در عمل هیچ اتفاقی برای شطرنج‌بازان نیفتاده است

آرین غلامی نسبت به وضعیت شطرنج در ایران انتقاداتی دارد.

امین جلالوند: استاد بزرگ شطرنج ایران با انتقاد از عملکرد برخی مدارس شطرنج ایران، تاکید کرد: بهتر است خانواده‌ها درباره عملکرد مدارس شطرنج تحقیق کنند و فرزندانشان را به هر مدرسه شطرنجی نفرستند، زیرا برخی از این مدارس بعد از گذشت سالیان سال، هیچ خروجی موفقی نداشته‌اند.

آرین غلامی در گفتگو با خبرآنلاین افزود: به نظر می‌رسد که برخی مدارس شطرنج، صرفا به فکر دریافت شهریه هستند و سالیان سال، فراگیران شطرنج را بدون نتیجه‌ای مشخص به دنبال خود می‌کشانند. برخی از این مدارس، امیدهای واهی به خانواده‌ها می‌دهند و درباره توانمندی و استعداد فراگیران، اغراق می‌کنند تا خانواده‌ها همچنان حاضر باشند فرزندانشان را به مدارس شطرنج اعزام کنند. این یک رفتار غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای است که وقت و انگیزه فراگیران شطرنج را از بین می‌برد.

وی اظهار داشت: ساده‌ترین راه برای تشخیص مدارس موفق شطرنج این است که والدین درباره عملکرد مدارس شطرنج، تحقیق کنند و ببینند که آیا ورزشکار موفق و شناخته شده‌ای در این مدارس تربیت شده است یا خیر.

غلامی با تاکید بر اینکه بهترین سن یادگیری و موفقیت در شطرنج، آموزش از دوران کودکی است، یادآور شد: بهترین مسیر موفقیت و استادی در شطرنج از دوران کودکی آغاز می‌شود. با گذر زمان و بالا رفتن سن، قدرت محاسبات ذهنی پایین می‌آید. به همین علت آموزش حرفه‌ای شطرنج در سنین بالا با هدف استاد شدن، مسیر بسیار سخت و طولانی است. بزرگ‌ترین قهرمانان شطرنج جهان نیز بعد از ورود به میانسالی و سالمندی، دچار افت می‌شوند و همان عملکرد دوران جوانی را ندارند.

وی توضیح داد: کودکان در سنین پایین، استعداد و توان زیادی برای یادگیری شطرنج دارند. تقریبا همه مدعیان جدی قهرمانی شطرنج جهان در طول تاریخ این ورزش، شطرنج را از سن کودکی آغاز کرده‌اند. اگر خانواده‌ها متوجه علاقه و استعداد شطرنج در کودکان خود شدند، بهتر است کودکان خود را از همان سنین مهدکودک به مدارس شطرنج بفرستند. البته همانطور که گفتم باید کیفیت این مدارس هم از قبل بررسی شود.

همچنین غلامی با اشاره به مشکلات قهرمانان شطرنج ایران، تاکید کرد: تا چند سال قبل، مسیر رو به رشدی در شطرنج داشتیم و تعداد استاد بزرگان این رشته نیز در حال افزایش بود، اما کم‌توجهی به قهرمانان شطرنج موجب شد که خیلی از استادان بزرگ شطرنج ایران از کشور مهاجرت کنند. ما مثل کشور روسیه، صدها استاد بزرگ شطرنج نداریم. کل شطرنجبازان ایرانی که دارنده عنوان «استاد بزرگ» هستند، کمتر از 20 نفر است که خیلی از آنها نیز به کشور دیگری مهاجرت کرده‌اند.

وی با اشاره به دیگر مشکلات قهرمانان شطرنج ایران، تصریح کرد: در نظر بگیرید که یک استاد بزرگ شطرنج در ایران مجبور است که در سن 18 سالگی به سربازی برود. همین موضوع، او را چند سال از دنیای قهرمانی دور می‌کند و موجب افت ورزشکار می‌شود. این ورزشکار در سطح جهانی حتی برای خروج از کشور به منظور حضور در مسابقات جهانی نیز با مشکل مواجه خواهد شد. در نشست‌های مختلفی که با مسئولان فدراسیون شطرنج داشتیم، بارها این موضوع را مطرح کردیم. آنها هم قول پیگیری دادند، ولی در مقام عمل می‌بینیم که هیچ اتفاقی نیفتاده و مجموع وعده‌ها برای معافیت سربازی قهرمانان شطرنج در حد حرف باقی مانده است.

غلامی از کم‌توجهی به قهرمانان شطرنج ایران نیز انتقاد کرد و گفت: وقتی به بالاترین درجه استادی در شطرنج رسیدم، تقدیری انجام نشد و مسئولان استانی ما حتی به شکل شفاهی هم تبریک نگفتند. استاد بزرگ‌های شطرنج در ایران، چندان از سوی مسئولان دیده نمی‌شوند و بسیاری از امکانات مورد نیاز برای رشد بیشتر در اختیارشان قرار نمی‌گیرد. امید داریم که با مدیریت جدید فدراسیون شطرنج، اینگونه مشکلات حل شود و حمایت از قهرمانان این رشته، شکل عملی به خود بگیرد تا شاهد اعتلای شطرنج ایران باشیم.

254 251

کد خبر 1490063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =