دورخیز قشم برای تامین ۳۲۰ مگاوات برق جدید

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه بازدیدهای مستمر خود از پروژه های اقتصادی، عمرانی، خدماتی و گردشگری و... سطح جزیره قشم از محل فاز دوم نیروگاه پاسارگاد قشم بازدید کرد و از نزدیک روند اجرایی این پروژه را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش خبرآنلاین از قشم : حمیدرضا مومنی در این بازدید که با همراهی تعدادی از معاونین و مدیران این سازمان انجام گرفت، ضمن بررسی ظرفیت های موجود و سرعت پیشرفت این پروژه، دستورات لازم را جهت رفع برخی مشکلات برای تسریع در روند اجرایی آن صادر کرد.
براساس این گزارش شرکت قشم مولد با هدف سرمایه گذاری و احداث (طراحی، ساخت و بهره برداری) نیروگاه سیکل ترکیبی تولید برق با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی منطقه آزاد قشم تاسیس شد و با ورود شرکت گسترش انرژی پاسارگاد و شرکت های وابسته آن به جمع سهامداران این شرکت، علاوه بر احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی، تامین یوتیلیتی مورد نیاز شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم (از شرکت های وابسته به گروه مالی پاسارگاد) به این شرکت محول شد.
دی ماه سال جاری و با افتتاح فاز نخست تأمین پیش نیازهای پالایشگاه بهین پالایش قشم توسط ریاست جمهور، ۲۱ مگاوات برق، هشت هزار مترمکعب آب شیرین و ۳۸ هزار تُن بخار در روز توسط این مجموعه تولید می‌شود. برق، آب و بخار تولید شده در این فاز به‌عنوان پیش نیازهای تولید قیر پالایشگاه بهین پالایش قشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فاز ظرفیت تولید ۷۰ مگاوات برق و تامین آب و بخار مورد نیاز سایر پالایشگاه های جزیره قشم را نیز خواهد داشت که با استفاده از توان نیروهای متخصص ایرانی به بهره برداری رسیده است.
عملیات عمرانی فاز دوم نیروگاه پاسارگاد قشم در حال اجراست و طبق هدف گذاری صورت گرفته با بهره برداری از فاز دوم این مجموعه، ۳۲۰ مگاوات برق جهت تامین نیازهای جزیره قشم در بخش های مختلف اقتصادی، صنعتی و... تولید و به شبکه سراسری کشور متصل خواهد شد.
گفتنی است، در حال حاضر با توجه به ورود کلیه تجهیزات و ترانس ۴۰۰ مگاواتی به این پروژه (به عنوان بزرگترین ترانس ساخته شده در خاورمیانه توسط متخصصان ایرانی) طبق برنامه زمان بندی اعلام شده در خردادماه ۱۴۰۰ به پست ۲۳۰ کیلو ولت ساخته شده در پروژه سنکرون می شود.

46

کد خبر 1490423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =