تل آجری؛ راهی برای کشفیات جدید در شهر باستانی «پارسه»

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید به کشفیات جدید باستان‌شناسان ایرانی و ایتالیایی در محوطه تل آجری در نزدیکی تخت جمشید اشاره کرد و گفت: این کشفیات نقش مهمی در کشف رازهای شهر پارسه دارد.

به گزارش خبرآنلاین از فارس :  تُل آجری دروازه‌ای است که پیش از تخت‌جمشید و برای کاخ فیروزی که امروز به طور کامل تخریب شده، در محوطه شهر باستانی پارسه ساخته شده‌است.

بنایی که در ۴ کیلومتری تخت‌جمشید واقع شده اما قدیمی‌تر از تخت‌گاه (مجموعه تخت جمشید) ساخته شده‌ است. باستان‌شناسان یافتند که تُل آجری، دروازه‌ای از دوران هخامنشیان و احتمالا زمان کوروش بزرگ است که در ساخت آن از هنر و فرهنگ بابلی هم استفاده شده‌ است.

از سال ۱۳۱۰ خورشیدی یعنی همزمان با کاوش‌ها در تخت جمشید فعالیت پایگاه پژوهشی و حفاظتی در منطقه تخت جمشید و شهر پارسه آغاز شده و در طول نه دهه گذشته اقدامات زیادی در حوزه پژوهش و ساماندهی و حفاظت انجام شده است اما گستردگی و وسعت حرایم تخت جمشید، حفاظت از پهنه منظری محوطه را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.

حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در جمع خبرنگاران به کشفیات جدید باستان‌شناسان ایرانی و ایتالیایی  در محوطه تل آجری در نزدیکی تخت جمشید اشاره کرد که نقش مهمی در کشف رازهای شهر پارسه دارد.

به گفته وی در مورد پارسه پایتخت هخامنشیان سوالات بی‌شماری مطرح است که باید به جواب آنها نه در تخت جمشید بلکه در حریم و منظر آن دست یافت و به همین دلیل رویکرد باستان‌شناسی و حفاظت در طول یک دهه گذشته به سوی پهنه دشت به عنوان بخشی از منظر طبیعی و تاریخی تخت جمشید معطوف شده است. 

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید پروژه کاوش و حفاظت در محوطه تل آجری را بخشی از  این رویکرد جدید دانست که طی یک دهه گذشته ده فصل کاوش در این محوطه انجام شده و همچنین به موازات آن جمعی دیگر از محوطه‌های هخامنشی در دشت مورد شناسایی و مطالعه قرار گرفته است که این فعالیت‌ها هنوز هم ادامه دارد. 

فدایی بیان کرد: پارسه شهری است که خیلی از مشخصات آن را نمی‌شناسیم زیرا بسیاری از شواهد آن طی مداخلات گسترده کشاورزی و توسعه در قرن حاضر در منطقه تخریب شده و بخش‌هایی از آن نیز در زیر رسوبات دشت مدفون است.

به گفته وی در طول چهار فصل بررسی‌های باستان‌شناسی در منطقه شواهد زیادی از آثار به جای مانده شهر پارسه مورد بررسی قرار گرفته است که اما حفاظت گسترده‌تر از شواهد موجود تاریخی امری لازم و ضروری است.

48

کد خبر 1492101

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =