعه ظرفیت‌های مهارت آموزی و اشتغال در حوزه مشاغل پایه از جمله نوآوری‌ها و خلاقیت برای تغییر در نظام آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و زمینه‌ساز خروج از مدل آموزش‌های دارالفنونی به سبک سنتی مهارت‌آموزی است.

وی تصریح کرد: طبق تبصره ۲ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده در صورتی که واحدهای تولیدی به منظور ارتقای مهارت و کارکنان خود، مراکز آموزشی و ایجاد کرده یا در این خصوص هزینه کنند، می توانند ۱۰ درصد عوارض موضوع بند الف ماده ۳۸ را تا سقف هزینه صورت گرفته از معافیت بهره مند شوند.

وی یادآور شد: به منظور اجرای طرح کارورزی در محیط کار واقعی با رویکرد استمرار و تثبیت اشتغال فرصتهای موجود و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز برای استفاده از ظرفیت های آموزشی موجود در محیط  کارگاهی و تولیدی می توان از مشوق‌های بیمه‌ای برای کارفرمایی بهره مند شد.

گفتنی است در پایان این نشست مقرر شد برای استفاده ظرفیت، پتانسیل، امکانات و تجهیزات هر دو دستگاه برای توسعه همکاری مهارتی  کارگروه تخصصی مشترک متشکل از کارشناسان دو دستگاه برای عملیاتی کردن برنامه ها تشکیل شود.

46

کد خبر 1488670

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =