نصیحت روحانی به اروپایی ها: به دنبال تصویب قطعنامه علیه ایران نباشید

روحانی گفت: برای رفع بوی نامطبوع در جنوب تهران همه عوامل دولت بسیج شدند تا این کار صورت بگیرد و دولت هم هر مقدار کمک نیاز باشد، انجام می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(پنجشنبه) در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت کشور، اظهار کرد: ما امروز آماده‌ایم ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه مدیریت شهری را در روزهای مبارک ماه رجب و ایامی که به اعتدال بهاری و نوروز نزدیک می‌شویم، افتتاح کنیم.

روحانی پس از استماع گزارش شهردار تهران درخصوص بهره‌برداری از ایستگاه‌های دولاب و میدام قیام در خط ۷ متروی تهران گفت: مردم تهران می‌دانند که با افتتاح آزادراه آبیک به ورامین کار بزرگی برای محیط زیست و خلوت‌تر شدن شهر تهران و تردد راحت‌تر خودروهایی که از غرب ایران به جنوب و شرق می‌روند، انجام گرفت. البته استان‌های قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان و مرکزی از این پروژه بهره‌مند شدند اما برای تهران بسیار مهم بود.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از مهر و تسنیم بخوانید؛

*{ با اشاره به سه نکته درخصوص مدیریت شهری تهران}: اولین نکته، رفع بوی نامطبوع در جنوب تهران است که همه عوامل دولت برای این کار بسیج شدند تا این کار انجام بگیرد. از وزیر نیرو تا رئیس سازمان محیط زیست برای این موضوع فعالیت می‌کنند. این مساله یکی از کارهای مهم برای تهران است و دولت هم هر مقدار کمک نیاز باشد، انجام می‌دهد چراکه این پروژه وسیع و سختی است.

* نکته دوم، نامتناسب بودن ارتفاع ساختمان‌ها در بسیاری از محله‌های تهران با سایر پارامترها است که شکل و قیافه منطقه و محله را بهم می‌ریزد و مشکلات زیادی برای مردم تهران ایجاد می‌کند.

* نکته سوم، بحث متکدیان در تهران است. برای جمع آوری متکدیان از تهران کاری زیادی انجام گرفته است. تکدی‌گری یکی از کارهای بسیار زشت و ضربه زننده به فرهنگ جامعه و جایگاه تهران است. من بارها درباره این مساله به وزیر کشور تاکید کردم که البته کارهای بزرگی شده ولی بازهم تکدی گری در تهران وجود دارد.

* کرونا به خیلی از بخش‌ها از جمله درآمد شهرداری صدمه زده است، درآمد پایداری که لایحه آن آماده شده است، می‌تواند کمک بزرگی برای شهراری‌ها در سراسر کشور باشد.

* ما در شهرهای بزرگ کارهای زیادی داریم و تراکم بالا به گونه‌ای است که مردم باید به سرعت به محل کار خود برسند بنابراین به یک حمل و نقل روان و زندگی و محیط زیست سالم نیاز است.

* امروز روز مبارک نیکوکاری است. هر کار خیری که ما برای مردم انجام دهیم، مخصوصاً کارهای خیری که باقی می‌ماند، از جمله شهر آرام، زیبا و شهری که توأم با نشاط است جزو کارهای بسیار نیکو است.

* شما به اصفهان نگاه کنید و ببینید که قرن‌ها از کار مهندسین و طراحانی که میدان نقش جهان اصفهان را ساختند، گذشته است. چقدر این طرح‌ها زیبا و لذت‌بخش و افتخار آفرین است و چقدر تاریخ ما را تبیین می‌کند. آن روزها در اصفهان میدانی درست کردند که بعد از صدها سال هنوز بزرگترین میدان شهرهای ایران است. معلوم است وقتی کار را با نظر بلند و برای قرن‌های آینده نگاه می‌کنیم، همیشه ماندگار می‌ماند.

* کار علمی و مهندسی و تاریخی، همه با هم در اصفهان انجام گرفته است. بعد از قرن‌ها، در مالزی و پایتخت جدیدی که ساخته‌اند، از اصفهان اقتباس و از سی و سه پل، میدان و مسجد شیخ لطف الله تقلید شده است. نخست وزیر سابق مالزی آقای ماهاتیر محمد به من گفت شهری را به زیبایی اصفهان در دنیا ندیدم.

* شما ببینید در برخی نقاط، محله‌ای درست می‌کنیم که از همان آغاز نمی‌توان آن را تحمل و به آن نگاه کرد. همیشه باید سرتان پایین باشد و اگر سرتان بالا باشد، سرگیجه می‌گیرید. زیرا ساختمان‌های بی قواره و بلند و بی حساب و کتابی ساخته شده که فقط برای پول درآوردن است. گذشتگان به ما درس بدهند که ما چگونه باید شهرها را زیبا بسازیم.

