اعمال محدودیت برای سفرهای نوروزی؛ مخالفان و موافقان چه می‌گویند؟

گفته اند دنیا جنگل مولاست و در آن همه رنگ و رقم انسانی پیدا می شود. هر کسی هم نظری دارد که نمونه کوچک این جنگل مولا را می توان در پاسخ دادن کاربران خبرآنلاین به سئوال محوری یک نظرخواهی مشاهده کرد. سئوال این است: آیا با محدودیت‌ و حتی ممنوعیت سفرهای نوروزی موافق هستید؟ به نظر شما اعلام و اجرای این ممنوعیت‌ها چقدر موثر است و شهروندان چقدر خود را ملزم به اجرای این ممنوعیت‌ها می‌دانند؟

سهراب پارسی پور: در پاسخ به این سئوالات که درباره موافقت یا مخالفت مردم با سفرهای نوروزی است، کاربران به هیچ عنوان اتفاق نظر ندارند.

عدم اتفاق در حالی در بین کاربران خبرآنلاین مشهود است که ظاهرا در بین تصمیم گیران هم هنوز تصمیمی درباره محدودیت سفرهای نوروزی، در نظر گرفته نشده است، چون آنطور که منابع خبری گفته اند، شنبه ۱۶ اسفند آخرین رنگ بندی شهرها را ارائه کرده و بر اساس آن تصمیم گیری انجام می‌دهیم تا مردم تکلیف خود را بدانند.

با این وجود «علی» یکی از کاربران ما می گوید:«بله ولی داریم راجب کدوم محدودیت حرف میزنیم الان بپرسین ایا کسی جای خواست بره که اجرای محدودیتها نرفته واقعا رفتن جاده های کشور گواه است.»

کاربر دیگری با لحنی طنز درباره این مسئله نوشته:«پروتکول‌ها باید در ایّام مبارک سیزده روز عید رعایت شود و مردم با خودروهای خود جاده‌پیمایی انجام دهند،باشد که مشت محکمی بر دهان کرونا و سایر ویروس‌ها وارد آوریم.»

Ali کاربر دیگری است که مسئله را خیلی سخت کرده و گویی فرصت برای مقدمات و تمهیداتی که می گوید مهیا است زیرا نوشته:«باید سامانه ای راه اندازی شود برای کسانی که هتل رزرو کرده اند یا در شهر دیگری خونه دارند مشخصات مالک و شماره ماشین ثبت و مجوز داده شود. البته با رعایت اصول بهداشتی.»

با نظر موافق نسبت به کامنت قبل، حمید مقدمات را در قالب یک سطر آورده:«اگر اماکن عمومی تحت کنترل باشن و پروتکل ها به صورت شدید رعایت بشه موافق ممنوعیت نیستم.»

کامنت دیگری حکایت از مخالفت دارد چون کاربر ما نوشته:«با توجه به اینکه تاکنون واکسیناسیون انجام نشده تنها راه قطع زنجیره ابتلا به ویروس کنترل تجمعات و فاصله اجتماعی بوده و قطعا در سفر نمی توان رعایت کرد و مجددا باعث افزایش ابتلا در شهرهای مبدا و مقصد می‌گردد.»

کاربران خبرآنلاین درباره محدودیت سفر نوروزی توافق ندارند

یک کاربر دیگری که پیداست از بلاتکلیفی عصبانی شده، این‌طور تشر زده که:«دو حالت که بیشتر نداره یا ممنوع هست یا نیست.مشخص کنید تکلیف ملت رو هی وقت تلف میکنید. اگه نمیتونید وضعیت کرونا را پیشبینی کنید کلا ممنوع کنید. بهتر از اینه که ملت برنامه ریزی میکنن تا لحظه آخرهم نمیدون وضعیتشون رو. از طرفی تور وهتلها درصورت کنسلی جریمه کسر میکنن. این نقاشی کردن نقشه شهرها هم که شده قوز بالا قوز. مردم برنامه ریختن واسه سفر به فلان شهر آبی رنگ همون شهر ممکنه یه روز قبل سفر رنگش به تشخیص آقایون بشه زرد یا قرمز یعنی برنامه ریزی و پول و وقت مردم کشششک...»

هادی هم به تعارض منافع نظردهندگان از دیدگاه خود اشاره کرده و نوشته:«الان هر کس که شمال ویلا داره میتونه بره موافقه هر کس هم که جایی نداره بره میگه اونا هم نرن مخالفه!! هیچ ربطی هم به کرونا و رعایت پروتکل ها نداره.»

در پاسخ به او یکی از کاربران سعی کرده نظر هادی را رد کند چون نوشته:«هادی جان ما در شمال اپارتمان داریم ولی مخالفیم از وقتی هم کرونا امده شمال نرفتیم این بستگی به فهم طرف داره که مسافرت نره!»

کاربر دیگری در پاسخ به هادی نوشته: «نظر شما محترم ولی موضوع سفر ربطی به داشتن یا نداشتن ویلا ندارد مهم اینه ما ملت اگه خودمون به فکر خودمون نباشیم و باز تجمعات را افزایش دهیم تنها کسی که تاوان میده باز هم خودمونیم ولی اینبار تاوان سنگین به قیمت جون هموطنامون.»

سامان کاربر دیگری است که کاسه کوزه ها را سر مسئولان شکسته و می نویسد:«خیر، به این دلیل که به خاطر مشکلات اقتصادی و تحریمی و ... کشور رو تعطیل نمی کنن و همش دارن از مردم می خوان رعایت کنن، جشنواره برگزار می کنن، جلسات مختلف، همایش های مختلف و گردهمایی ها و سفرهای تبلیغاتی و ..... و فقط مردم نباید برن جایی و کاری بکنن!!!!!! من حتی با وجود جریمه حتما و کاملا با رعایت پروتکل های شخصی با خودرو شخصی و به منزل شخصی ام در شهر دیگر خواهم رفت...»

کاربری که ظاهرا علاقه دارد در این بحث فعالانه شرکت کند به سامان پاسخ داده:«صحبت شما در بخش اول صد در صد درسته اما اگر قرار باشه همه مثل شما تصمیم به مسافرت بگیرن اون وقت با افزایش حتمی ابتلا باز هم این مردم هستند که قربانی میشن.»

کاربر دیگری به پیوند ماجرای سفر نوروزی به سیلی خوردن سرباز پلیس راهور از عنابستانی نماینده سبزوار می گوید: «بلی، با جریمه سنگین برای قانون شکنان. هیچ جای دنیا بدون اعمال قانون نمیشه انتظار فرهیختگی از مردم داشت. البته تقریبا هیچ جای دیگه دنیا غیر از ما نماینده مجلسش توی گوش مامور راهنمایی نمیزنه. ولی مردم لطفا در این مورد خاص (کرونا) قانونمند باشین حتی اگه نماینده تون دست بزن داره! بخاطر پدرو مادرتون، بچه هاتون، عزیزاتون ...»

کاربر دیگری راه حل میانه ای را انتخاب کرده و نوشته: کاملا با سفرهای نوروزی در ایام کرونا بخصوص در استانهای پرخطر مخالفم ،ولی در ایام نوروز سفرهای درون شهری رو تا حدی آزاد کنید .

یکی دیگر از کامنتهای قابل ذکر را عباس از یکی از زیباترین شهرهای ایران ارسال کرده و نوشته:«من ساکن شیراز هستم و و واقعا دلم برای ایام عید شیراز و شور و شوق مسافران تنگ شده ...اما کاملا موافق طرح ممنوعیت و محدودیت سفرهای نوروزی هستم اگر این اتفاق نیافتد مردم شهر های توریستی مثل شیراز و اصفهان و مشهد قربانی جدید کرونا خواهند بود ، من خودم سطح شهر شیراز که میروم واقعا می بینم که مردم رعایت میکنند، و واقعا در حد مطلوب پروتکل ها رعایت میشه، و جا داره از همه همشهری های عزیزم تشکر کنم حالا اگر مسافران تشریف بیارن درسته برای اقتصاد شهر خوبه ولی امکان داره مبتلا باشند و یا رعایت نکنند و باعث پیک کرونا در این شهر ها بشه. به امید برچیده شدن این ویروس و بازگشت به زندگی عادی....»

47231

کد خبر 1491758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =