بیانیه اروپا در واکنش به توقف پروتکل الحاقی از سوی ایران

ایرنا نوشت: سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران درباره توقف پروتکل الحاقی، حمایت خود را از تفاهم به دست آمده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تداوم نظارت و راستی‌آزمایی‌های ضروری در ایران اعلام کردند.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد آمده است: ما وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس عمیقا متاسفیم که ایران از امروز اجرای پروتکل الحاقی و تدابیر شفاف سازی تحت برجام را متوقف کرد.

این بیانیه بدون اشاره به نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا می‌افزاید: اقدامات ایران نقض بیشتر تعهداتش ذیل برجام است و به طور قابل توجهی نظارت های پادمانی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کاهش می دهد.

سه کشور اروپایی عضو برجام، ماهیت تصمیم ایران را «خطرناک» توصیف کرده و تصریح کردند که این اقدام به طور قابل توجهی دسترسی‌های آژانس را به سایت‌های اتمی و اطلاعات مرتبط پادمانی ایران محدود می‌کند. همچنین توانایی آژانس را برای نظارت و راستی آزمایی برنامه‌های اتمی و فعالیتهای مرتبط هسته‌ای ایران را محدود می‌کند.

در ادامه این بیانیه می‌خوانیم: ما از تلاش‌های مدیرکل و دبیر خانه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نظارت و راستی‌آزمایی‌های ضروری از تعهدات اتمی ایران تحت برجام در چارچوب کنونی، و آنچنان که در سفر مدیرکل آژانس به تهران در ۲۰ و ۲۱ فوریه مورد تاکید قرار گرفته تقدیر و کاملا حمایت می‌کنیم.

تروئیکای اروپایی از ایران خواسته‌اند تا تمام تدابیری را که باعث کاهش کاهش شفافیت می‌شود را به عقب برگردانده و همکاری‌های کامل و به موقع را با آژانس بین المللی انرژی اتمی به عمل آورد. آن‌ها تاکید کردند: هدف ما همچنان حفظ برجام و حمایت از تلاش‌های جاری دیپلماتیک برای رسیدن به راه حل مذاکره‌ محوری است که امکان بازگشت ایران و آمریکا به رعایت کامل تعهدات برجامی‌شان را فراهم می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران از امروز در چارچوب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، اقدامات داوطلبانه تحت برجام را متوقف کرد.

311311

کد خبر 1489506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 14
  شما همه تان غلط کردید و همه کسانی که از هرجای دنیا از شما حمایت میکنند.
 • HR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  11 2
  من مخالف نظر مجلس هستم. من خواهان برگزاری یک رفراندوم هسته ای هستم که در ان مستقیما اظهارنظر و رای کنم. مجلس مخالف مصالح من به عنوان جزیی از ملت رفتار می کند.
  • IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
   0 0
   توهم طرفدار غرب هستی