* در این سال‌های اخیر کارهای بسیار زیادی انجام گرفته که مترو یکی از آنها است. درست است که قبل از انقلاب به فکر مترو بودند و طراحی آن هم برای همان زمان است. بعد از انقلاب هم برخی مخالف ساخت مترو بودند که داستان‌های عجیب و غریبی دارد. یکی از بحث‌هایی که در مجلس اول اصلاً به نتیجه نرسید، این بود که مترو در تهران ساخته شود یا نشود؟

* در مجلس دوم این کار شروع شد و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی خیلی به ساخت مترو اصرار داشت و من هم به عنوان نماینده تهران به همراه عده‌ای دیگر مسئول کار مترو تهران شدیم تا به ثمر برسد. امروز مترو برای مردم یک نعمت است. در روز صلح نعمت است و خداناکرده برای روز جنگ هم یک پناهگاه طبیعی خوبی است.

* امروز کارهای بسیار زیادی در بحث فاضلاب و آب شروع شده است، روزهایی در سال ۹۳ بود که می‌ترسیدیم بخشی از آب تهران قطع شود. در همان سال سد ماملو را نهایی کردیم. امروز شرایط، شرایط آرامتری است و مردم با آرامش بیشتری می‌توانند زندگی کنند نه اینکه نقص و ایراد نباشد اما اینکه هر روز افتتاحی در تهران انجام می‌شود، نشان می‌دهد که همه شهرداری‌ها و شوراهای شهر فعالیت می‌کنند تا مردم زندگی بهتری داشته باشند.

*{ با اشاره به روز درختکاری و هفته منابع طبیعی}: ما هرچه بتوانیم شهرهای خود را به درخت زینت ببخشیم، هم شهر زیباتر و هم تنفس راحت‌تر می‌شود. زراعت درخت در اطراف شهرها می‌تواند به عنوان کاری باشد که ما را از جنگل‌ها بی‌نیاز کند تا جنگل‌ها از بین نرود و همچنین درآمد خوبی دارد.

* امروز، روز بسیار خوب و با نشاطی برای ما بود که در شهرهای مختلف حرکت‌های آبادانی بسیار خوبی آن هم در ماه اسفند و نزدیک فروردین انجام گرفته است.

*{ با اشاره به اقدامات اخیر کشورهای اروپایی برای تصویب قطعنامه علیه برنامه هسته‌ای ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی}:‌ما از اول علاقه مند بودیم که با آژانس کار کنیم و آژانس به خوبی می‌داند که ما با آنها به خوبی کار کردیم ولی در عین حال  یک عده‌ای که فکر آنها به درستی کار نمی‌کند و متاسفانه از کشورهای اروپایی هستند که ادعای دوستی با ایران را دارند ، این روزها به دنبال تصویب قطعنامه علیه ایران هستند، من به آنها نصیحت می‌کنم که این کار را نکنند.

* آژانس جای بازی سیاسی نیست و بازی سیاسی باید کنار گذاشته شود.  آژانس جای کار فنی است ما بعد از قانون مجلس به توافق خوبی با آژانس رسیدیم که باید ادامه پیدا کند.

* فعالیت هسته‌ای ما صد درصد صلح آمیز است و  اگر آژانس می‌بیند که هنوز با دلخواه آنها فاصله دارد، اشکال آن  آمریکا است و اگر تحریم‌ها برداشته شود آنها می‌توانند همانند گذشته در فضایی دوستانه همکاری کنند. 

*{ خطاب به دولتمردان  آمریکا}:‌ ما سه سال با تمام مقاومت و صبر در برابر تخلف  دولت آمریکا سابق شما و اقتداما ت تروریستی او  ایستادگی کردیم. شما در دوران کرونا هم به وظایف انسانی خود عمل نکردید و دولت سابق شما به خاطر ظلم و تعدی به ملت ایران باید در تاریخ شرمنده ملت ایران و جهان  باشد.

* اگر دولت جدید می‌خواهد جبران کند ما راه را باز گذاشته‌ایم. بعضی از دوستان گفتند که باید ابتدا آمریکا خسارت مستقیم ۲۰۰ میلیارد دلاری را جبران کند و بعد به فکر مذاکره باشد ولی ما گفتیم که این باشد برای بعد و اگر آمریکا می‌خواهد که ما به تعهدات برجامی بازگردیم ابتدا باید تمامی تحریم‌ها را لغو کند. فعلا از آمریکا خسارت نمی‌گیریم اول بیاید داخل برجام بقیه کارها بعد؛ بعضی‌ها فکرهایی نکنند، بوی کباب می‌آید، خر داغ می‌کنند.

* برجام یک متن واحد و توافقی است که تمام شده است، این چیز جدیدی نیست که بخواهیم مذاکره جدید درباره آن انجام دهیم. برجام در همان چارچوب و قواره‌ای که ما توافق کردیم امروز پیش روی ماست و من امیدوارم آنهایی که می‌خواهند مسائل بین‌المللی از طریق دیپلماسی حل شود، راه آن این است که تحریم را بردارید. آنچه مانع دیپلماسی است تحریم شماست تا دیپلماسی و مذاکرات آغاز شود.

*{ خطاب به آمریکایی‌ها }: لطفاً وقت تلف نکنید، من به صراحت می‌گویم که اتلاف وقت و امروز و فردا کردن به نفع هیچکس نخواهد بود. اگر وقت تلف شود و کاری به تأخیر بیفتد، مسئول مستقیم آن آمریکا خواهد بود.

* ایران اعلام آمادگی کرده و گفته هر زمان تحریم برداشته شود ما به تمام تعهدات‌مان بدون استثنا عمل خواهیم کرد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1492366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =