واکنش مجلس به بازگشت آمریکا به توافق پاریس

سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس، در جلسه‌ای که مهرماه در کمیسیون کشاورزی مجلس تشکیل شد،گفته بود: «کشورهای دیگر، با اقداماتشان ما را در مقابل تعهدات و توافقات بدبین کرده‌اند. ما در جمهوری اسلامی ایران نسبت به تعهدات خود پایبند هستیم، اما برخی کشورها که خود عامل اصلی انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند، از توافقنامه خارج می‌شوند و این برای ما سوال به وجود می‌آورد.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حالا با بازگشت آمریکا به این توافقنامه شرایط فرق کرده است. رفیعی در این رابطه می‌گوید: «مهمترین دلیلی که هنوز درباره این توافقنامه هنوز تصمیمگیری نشده، نظرات کاملا متفاوت کارشناسان است. نظرات کارشناسان همگی فرق دارند و تنها در موارد معدودی مشترک است. به همین دلیل یک گروه از کارشناسان کمیسیون کشاورزی در حال کار کردن روی این توافقنامه هستند.»

او افزود: : «هنوز زمانی از بازگشت آمریکا به این توافقنامه نگذشته است است و اظهار نظر در این رابطه زود است. در واقع اصل هر توافقنامه به امضا و متعهد بودن تمام طرفین ربط دارد و اگر یک طرفی حتی درصدی کوتاهی کند این توافقنامه ناقص است، به همین دلیل باید یک زمانی بدهیم تا مشخص شود که به طور قطعی چه اتفاقی رخ می‌دهد. همچنین به این زمان نیاز داریم تا همه ابعاد مسئله را مورد بررسی قرار بدهیم و یک تصمیم همه جانبه بگیریم، چراکه در تصمیمات حوزه محیط زیست تمام جوانب باید سنجیده شوند و نمی‌توانیم مسئله را به شکل یک جانبه ببینیم.»

رفیعی می‌گوید: «این موضوع هم میان آن جوانبی است که باید مورد کارشناسی و بررسی قرار بگیرند؛ اول میزان وفاداری دیگر کشورها به این تعهدات است که برای آن می‌توانیم سابقه آن‌ها را ببینیم و دوم بررسی ظرفیت کشورمان در این زمینه است.»

مشروح این گزارش را اینجا بخوانید.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1491702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =