۵۳مرکز مثبت زندگی در قزوین افتتاح شد

همزمان با سراسر کشورو با حضور رئیس جمهور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۵۳مرکز مثبت زندگی در قزوین به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ علیرضا وارثی، مدیرکل بهزیستی استان قزوین در حاشیه این مراسم اظهار کرد: با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و استقرار نظام جمهوری اسلامی، موضوع کمک به آسیب دیدگان اجتماعی و افراد دارای معلولیت در اهمیت قرار گرفت و در سال ۱۳۵۹ سازمان بهزیستی به عنوان نهادی مولود انقلاب اسلامی با ادغام ۱۶ سازمان، نهاد، مؤسسه و انجمن تشکیل شد.

او بیان کرد: با اتخاذ تدابیر و ارائه خدمات و حمایت‌های غیربیمه‌ای و حفظ ارزش‌ها و کرامت والای انسانی و تکیه بر مشارکت‌های مردم و همکاری نزدیک سازمان‌های ذیربط، در جهت گسترش خدمات توانبخشی، حمایتی، توانمندسازی و پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی(پیشگیری از اعتیاد، طلاق، ارائه خدمات در مناطق حاشیه و روستایی) و کمک به تأمین حداقل نیازهای اساسی گروه‌های کم درآمد، توانمند سازی شهروندان از طریق آموزشهای خانواده اقدام کند.

وارثی تصریح کرد: در ادامه خدمت رسانی این سازمان نیاز به رصد بیشتر افراد تحت پوشش احساس شد و در سال ۱۳۸۰ با تصویب بند ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت این سازمان مکلف به تاسیس مراکز خدمات بهزیستی شد.

مدیر کل سازمان بهزیستی استان قزوین خاطرنشان کرد: با گذشت قریب به ۱۹ سال از زمان تصویب این قانون در دولت تدبیر و امید و بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری که «هر چه ممکن است در سطح کشور خدمات مربوط به بهزیستی را باید گسترش داد و از نیروی مردم برای گسترش این خدمات حداکثر استفاده را کرد.» با اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی، در راستای تحقق این موضوع،ایده ای نوین تحت عنوان"مراکز + زندگی" شکل گرفت تا از طریق راه اندازی واحدهای تخصصی خدمات دهنده به گروه های هدف با محور اصل مشارکت جویی از سوی مردم، در مناطق شهری، روستایی و مناطق کم برخوردار و حاشیه ای که بیشترین فراوانی و تراکم جمعیتی مددجویان در آن ساکن هستند استقرار یابد.

وارثی اظهار کرد: با تشکیل مراکز خدمات بهزیستی  (+زندگی)  مراکزی در مسیر ارائه خدمات اجتماعی به شیوه نوین و به ارزش شش هزار میلیارد تومان در کشور ایجاد شده که با سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت سازمان بهزیستی کشور، توسط ۲۴۰۰ مجموعه غیردولتی و مردمی، ۲۲خدمت سطح اول سازمان بهزیستی را بصورت رایگان از پنجره واحد در اختیار جامعه هدف خود قرار می‌دهد.

او گفت: موقعیت مکانی مراکز برحسب توزیع جغرافیایی جمعیت هدف، پس از آمایش انجام شده در ۲۴۰۰ محله شهری و روستایی تعیین شده و هر مرکز به حدود ۱۸۰۰ نفر در بیش از ۴۵۰ خانواده مستمری بگیر سازمان، سرکشی و رسیدگی می کند و در مجموع یک میلیون و ۸۰ هزار خانوار با جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون نفر از محروم ترین و نیازمندترین افراد سالمند و معلول و زن سرپرست خانوار به طور مداوم خدمت دریافت می کنند.

وارثی ادامه داد: همچنین مشارکت بخش غیردولتی در تصدی گری ارائه خدمات اجتماعی همراه با ایجاد بیش از ۱۱هزار شغل جدید مستقیم برای جوانان فارغ التحصیل بومی دانشگاهی در رشته های مرتبط مددکاری و علوم انسانی و اجتماعی در مناطق مختلف شهری و روستایی کشور از دیگر دستاوردهای راه اندازی این مراکز است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: با توجه به اینکه در گذشته صرفا تعداد ۱۵۰نفر مددکار حرفه ای و آکادمیک در واحدهای اجرایی مشغول خدمت بودند، در این طرح به منظور ارتقاء کیفی خدمات قابل ارائه به ازاء هر ۱۵۰پرونده یک مددکار اجتماعی در نظر گرفته شده تا مسئولیت تمام و کمال فرآیندهای ارائه خدمت را برعهده داشته و سرکشی به این افراد به صورت منظم انجام شود که این اقدام در نوع خود برای نخستین بار در تاریخ این سازمان به وقوع پیوسته است.

او یادآور شد: با توجه به اینکه دسترسی جامعه هدف سازمان بهزیستی برای دریافت خدمات در استان بهتر و آسان تر انجام شود بخشی از وظایف این سازمان به بخش خصوصی واگذار می شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین افزود: در استان قزوین ۵۳مرکز مثبت زندگی و اشتغالزایی برای بیش از ۲۱۲نفر، همزمان با سراسر کشور افتتاح شد.

او ادامه داد: مراکز مثبت زندگی در تمام شهرستان های استان و مراکز بخش ها استقرار پیدا کرده است و توزیع این مراکز بر اساس تراکم جمعیت جامعه هدف سازمان بهزیستی است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین یادآور شد: در حال حاضر در هر یک از مراکز مثبت زندگی بیش از ۴۵۰پرونده در بخش های مختلف از جمله معلولین، زنان سرپرست خانوار مورد رسیدگی قرار می گیرد.

48

کد خبر 1494105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =