برگزاری همایش آنلاین مددکاری اجتماعی و سلامت اجتماعی

دکتر فاطمه عباسی مدیرکل دفتر توانمند سازی زنان و خانواده بهزیستی کشور و علیرضا ایزدپور مددکار اجتماعی و مدیرکل بهزیستی استان سمنان سخنرانان ویژه این همایش بودند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان همایش مددکاری اجتماعی و سلامت اجتماعی به همت معاونت اجتماعی اداره کل بهزیستی استان برگزار شد.

سخنرانان ویژه این همایش آنلاین دکتر فاطمه عباسی  مدیرکل دفتر توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور و علیرضا ایزدپور مدیرکل بهزیستی استان سمنان بودند، دبیری همایش مددکاری اجتماعی و سلامت اجتماعی با ساره امیرجان معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان سمنان بود که این همایش ویژه مددکاران مراکز دولتی و غیر دولتی تحت نظارت بهزیستی استان برگزار شد.

دیگر سخنرانان این همایش احمد پیوندی معاون امور توانبخشی و ساره امیرجان معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان سمنان بودند.

معاونین، روسای ستادی، کارشناسان و مددکاران اجتماعی ستاد استان با رعایت پروتکل های بهداشتی در محل سالن شهید شاهورانی اداره کل در محل همایش حضور و روسای شهرستان ها، کارشناسان شهرستان و مددکاران مراکز دولتی و غیر دولتی نیز از طریق فضای مجازی در این همایش حضور داشتند.

فاطمه عباسی مدیرکل دفتر توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور در این همایش با موضوع مددکاری اجتماعی و ارتقاء همبستگی و سلامت اجتماعی سخنرانی داشتند که اهم سخنان ایشان تاکید بر نهاد خانواده و توسعه یافتگی جامعه در پرتو سلامت اجتماعی بود.

ایشان رشد و تعالی هر جامعه را منوط به اهداف توسعه که تعریف و برنامه ریزی می شود بیان که این توسعه یافتگی در سایه هم بستگی اجتماعی، سلامت اجتماعی و مشارکت عمومی به تحقق می یابد برشمردند و افزودند : مددکاران اجتماعی با توجه به دانش، ارزش و مهارت که در سالیان متوالی کسب می نمایند متولیان اصلی در افزایش سطح اجتماعی، انسجام و سلامت اجتماعی محسوب می شوند.

دکتر فاطمه عباسی جامعه ی را جامعه توسعه یافته دانستند که توجه به سلامت در هر دو بخش اجتماعی و جسمی مورد اهمیت قرار گیرد و جایگاه و نقش این موضوع در جامعه زمانی مشخص می شود که فرد با دارا بودن سلامت اجتماعی بتواند نقش اجتماعی خود را در جامعه به درستی ایفا کند. ایشان جایگاه خانواده را در کسب سلامت اجتماعی مهم و شرایط خانواده سالم را منسجم و دارای ثبات بیان و تصریح کردند :  فرد دارای سلامت اجتماعی می تواند در فعالیت های جمعی و گروهی مشارکت و نقش کلیدی داشته باشد.

مدیرکل دفتر توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور در جمع بندی سخنان خود ضمن بیان این مطلب که حضور مددکاران بعنوان متخصصین سلامت اجتماعی در جامعه می تواند در توسعه کشور نقش مهمی و سازنده ی ایفا کند ابراز داشتند : حضور کلیدی و سازنده مددکاران در جامعه باعث ارتقاء سلامت اجتماعی و در نهایت توسعه یافتگی جامعه و کشور می شود و این نقش آفرینی توسط مددکاران در کشورهای توسعه یافته شناسایی و بکار گیری شده است.

علیرضا ایزدپور مددکار اجتماعی و مدیرکل بهزیستی استان سمنان دیگر سخنران این همایش بودند که ایشان نیز سلامت را در دو بعد روانی اجتماعی و جسمی دانستند و افزودند : سالم کسی است که هر دو بعد سلامت را داشته باشد و در شرایط فعلی ما نیاز داریم بمنظور ارتقاء سطح سلامت جامعه هم افزایی و کار تیمی داشته باشیم و هر فرد در جایگاه و تخصص خود مشغول فعالیت باشد.

ایشان در ادامه : بین ۶۰ تا ۶۵ درصد عوامل اجتماعی سلامت فرد بر جامعه تاثیرگذار است. با توجه به تجربه یک سال گذشته در مورد کرونا که خیلی از مسائل و مصایب جامعه را عریان کرد و ضعف ها و مسائل را نشان داده است. کرونا به عنوان یک مساله اجتماعی نیز مطرح است و حال که در آستانه برنامه هفتم توسعه هستیم باید بتوانیم از تجربیات یک سال گذشته به مسائل اجتماعی و بحث سلامت اجتماعی استفاده ویژه ببریم.

ایزدپور تصریح کرد : با نگاهی به برنامه های توسعه ای ششم مشخص می گردد که در بحث اجرایی به دلیل تداخلات مختلف مانند موازی کاری، نبود شرایط و زیر ساخت ها و ... موفق نبوده ایم و برخی از آنها به تحقق نرسیده است که لازم است در برنامه توسعه هفتم به این موضوع توجه شود.

مدیرکل بهزیستی استان ضمن بیان این مطلب که یکی از مسائلی که کمتر به آن پرداخته شده است بحث بازاریابی اجتماعی است و مطالعات نشان می دهد هر جا بازاریابی اجتماعی در حوره های مختلفی مانند شهروندی، اعتیاد و ... وارد شده موفقیت لازم را داشته و به عنوان یک رویکرد نوین برای تغییر رفتارهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی باید مد نظر قرار گیرد. به طور کلی رهیافت بازاریابی اجتماعی تحقق اهداف اجتماعی به استفاده از فنون بازاریابی است که با تاثیر گذاری بر عقاید و رفتار جامعه موجبات ایجاد الگویی جهت تغییر در نگرش و رفتار مردم خواهد شد.

ایشان در پایان : آن چه حائز اهمیت است طراحی و استفاده درست از بازاریابی اجتماعی و جانمایی آن در برنامه هفتم توسعه در راستای سلامت اجتماعی می باشد که اگر بخواهیم در این حوزه موفق باشیم نیاز است فرماندهی واحدی به مسائل اجتماعی جامعه بپردازد و همه ی جامعه در راستای این فرماندهی واحد عمل نمایند.

احمد پیوندی معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان در این همایش نگاه تک بعدی به سلامت را خطا دانسته و اظهار داشتند : این اشتباه باعث بروز پیامدهای منفی خواهد شد. ایشان عدم سلامت جسمی را منجرب  به آسیب به یک نفر دانستند که این آسیب در بخش سلامت اجتماعی منجرب به آسیب به افراد جامعه و در پی آن از بین رفتن نیروی انسانی می شود.

ایشان مددکاران اجتماعی را مهمترین افراد جامعه بیان داشتند که می توانند مسئولیت سلامت اجتماعی را برعهده بگیرند که در این خصوص مددکاران باید شرط فعال بودن و آگاهی به دانش روز را داشته باشند تا بتوانند عهده دار این مسئولیت شوند.

ساره امیرجان دبیر همایش و معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان سمنان در بخش سخنان خود با اشاره به انجام مطالعه و تحقیق در خصوص مقایسه انجام تفریحات با فعالیت های نوع دوستانه ابراز داشتند : با نظرسنجی انجام شده حس خوب بعد از تفریحات در مقایسه با حس کمک به هم نوع خیلی کمرنگتر است و خشنودی و رضایت مندی در کار انسان دوستانه پایدارتر و مستمرتر است.

ایشان با تاکید بر تقویت و حضور فعال تر کلینیک های مددکاری در جامعه خواستار عرضه تخصص و تجربه ایشان در جامعه شدند و افزودند : باید جایگاه و نقش مددکاران اجتماعی بیش از پیش در سلامت و نشاط اجتماعی مورد توجه قرار گیرد و این جایگاه در سیاسگذاری های کلان دیده شود.

در ادامه این همایش مسعود جهانسیر و محمد نسیمی به ترتیب روسای ادارت بهزیستی شهرستان شاهرود و گرمسار به مسائل و مشکلات مددکاران در مراکز دولتی و غیر دولتی پرداخته و پیشنهاداتی را در رفع این مشکلات ارائه کردند و در بخش پایانی نیز ساره امیرجان دبیر همایش پاسخگوی سوالات مطرح شده توسط اعضای شرکت کننده در همایش بودند.

46

کد خبر 1492046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =